En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
13/03
Terni
Prati di Tivo
148 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
3u51'24"
2
Simon Yates
Team BikeExchange
op 6"
3
Sergio Andres Higuita
EF Education - Nippo
op 29"
4
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
5
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
op 31"
6
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
op 35"
7
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
op 42"
8
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
9
Wout Van Aert
Jumbo - Visma
op 45"
10
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
z.t
11
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 58"
12
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
13
Romain Bardet
Team DSM
op 1'17"
14
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 1'27"
15
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
16
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
17
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
op 1'44"
18
Tim Wellens
Lotto Soudal
op 2'05"
19
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
op 2'06"
20
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 3'03"
21
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
22
Marc Soler
Movistar Team
z.t
23
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
24
Chris Hamilton
Team DSM
op 3'47"
25
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
op 4'00"
26
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 4'03"
27
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
z.t
28
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
29
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
30
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 4'19"
31
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
32
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 4'41"
33
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
34
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
op 4'58"
35
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
z.t
36
Hugo Houle
Astana - Premier Tech
op 5'14"
37
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
op 5'43"
38
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
39
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
40
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
41
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 6'24"
42
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 6'55"
43
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
op 7'04"
44
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
op 7'31"
45
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
op 8'46"
46
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
47
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 8'55"
48
Davide Villella
Movistar Team
z.t
49
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
op 9'40"
50
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
51
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
52
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
53
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
op 10'22"
54
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
55
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 10'53"
56
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
57
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
58
Xandro Meurisse
Alpecin - Fenix
op 11'31"
59
Stefan Küng
Groupama - FDJ
op 14'19"
60
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
z.t
61
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
62
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
63
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
64
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
z.t
65
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
66
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
67
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
68
Roman Kreuziger
Gazprom - Rusvelo
z.t
69
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
70
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 15'00"
71
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
72
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
73
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 15'46"
74
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
75
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
76
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
77
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
78
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
79
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
80
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
81
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
82
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
83
Pavel Kochetkov
Gazprom - Rusvelo
z.t
84
Emil Mielke Vinjebo
Team Qhubeka NextHash
z.t
85
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
86
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
z.t
87
Niccolo Bonifazio
TotalEnergies
z.t
88
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
op 17'29"
89
Roger Kluge
Lotto Soudal
op 17'35"
90
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
z.t
91
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
92
Frederik Frison
Lotto Soudal
z.t
93
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
94
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
z.t
95
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
96
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
97
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
98
Pieter Vanspeybrouck
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
99
Brent Van Moer
Lotto Soudal
z.t
100
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
z.t
101
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
102
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
op 20'30"
103
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
z.t
104
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
z.t
105
Davide Ballerini
Deceuninck - Quick Step
z.t
106
Mathieu van der Poel
Alpecin - Fenix
z.t
107
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
108
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
109
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
110
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
111
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
112
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 21'23"
113
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
114
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 21'31"
115
Fabio Sabatini
Cofidis
op 22'53"
116
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
z.t
117
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
118
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
119
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
120
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
z.t
121
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
122
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
123
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
124
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
125
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
126
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
127
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
128
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
z.t
129
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
130
Jean-Pierre Drucker
Cofidis
z.t
131
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
132
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
133
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
134
Elia Viviani
Cofidis
z.t
135
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
136
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
137
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
138
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
139
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
z.t
140
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
141
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
142
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
143
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
144
Thomas Boudat
Team Arkéa - Samsic
z.t
145
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
146
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
147
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
148
Tosh Van der Sande
Lotto Soudal
z.t
149
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
150
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
151
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
z.t
152
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
z.t
153
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
154
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
155
Adrien Petit
TotalEnergies
z.t
156
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
157
Max Kanter
Team DSM
z.t
158
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
z.t
159
Sebastian Langeveld
EF Education - Nippo
z.t
160
John Archibald
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
161
Nico Denz
Team DSM
z.t
162
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
163
Jonas Rickaert
Alpecin - Fenix
z.t
164
Alex Howes
EF Education - Nippo
z.t
165
Jack Bauer
Team BikeExchange
z.t
166
Niki Terpstra
TotalEnergies
z.t
167
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
z.t
168
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
op 24'28"
169
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
170
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
Manuel Belletti
EOLO - Kometa Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares