En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
11/03
Sefro
Fermo
155 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
3u39'53"
2
Xandro Meurisse
Alpecin - Deceuninck
op 10"
3
Simone Velasco
Astana Qazaqstan Team
op 14"
4
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 15"
5
Richie Porte
Ineos Grenadiers
op 26"
6
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
op 28"
7
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
8
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
9
Remco Evenepoel
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
10
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
11
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
12
Romain Bardet
Team DSM
op 33"
13
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
14
Domenico Pozzovivo
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 35"
15
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
16
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
17
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
18
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
19
Miguel Angel López Moreno
Astana Qazaqstan Team
op 38"
20
Victor Lafay
Cofidis
z.t
21
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
22
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
z.t
23
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
24
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
op 43"
25
Marc Soler
UAE Team Emirates
op 47"
26
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
27
Benjamin Thomas
Cofidis
op 51"
28
Valentin Ferron
TotalEnergies
z.t
29
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
30
Jhonatan Restrepo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 1'07"
31
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 1'19"
32
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
33
Bob Jungels
Ag2r Citroën Team
op 1'22"
34
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
op 1'38"
35
Alex Aranburu Deba
Movistar Team
op 1'39"
36
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 1'50"
37
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 2'27"
38
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
op 2'29"
39
Matteo Sobrero
Team BikeExchange - Jayco
z.t
40
Natnael Tesfatsion Ocbit
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
41
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
42
Michael Matthews
Team BikeExchange - Jayco
op 3'00"
43
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
op 3'51"
44
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
45
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
46
Jefferson Alexander Cepeda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 3'53"
47
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
48
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
49
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
50
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
51
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
52
Davide Villella
Cofidis
z.t
53
Julian Alaphilippe
Quick Step - Alpha Vinyl
op 3'58"
54
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 4'37"
55
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 5'19"
56
Davide Ballerini
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
57
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
z.t
58
Gianni Vermeersch
Alpecin - Deceuninck
z.t
59
Davide Formolo
UAE Team Emirates
op 5'56"
60
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
61
Jakob Fuglsang
Israel - Premier Tech
op 5'57"
62
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 7'23"
63
Alexander Kristoff
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
64
Sven Erik Bystrøm
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
65
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
66
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
67
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
68
Michael Gogl
Alpecin - Deceuninck
z.t
69
Daryl Impey
Israel - Premier Tech
z.t
70
Krists Neilands
Israel - Premier Tech
z.t
71
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
72
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
73
Tosh Van der Sande
Jumbo - Visma
z.t
74
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
75
Harry Sweeny
Lotto Soudal
z.t
76
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange - Jayco
z.t
77
Alexander Edmondson
Team BikeExchange - Jayco
z.t
78
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
79
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
80
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
81
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
82
Anthony Perez
Cofidis
op 9'28"
83
Benoit Cosnefroy
Ag2r Citroën Team
z.t
84
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
85
Dario Cataldo
Trek - Segafredo
z.t
86
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
87
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
88
Davide Cimolai
Cofidis
op 9'31"
89
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
op 13'09"
90
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
91
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
92
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
93
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
op 13'34"
94
Marco Haller
Bora - HansGrohe
op 15'08"
95
Kasper Asgreen
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
96
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
97
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
98
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
z.t
99
Sacha Modolo
Bardiani CSF Faizane'
op 15'31"
100
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
101
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
op 15'33"
102
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
op 17'36"
103
Mirco Maestri
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
104
Luca Rastelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
105
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
106
Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
107
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
z.t
108
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
109
Manuele Boaro
Astana Qazaqstan Team
op 18'04"
110
Michael Valgren Andersen
EF Education - EasyPost
op 19'00"
111
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
112
Lawson Craddock
Team BikeExchange - Jayco
z.t
113
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
114
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
z.t
115
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
op 19'17"
116
Alexander Konychev
Team BikeExchange - Jayco
z.t
117
Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
118
Alex Dowsett
Israel - Premier Tech
z.t
119
Giacomo Nizzolo
Israel - Premier Tech
z.t
120
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
121
Rick Zabel
Israel - Premier Tech
z.t
122
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
z.t
123
Mark Cavendish
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
124
Davide Martinelli
Astana Qazaqstan Team
z.t
125
Gianni Moscon
Astana Qazaqstan Team
z.t
126
Giovanni Lonardi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
127
Olav Kooij
Jumbo - Visma
z.t
128
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
129
Edward Planckaert
Alpecin - Deceuninck
z.t
130
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
131
Leonardo Basso
Astana Qazaqstan Team
z.t
132
Daniel Oss
TotalEnergies
z.t
133
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
134
Elia Viviani
Ineos Grenadiers
z.t
135
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
136
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
137
Michael Schwarzmann
Lotto Soudal
z.t
138
Tom Scully
EF Education - EasyPost
z.t
139
Tim Merlier
Alpecin - Deceuninck
z.t
140
Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
z.t
141
Matthias Brandle
Israel - Premier Tech
z.t
142
Maciej Bodnar
TotalEnergies
z.t
143
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
144
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
145
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
146
Magnus Cort Nielsen
EF Education - EasyPost
z.t
147
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
148
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
149
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
150
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
op 19'44"
151
Roger Kluge
Lotto Soudal
op 19'55"
152
Alberto Dainese
Team DSM
op 20'11"
153
Josef Cerny
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
154
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
op 20'16"
155
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
op 20'19"
156
Adrien Petit
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
157
Kaden Groves
Team BikeExchange - Jayco
op 20'44"
Mark Padun
EF Education - EasyPost
DNF
Rudiger Selig
Lotto Soudal
DNF
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
DNF
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
DNS
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
DNS
Simone Consonni
Cofidis
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares