En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
12/03
Apecchio
Carpegna
213 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
5u28'57"
2
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
op 1'03"
3
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
4
Richie Porte
Ineos Grenadiers
op 1'34"
5
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
op 1'49"
6
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
7
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
8
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 2'23"
9
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
10
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
11
Romain Bardet
Team DSM
z.t
12
Domenico Pozzovivo
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 3'42"
13
Remco Evenepoel
Quick Step - Alpha Vinyl
op 4'01"
14
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
op 4'19"
15
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
16
Victor Lafay
Cofidis
op 5'00"
17
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
18
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
op 5'02"
19
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
z.t
20
Marc Soler
UAE Team Emirates
op 5'17"
21
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
op 5'21"
22
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 6'24"
23
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
24
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
25
Simone Velasco
Astana Qazaqstan Team
op 7'24"
26
Miguel Angel López Moreno
Astana Qazaqstan Team
z.t
27
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
28
Bob Jungels
Ag2r Citroën Team
op 7'50"
29
Davide Villella
Cofidis
op 9'01"
30
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 9'55"
31
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
op 11'26"
32
Jefferson Alexander Cepeda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 12'14"
33
Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 14'12"
34
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
35
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
36
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
37
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 14'50"
38
Dario Cataldo
Trek - Segafredo
z.t
39
Anthony Perez
Cofidis
op 15'54"
40
Julian Alaphilippe
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
41
Alex Aranburu Deba
Movistar Team
op 15'59"
42
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 16'53"
43
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 17'09"
44
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
45
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
op 17'11"
46
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
47
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
48
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 18'30"
49
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 18'45"
50
Michael Valgren Andersen
EF Education - EasyPost
op 18'48"
51
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 18'58"
52
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 19'09"
53
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
54
Jakob Fuglsang
Israel - Premier Tech
op 20'08"
55
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
z.t
56
Natnael Tesfatsion Ocbit
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
57
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange - Jayco
z.t
58
Chris Hamilton
Team DSM
op 22'07"
59
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
op 22'17"
60
Julien Simon
TotalEnergies
op 23'15"
61
Lawson Craddock
Team BikeExchange - Jayco
op 24'01"
62
Benoit Cosnefroy
Ag2r Citroën Team
op 24'43"
63
Jos van Emden
Jumbo - Visma
op 26'10"
64
Matteo Sobrero
Team BikeExchange - Jayco
z.t
65
Kasper Asgreen
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
66
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
67
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
68
Tosh Van der Sande
Jumbo - Visma
z.t
69
Xandro Meurisse
Alpecin - Deceuninck
z.t
70
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
71
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
72
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
73
Michael Matthews
Team BikeExchange - Jayco
op 26'30"
74
Alexander Konychev
Team BikeExchange - Jayco
z.t
75
Benjamin Thomas
Cofidis
z.t
76
Davide Ballerini
Quick Step - Alpha Vinyl
op 28'08"
77
Gianni Vermeersch
Alpecin - Deceuninck
z.t
78
Martijn Tusveld
Team DSM
op 28'13"
79
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 28'50"
80
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
81
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
82
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
op 29'20"
83
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
op 29'36"
84
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step - Alpha Vinyl
op 30'15"
85
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
z.t
86
Daryl Impey
Israel - Premier Tech
z.t
87
Krists Neilands
Israel - Premier Tech
z.t
88
Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
89
Jhonatan Restrepo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
90
Mirco Maestri
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
91
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
92
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
93
Valentin Ferron
TotalEnergies
z.t
94
Marco Haller
Bora - HansGrohe
z.t
95
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
z.t
96
Magnus Cort Nielsen
EF Education - EasyPost
op 30'25"
97
Josef Cerny
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
98
Olav Kooij
Jumbo - Visma
op 31'31"
99
Manuele Boaro
Astana Qazaqstan Team
op 31'34"
100
Daniel Oss
TotalEnergies
op 31'50"
101
Gianni Moscon
Astana Qazaqstan Team
z.t
102
Rick Zabel
Israel - Premier Tech
z.t
103
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
104
Alex Dowsett
Israel - Premier Tech
z.t
105
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
z.t
106
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
z.t
107
Luca Rastelli
Bardiani CSF Faizane'
op 31'54"
108
Giovanni Lonardi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
109
Matthias Brandle
Israel - Premier Tech
z.t
110
Alexander Kristoff
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
111
Giacomo Nizzolo
Israel - Premier Tech
z.t
112
Sven Erik Bystrøm
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
113
Michael Gogl
Alpecin - Deceuninck
z.t
114
Edward Planckaert
Alpecin - Deceuninck
z.t
115
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
116
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
117
Davide Martinelli
Astana Qazaqstan Team
z.t
118
Roger Kluge
Lotto Soudal
z.t
119
Michael Schwarzmann
Lotto Soudal
z.t
120
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
121
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
122
Sacha Modolo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
123
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
124
Tim Merlier
Alpecin - Deceuninck
z.t
125
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
126
Tom Scully
EF Education - EasyPost
z.t
127
Davide Cimolai
Cofidis
z.t
128
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
129
Harry Sweeny
Lotto Soudal
op 32'51"
130
Maciej Bodnar
TotalEnergies
op 33'10"
131
Leonardo Basso
Astana Qazaqstan Team
z.t
132
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
z.t
133
Alexander Edmondson
Team BikeExchange - Jayco
z.t
134
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
op 33'18"
135
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
op 33'34"
136
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
137
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
op 34'41"
138
Kaden Groves
Team BikeExchange - Jayco
z.t
139
Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
z.t
140
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
141
Mark Cavendish
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
142
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
143
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
144
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
op 35'02"
145
Adrien Petit
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
146
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
147
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
148
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
op 36'17"
149
Alberto Dainese
Team DSM
op 36'58"
Luis Mas Bonet
Movistar Team
DNF
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
DNF
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
DNF
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
DNF
Elia Viviani
Ineos Grenadiers
DNF
Tim Wellens
Lotto Soudal
DNF
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
DNS
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares