En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
09/09
Follonica
Saturina
217 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Michael Woods
EF Pro Cycling
5u19'46"
2
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
op 1"
3
Wilco Kelderman
Team Sunweb
op 20"
4
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
5
Aleksander Vlasov
Astana Pro Team
z.t
6
Sergio Luis Henao Montoya
UAE Team Emirates
z.t
7
Tanel Kangert
EF Pro Cycling
z.t
8
Fausto Masnada
Deceuninck - Quick Step
z.t
9
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
10
Geraint Thomas
Team Ineos Grenadiers
z.t
11
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
12
Mathieu van der Poel
Alpecin - Fenix
op 33"
13
Giovanni Visconti
Vini Zabù - KTM
z.t
14
Andrea Vendrame
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Simon Clarke
EF Pro Cycling
z.t
16
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
17
Alex Aranburu Deba
Astana Pro Team
z.t
18
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
19
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
20
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
21
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
22
Louis Meintjes
NTT Pro Cycling Team
z.t
23
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
24
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
25
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
z.t
27
Luca Wackermann
Vini Zabù - KTM
z.t
28
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
z.t
29
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
30
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 44"
32
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
op 1'40"
33
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
34
Davide Villella
Movistar Team
z.t
35
Jai Hindley
Team Sunweb
op 1'46"
36
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
z.t
37
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
38
Daniel Navarro Garcia
Israel Start-Up Nation
z.t
39
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
op 1'56"
40
Eddie Dunbar
Team Ineos Grenadiers
z.t
41
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
op 2'36"
42
Nathan Haas
Cofidis
z.t
43
Amanuel Gebreigzabhier
NTT Pro Cycling Team
z.t
44
Hermann Pernsteiner
Bahrain - McLaren
z.t
45
Carl Fredrik Hagen
Lotto Soudal
z.t
46
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
op 4'04"
47
Pavel Kochetkov
CCC Team
z.t
48
Davide Gabburo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 4'09"
49
William Barta
CCC Team
z.t
50
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
51
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
52
Paul Martens
Team Jumbo - Visma
z.t
53
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
54
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana Pro Team
z.t
55
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
56
Hector Carretero
Movistar Team
op 4'50"
57
Dylan Teuns
Bahrain - McLaren
z.t
58
Daniel Savini
Bardiani CSF Faizane'
op 5'00"
59
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
op 5'01"
60
Dries Van Gestel
Total Direct Energie
op 5'42"
61
Christoph Pfingsten
Team Jumbo - Visma
op 5'53"
62
Pascal Eenkhoorn
Team Jumbo - Visma
op 6'44"
63
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
op 7'23"
64
Lukasz Wisniowski
CCC Team
op 8'22"
65
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
66
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
67
Marco Frapporti
Vini Zabù - KTM
z.t
68
Brent Bookwalter
Mitchelton - Scott
z.t
69
Tao Geoghegan Hart
Team Ineos Grenadiers
z.t
70
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Pro Cycling
z.t
71
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
op 8'53"
72
Nathan Van Hooydonck
CCC Team
op 8'57"
73
Matthew Holmes
Lotto Soudal
op 8'59"
74
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 9'15"
75
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
76
Mike Teunissen
Team Jumbo - Visma
z.t
77
Maarten Wynants
Team Jumbo - Visma
z.t
78
Jos van Emden
Team Jumbo - Visma
z.t
79
Timo Roosen
Team Jumbo - Visma
z.t
80
Georg Zimmermann
CCC Team
z.t
81
Pieter Weening
Trek - Segafredo
z.t
82
Benjamin Dyball
NTT Pro Cycling Team
z.t
83
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
z.t
84
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
85
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
86
Michael Matthews
Team Sunweb
op 9'28"
87
Stefano Oldani
Lotto Soudal
op 10'24"
88
Nikolas Maes
Lotto Soudal
z.t
89
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
90
Salvatore Puccio
Team Ineos Grenadiers
z.t
91
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
92
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
93
Fabio Felline
Astana Pro Team
op 12'31"
94
Kristian Sbaragli
Alpecin - Fenix
z.t
95
Ruben Guerreiro
EF Pro Cycling
z.t
96
Enrico Gasparotto
NTT Pro Cycling Team
z.t
97
Jan Tratnik
Bahrain - McLaren
z.t
98
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
99
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 12'50"
100
Davide Ballerini
Deceuninck - Quick Step
op 13'22"
101
Samuele Battistella
NTT Pro Cycling Team
z.t
102
Carlos Barbero Cuesta
NTT Pro Cycling Team
op 14'22"
103
Victor Campenaerts
NTT Pro Cycling Team
z.t
104
Veljko Stojnic
Vini Zabù - KTM
z.t
105
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
106
Lorrenzo Manzin
Total Direct Energie
z.t
107
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 15'01"
108
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
109
Juan Diego Alba Bolivar
Movistar Team
z.t
110
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
111
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
op 18'22"
112
Christopher Froome
Team Ineos Grenadiers
z.t
113
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
114
Rohan Dennis
Team Ineos Grenadiers
op 20'19"
115
Julien Vermote
Cofidis
z.t
116
Filippo Ganna
Team Ineos Grenadiers
z.t
117
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
118
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
z.t
119
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
120
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
121
Francesco Romano
Bardiani CSF Faizane'
z.t
122
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
123
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
z.t
124
Magnus Cort Nielsen
EF Pro Cycling
z.t
125
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
126
Adam Hansen
Lotto Soudal
op 23'19"
127
Fabio Sabatini
Cofidis
z.t
128
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
z.t
129
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
130
James Mitri
Vini Zabù - KTM
z.t
131
Manuele Boaro
Astana Pro Team
z.t
132
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
133
Julien Simon
Total Direct Energie
z.t
134
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
135
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
136
Rick Zabel
Israel Start-Up Nation
z.t
137
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
z.t
138
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
z.t
139
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
140
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
z.t
141
Luca Pacioni
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
142
Kobe Goossens
Lotto Soudal
z.t
143
Adrien Petit
Total Direct Energie
z.t
144
Lawson Craddock
EF Pro Cycling
z.t
145
Heinrich Haussler
Bahrain - McLaren
z.t
146
Ivan Garcia Cortina
Bahrain - McLaren
z.t
147
Niki Terpstra
Total Direct Energie
op 25'01"
148
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
op 25'31"
149
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
z.t
150
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
151
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
op 25'38"
152
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
153
Imerio Cima
Gazprom - Rusvelo
z.t
154
Jonas Rickaert
Alpecin - Fenix
z.t
155
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
156
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
157
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
158
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
159
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
160
Umberto Orsini
Bardiani CSF Faizane'
op 28'11"
161
Riccardo Stacchiotti
Vini Zabù - KTM
op 28'53"
162
Edoardo Zardini
Vini Zabù - KTM
z.t
163
Alberto Dainese
Team Sunweb
z.t
164
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
165
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
z.t
166
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
167
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
168
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
169
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
z.t
170
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
171
Rein Taaramae
Total Direct Energie
op 31'00"
Nicola Bagioli
Androni Giocatolli - Sidermec
DNF
Mark Padun
Bahrain - McLaren
DNF
Phil Bauhaus
Bahrain - McLaren
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares