En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
10/03
Cascata delle Marmore
Bellante
202 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
4u48'39"
2
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
op 2"
3
Victor Lafay
Cofidis
z.t
4
Remco Evenepoel
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
5
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 5"
6
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
7
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
8
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
9
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
10
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
11
Alex Aranburu Deba
Movistar Team
z.t
12
Domenico Pozzovivo
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
13
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
14
Miguel Angel López Moreno
Astana Qazaqstan Team
op 12"
15
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
z.t
16
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
17
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
18
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
19
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 15"
20
Marc Soler
UAE Team Emirates
z.t
21
Richie Porte
Ineos Grenadiers
z.t
22
Natnael Tesfatsion Ocbit
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 18"
23
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
24
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
25
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
op 25"
26
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
27
Bob Jungels
Ag2r Citroën Team
z.t
28
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
z.t
29
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
30
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
31
Romain Bardet
Team DSM
z.t
32
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
33
Benjamin Thomas
Cofidis
op 30"
34
Davide Villella
Cofidis
op 33"
35
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
op 35"
36
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
37
Julian Alaphilippe
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
38
Matteo Sobrero
Team BikeExchange - Jayco
z.t
39
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
op 45"
40
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
41
Jakob Fuglsang
Israel - Premier Tech
z.t
42
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
op 1'10"
43
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
44
Xandro Meurisse
Alpecin - Deceuninck
z.t
45
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 1'17"
46
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
z.t
47
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
48
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
op 1'25"
49
Benoit Cosnefroy
Ag2r Citroën Team
z.t
50
Jefferson Alexander Cepeda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 1'34"
51
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 1'45"
52
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
op 1'57"
53
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
54
Sven Erik Bystrøm
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
55
Michael Matthews
Team BikeExchange - Jayco
op 2'25"
56
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 2'39"
57
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
58
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
59
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
z.t
60
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
op 3'06"
61
Michael Gogl
Alpecin - Deceuninck
op 3'11"
62
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 3'19"
63
Manuele Boaro
Astana Qazaqstan Team
op 3'37"
64
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 5'00"
65
Krists Neilands
Israel - Premier Tech
op 5'02"
66
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 5'09"
67
Davide Formolo
UAE Team Emirates
op 5'11"
68
Daniel Oss
TotalEnergies
z.t
69
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
70
Anthony Perez
Cofidis
z.t
71
Dario Cataldo
Trek - Segafredo
z.t
72
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
73
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
74
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
75
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
z.t
76
Chris Hamilton
Team DSM
op 5'27"
77
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
78
Valentin Ferron
TotalEnergies
op 5'41"
79
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
op 6'52"
80
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 8'46"
81
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
z.t
82
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
83
Tosh Van der Sande
Jumbo - Visma
z.t
84
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
85
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
op 10'22"
86
Daryl Impey
Israel - Premier Tech
z.t
87
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
88
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
z.t
89
Simone Velasco
Astana Qazaqstan Team
op 15'42"
90
Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
91
Luca Rastelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
92
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
93
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
94
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
95
Jhonatan Restrepo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
96
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
z.t
97
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
98
Davide Cimolai
Cofidis
z.t
99
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange - Jayco
z.t
100
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
101
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
102
Lawson Craddock
Team BikeExchange - Jayco
z.t
103
Mirco Maestri
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
104
Gianni Vermeersch
Alpecin - Deceuninck
z.t
105
Mark Padun
EF Education - EasyPost
z.t
106
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
107
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
108
Simone Consonni
Cofidis
z.t
109
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
110
Sacha Modolo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
111
Alexander Kristoff
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
112
Michael Valgren Andersen
EF Education - EasyPost
z.t
113
Adrien Petit
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
114
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
z.t
115
Kasper Asgreen
Quick Step - Alpha Vinyl
op 17'05"
116
Davide Ballerini
Quick Step - Alpha Vinyl
op 19'54"
117
Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
118
Mark Cavendish
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
119
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
120
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
121
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
122
Giovanni Lonardi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
123
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
124
Alexander Konychev
Team BikeExchange - Jayco
z.t
125
Davide Martinelli
Astana Qazaqstan Team
z.t
126
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
127
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
128
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
z.t
129
Gianni Moscon
Astana Qazaqstan Team
z.t
130
Leonardo Basso
Astana Qazaqstan Team
z.t
131
Giacomo Nizzolo
Israel - Premier Tech
z.t
132
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
133
Elia Viviani
Ineos Grenadiers
z.t
134
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
z.t
135
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
136
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
137
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
138
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
139
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
140
Olav Kooij
Jumbo - Visma
z.t
141
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
142
Tim Merlier
Alpecin - Deceuninck
z.t
143
Matthias Brandle
Israel - Premier Tech
z.t
144
Alexander Edmondson
Team BikeExchange - Jayco
z.t
145
Alex Dowsett
Israel - Premier Tech
z.t
146
Rudiger Selig
Lotto Soudal
z.t
147
Marco Haller
Bora - HansGrohe
z.t
148
Rick Zabel
Israel - Premier Tech
z.t
149
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
150
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
151
Michael Schwarzmann
Lotto Soudal
z.t
152
Edward Planckaert
Alpecin - Deceuninck
z.t
153
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
154
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
z.t
155
Roger Kluge
Lotto Soudal
z.t
156
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
157
Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
z.t
158
Harry Sweeny
Lotto Soudal
z.t
159
Kaden Groves
Team BikeExchange - Jayco
z.t
160
Maciej Bodnar
TotalEnergies
z.t
161
Josef Cerny
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
162
Tom Scully
EF Education - EasyPost
z.t
163
Magnus Cort Nielsen
EF Education - EasyPost
op 21'48"
Caleb Ewan
Lotto Soudal
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares