En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
10/03
Foligno
Sarnano Sassotetto
219 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Mikel Landa Meana
Movistar Team
6u22'13"
2
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
3
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
4
Fabio Aru
UAE Team Emirates
op 6"
5
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
6
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
7
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
9
Adam Yates
Mitchelton - Scott
z.t
10
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
z.t
11
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
12
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
z.t
13
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
14
Jaime Roson Garcia
Movistar Team
op 14"
15
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
op 18"
16
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
op 26"
17
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
18
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
19
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 33"
20
Geraint Thomas
Team Sky
op 40"
21
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 1'03"
22
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
23
Christopher Froome
Team Sky
op 1'10"
24
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 1'51"
25
Bob Jungels
Quick Step Floors
op 2'06"
26
Kanstantsin Sivtsov
Bahrein - Merida
op 2'11"
27
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
28
Edoardo Zardini
Wilier Triestina - Selle Italia
op 2'51"
29
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 3'21"
30
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
31
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
32
Primož Roglič
Team LottoNL - Jumbo
z.t
33
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 4'05"
34
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
35
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 4'12"
36
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
37
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
38
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
39
Vasili Kiryienka
Team Sky
op 4'44"
40
Leopold Konig
Bora - HansGrohe
op 5'43"
41
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
43
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
44
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
op 6'01"
45
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
op 6'10"
46
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 7'14"
47
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
op 7'27"
48
Scott Thwaites
Team Dimension Data
op 7'36"
49
Julien Vermote
Team Dimension Data
op 7'59"
50
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
z.t
51
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 8'03"
52
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
op 8'27"
53
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
op 9'25"
54
Tony Martin
Team Katusha Alpecin
op 9'53"
55
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
56
Michael Schär
BMC Racing Team
op 10'19"
57
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 10'58"
58
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
59
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 11'52"
60
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
61
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
62
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 12'11"
63
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
64
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
65
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
z.t
66
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
67
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
op 12'53"
68
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
op 13'38"
69
Stefan Küng
BMC Racing Team
op 14'00"
70
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 14'06"
71
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
72
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
73
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
74
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
75
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
76
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Davide Cimolai
Groupama - FDJ
z.t
78
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
79
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
80
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
81
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
82
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
83
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
84
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
op 16'01"
85
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
z.t
86
Daryl Impey
Mitchelton - Scott
z.t
87
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
z.t
88
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
z.t
89
Sep Vanmarcke
Team EF Education First - Drapac
z.t
90
Patrick Bevin
BMC Racing Team
z.t
91
Kristijan Koren
Bahrein - Merida
z.t
92
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
z.t
93
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
94
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
95
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
z.t
96
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
z.t
97
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
98
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
99
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
100
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
op 16'56"
101
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
op 17'16"
102
Rohan Dennis
BMC Racing Team
op 17'28"
103
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 17'34"
104
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
105
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 18'32"
106
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
107
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
z.t
108
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
109
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
110
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
111
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
112
Oscar Gatto
Astana Pro Team
z.t
113
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
114
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
115
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
116
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
117
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
118
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
119
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
120
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
121
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
122
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
123
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
z.t
124
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
125
Daniele Bennati
Movistar Team
op 18'46"
126
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
127
Caleb Ewan
Mitchelton - Scott
op 19'35"
128
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 20'01"
129
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
op 22'48"
130
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
op 22'50"
131
Marcel Kittel
Team Katusha Alpecin
z.t
132
Robert Wagner
Team LottoNL - Jumbo
z.t
133
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
134
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
135
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
136
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
137
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
138
Taylor Phinney
Team EF Education First - Drapac
z.t
139
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
140
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
141
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
142
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
z.t
143
Marco Coledan
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
144
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
145
Liam Bertazzo
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
146
Filippo Ganna
UAE Team Emirates
z.t
147
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
Tom Dumoulin
Team Sunweb
DNF
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
DNF
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
DNF
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares