En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
14/03
Castellalto
Castelfidardo
205 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Mathieu van der Poel
Alpecin - Fenix
4u48'17"
2
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
op 10"
3
Wout Van Aert
Jumbo - Visma
op 49"
4
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
op 1'26"
5
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 2'07"
6
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
7
Tim Wellens
Lotto Soudal
op 2'18"
8
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
9
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
op 2'25"
10
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
op 2'45"
11
Marc Soler
Movistar Team
op 3'31"
12
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
op 3'37"
13
Romain Bardet
Team DSM
op 3'39"
14
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
15
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
z.t
16
Hugo Houle
Astana - Premier Tech
op 3'51"
17
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
op 4'00"
18
Gonzalo Serrano
Movistar Team
op 4'17"
19
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
20
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
op 4'20"
21
Simon Yates
Team BikeExchange
op 5'02"
22
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
op 8'08"
23
Tobias Foss
Jumbo - Visma
op 8'54"
24
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 9'39"
25
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
26
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
op 11'10"
27
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
28
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
29
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
30
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 11'36"
31
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
op 11'45"
32
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
op 13'49"
33
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
34
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
35
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
z.t
36
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
37
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
38
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
39
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
40
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
41
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
z.t
42
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
43
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
44
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
45
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
47
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
z.t
48
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
49
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
50
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
51
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
52
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
53
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
z.t
54
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
55
Stefan Küng
Groupama - FDJ
z.t
56
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
z.t
57
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
z.t
58
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
59
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
60
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
61
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
62
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
63
Xandro Meurisse
Alpecin - Fenix
z.t
64
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
65
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
z.t
66
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
op 13'53"
67
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
68
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
69
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
op 14'09"
70
Davide Ballerini
Deceuninck - Quick Step
z.t
71
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
op 15'59"
72
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
73
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
74
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 16'02"
75
Pavel Kochetkov
Gazprom - Rusvelo
z.t
76
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
77
Adrien Petit
TotalEnergies
z.t
78
Davide Villella
Movistar Team
z.t
79
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 16'58"
80
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 17'07"
81
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
op 19'32"
82
Frederik Frison
Lotto Soudal
z.t
83
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
84
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
85
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
op 19'34"
86
Brent Van Moer
Lotto Soudal
z.t
87
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
op 21'10"
88
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
89
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
90
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
91
Sergio Andres Higuita
EF Education - Nippo
z.t
92
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
93
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
94
Emil Mielke Vinjebo
Team Qhubeka NextHash
z.t
95
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
op 22'41"
96
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
z.t
97
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
98
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
z.t
99
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
100
Tosh Van der Sande
Lotto Soudal
z.t
101
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
z.t
102
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
103
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
104
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
z.t
105
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
z.t
106
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
107
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
108
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 24'56"
109
Nico Denz
Team DSM
z.t
110
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
111
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
112
Jack Bauer
Team BikeExchange
z.t
113
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
114
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
115
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
116
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
117
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
118
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
119
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
120
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
121
Thomas Boudat
Team Arkéa - Samsic
z.t
122
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
123
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
124
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
z.t
125
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
126
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
127
Alex Howes
EF Education - Nippo
z.t
128
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
129
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
130
Max Kanter
Team DSM
z.t
131
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
z.t
132
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
z.t
133
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
134
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
135
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 27'53"
136
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
137
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
138
Roman Kreuziger
Gazprom - Rusvelo
z.t
139
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
140
Fabio Sabatini
Cofidis
z.t
141
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
142
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
143
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
144
Elia Viviani
Cofidis
z.t
145
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
146
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
147
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
z.t
148
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
149
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
150
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
151
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
152
Sebastian Langeveld
EF Education - Nippo
z.t
153
Pieter Vanspeybrouck
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
154
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
155
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
156
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
157
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
158
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
159
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
160
Jean-Pierre Drucker
Cofidis
z.t
161
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
162
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
163
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
164
Niki Terpstra
TotalEnergies
z.t
165
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
166
John Archibald
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
167
Niccolo Bonifazio
TotalEnergies
z.t
168
Roger Kluge
Lotto Soudal
z.t
Jonas Rickaert
Alpecin - Fenix
DNF
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares