En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
15/03
Castelraimondo
Lido di Fermo
169 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
3u42'09"
2
Brent Van Moer
Lotto Soudal
z.t
3
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
4
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
5
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
6
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
7
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
op 1'09"
8
Davide Ballerini
Deceuninck - Quick Step
z.t
9
Elia Viviani
Cofidis
z.t
10
Max Kanter
Team DSM
z.t
11
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
z.t
12
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
13
Wout Van Aert
Jumbo - Visma
z.t
14
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
15
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
16
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
17
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
18
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
19
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
20
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
z.t
21
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
22
Hugo Houle
Astana - Premier Tech
z.t
23
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
24
Tosh Van der Sande
Lotto Soudal
z.t
25
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
z.t
26
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
27
Marc Soler
Movistar Team
z.t
28
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
29
Pieter Vanspeybrouck
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
30
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
31
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
z.t
32
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
33
Sergio Andres Higuita
EF Education - Nippo
z.t
34
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
35
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
36
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
37
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
38
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
39
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
40
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
41
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
42
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
43
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
44
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
z.t
45
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
46
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
z.t
47
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
48
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
49
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
50
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
51
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
52
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
53
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
z.t
54
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
55
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
56
Davide Villella
Movistar Team
z.t
57
Romain Bardet
Team DSM
z.t
58
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
59
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
60
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
z.t
61
Jack Bauer
Team BikeExchange
z.t
62
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
z.t
63
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
64
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
65
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
66
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
67
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
68
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
69
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
70
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
71
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
72
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
73
Thomas Boudat
Team Arkéa - Samsic
z.t
74
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
75
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
76
Emil Mielke Vinjebo
Team Qhubeka NextHash
z.t
77
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
78
Pavel Kochetkov
Gazprom - Rusvelo
z.t
79
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
80
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
81
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
82
Roman Kreuziger
Gazprom - Rusvelo
z.t
83
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
z.t
84
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
85
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
z.t
86
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
87
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
88
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
89
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
90
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
z.t
91
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
92
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
93
Mathieu van der Poel
Alpecin - Fenix
z.t
94
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
95
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
96
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
97
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
98
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
99
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
100
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
z.t
101
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
102
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
103
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
104
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
105
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
106
Niccolo Bonifazio
TotalEnergies
op 1'30"
107
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
op 1'33"
108
Fabio Sabatini
Cofidis
op 1'37"
109
Adrien Petit
TotalEnergies
op 1'39"
110
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
op 1'40"
111
Nico Denz
Team DSM
op 1'46"
112
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
113
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
114
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
115
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 1'52"
116
Roger Kluge
Lotto Soudal
op 2'11"
117
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
op 2'50"
118
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
z.t
119
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
120
Niki Terpstra
TotalEnergies
z.t
121
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
122
Stefan Küng
Groupama - FDJ
z.t
123
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
124
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
125
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
126
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
z.t
127
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
128
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
129
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
op 2'53"
130
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
131
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
132
Sebastian Langeveld
EF Education - Nippo
z.t
133
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
op 3'09"
134
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 3'13"
135
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
136
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
op 3'25"
137
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
op 3'32"
138
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
op 4'32"
139
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 5'39"
140
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
141
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
142
Xandro Meurisse
Alpecin - Fenix
op 10'08"
143
Frederik Frison
Lotto Soudal
z.t
144
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
145
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
146
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
147
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
op 10'31"
148
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
z.t
149
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
150
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
151
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
152
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
153
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
154
John Archibald
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
155
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
156
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 12'01"
157
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
158
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
159
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
160
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
161
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
162
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
163
Alex Howes
EF Education - Nippo
z.t
164
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
Jean-Pierre Drucker
Cofidis
DNF
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
DNF
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
DNS
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares