En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Bulgaria
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
02/09
Maglizh
Troyan
231 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Vitaliy Buts
Kolss-BDC Team
3u13'34"
2
Filippo Fiorelli
z.t
3
Yevgeniy Gidich
Vino 4-Ever Sko
z.t
4
Filippo Tagliani
z.t
5
Onur Balkan
z.t
6
Alex Turrin
Unieuro Wilier
z.t
7
Elias Tello Bolvaran
z.t
8
Zhandos Bizhigitov
Vino 4-Ever Sko
z.t
9
Mykhaylo Kononenko
Kolss-BDC Team
z.t
10
Aleksandar Aleksiev
z.t
11
Marco Tecchio
Unieuro Wilier
z.t
12
Milo Borisavljevic
z.t
13
Max Stedman
Pedal Heaven
z.t
14
Matteo Spreafico
Kolss-BDC Team
z.t
15
Simone Ravanelli
Unieuro Wilier
z.t
16
Stanimir Cholakov
z.t
17
Martin Lestido Rey
Tusnad Cycling Team
z.t
18
Lluis Llibert Sendros
Kolss-BDC Team
z.t
19
Evgeni Gerganov
z.t
20
Mustafa Sayar
Torku Sekerspor
z.t
21
Emil Dima
Tusnad Cycling Team
z.t
22
Oleksandr Polivoda
Kolss-BDC Team
z.t
23
Oleg Zemlyakov
Vino 4-Ever Sko
z.t
24
Stepan Astafyev
Vino 4-Ever Sko
z.t
25
Mitchell Webber
Pedal Heaven
z.t
26
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
27
Stefan Stefanovic
op 1'59"
28
Nikolai Genov
z.t
29
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
30
Abdulkadir Kelleci
op 2'46"
31
Kanstantsin Klimiankou
Minsk Cycling Club
op 2'50"
32
Wolfgang Burmann
Sindicato de Empleados Publicos de San Juan
z.t
33
Martin Otonicar
op 3'40"
34
Viktor Filutas
z.t
35
Jose Miralles
Tusnad Cycling Team
z.t
36
Matteo Ferretti
z.t
37
Dejan Maric
z.t
38
Alexey Voloshin
Vino 4-Ever Sko
z.t
39
Sergio Garrote Munoz
z.t
40
Yordan Andreev
z.t
41
Nicola Andrei Barbu
Tusnad Cycling Team
z.t
42
Rinat Udod
ISD - Jorbi Continental Team
op 3'44"
43
Mario Suchev
z.t
44
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
45
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
46
Kemal Kucukbay
z.t
47
Ivan Azhi
z.t
48
Plamen Dimov
z.t
49
Oleksii Shcherbakov
ISD - Jorbi Continental Team
z.t
50
Balázs Rozsa
z.t
51
Daniel Moricz
z.t
52
Daniel Crista
Tusnad Cycling Team
z.t
53
Zoltán Lengyel
z.t
54
David Francisco Delgado
z.t
55
Serkan Balkan
op 4'03"
56
Bence Loki
op 5'21"
57
Adriyan Beev
op 6'33"
58
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
op 6'48"
59
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
op 10'25"
60
Andrea Cacciotti
Unieuro Wilier
op 15'33"
61
Oleksandr Golovash
Minsk Cycling Club
op 18'49"
62
Valerii Taradai
z.t
63
Andrei Piashkun
Minsk Cycling Club
z.t
64
Timur Maleev
ISD - Jorbi Continental Team
z.t
65
Roland Horvath
Tusnad Cycling Team
op 21'46"
66
Mattia De Mori
op 23'54"
67
Alessandro Malaguti
Unieuro Wilier
z.t
68
Amine Ahmed Galdoune
z.t
69
Lloyd Chapman
Pedal Heaven
z.t
70
Alex Paton
Pedal Heaven
op 23'59"
71
Dexter Gardias
Pedal Heaven
z.t
72
Alessandro Bresciani
z.t
73
Will Fox
Pedal Heaven
z.t
Marko Danilovic
DNF
Georgi Petrov Georgiev
DNF
Dusan Kalaba
Start Vaxes - Partizan Cycling Team
DNF
Andrii Bratashchuk
Kolss-BDC Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares