En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
13/03
Chieti
Castelraimondo
240 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
6u43'23"
2
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
3
Damiano Cunego
Lampre - ISD
z.t
4
Danilo Di Luca
Katusha Team
z.t
5
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
6
Davide Malacarne
Quick Step Cycling Team
z.t
7
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
op 2"
8
Michele Scarponi
Lampre - ISD
z.t
9
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
10
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
z.t
11
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
12
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
13
Marco Pinotti
Team HTC - Highroad
z.t
14
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 17"
15
Robert Gesink
Rabobank
z.t
16
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
op 25"
17
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
18
Nick Nuyens
Team Saxo Bank - SunGard
op 27"
19
Stephen Cummings
Sky Procycling
z.t
20
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
z.t
21
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
z.t
22
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Michael Albasini
Team HTC - Highroad
z.t
24
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
z.t
25
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Simon Clarke
Astana Pro Team
z.t
27
Peter Velits
Team HTC - Highroad
z.t
28
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
29
Ben Hermans
Team RadioShack
op 37"
30
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
31
George Hincapie
BMC Racing Team
z.t
32
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Procycling
z.t
33
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
35
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
36
Damiano Caruso
Liquigas - Cannondale
op 1'06"
37
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
38
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
z.t
41
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
42
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
op 1'10"
43
Fabian Wegmann
Team Leopard - Trek
op 1'43"
44
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
45
Patrik Sinkewitz
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
46
Mathew Hayman
Sky Procycling
op 1'56"
47
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
op 3'40"
48
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
op 5'01"
49
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
op 7'46"
50
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
z.t
52
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
53
Francesco Failli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
54
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
55
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
56
Oscar Freire Gomez
Rabobank
op 11'52"
57
Andy Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
58
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
59
Bram Tankink
Rabobank
z.t
60
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
61
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone
z.t
62
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
63
Andrea Noè
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
64
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
65
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
66
Sébastien Rosseler
Team RadioShack
op 13'12"
67
Lars Boom
Rabobank
z.t
68
Massimo Codol
Acqua & Sapone
op 15'07"
69
Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
z.t
70
Vicente Reynes Mimo
Omega Pharma - Lotto
z.t
71
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
72
Joost Posthuma
Team Leopard - Trek
z.t
73
Robbie McEwen
Team RadioShack
z.t
74
Stuart O'Grady
Team Leopard - Trek
z.t
75
Matthew Wilson
Garmin - Cervélo
z.t
76
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Alexander Kolobnev
Katusha Team
z.t
78
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
z.t
79
Marco Bandiera
Quick Step Cycling Team
z.t
80
Michael Morkov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
81
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
82
Maarten Wynants
Rabobank
z.t
83
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
z.t
84
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
z.t
85
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Tom Stamsnijder
Team Leopard - Trek
z.t
87
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
z.t
88
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
90
Borut Bozic
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
91
Daniele Bennati
Team Leopard - Trek
z.t
92
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
93
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
94
Marzio Bruseghin
Movistar Team
z.t
95
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
z.t
96
Manuele Mori
Lampre - ISD
z.t
97
Leonardo Bertagnolli
Lampre - ISD
z.t
98
Adriano Malori
Lampre - ISD
z.t
99
Jens Mouris
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 21'47"
100
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
op 31'00"
101
Tom Boonen
Quick Step Cycling Team
z.t
102
Niki Terpstra
Quick Step Cycling Team
z.t
103
Alessandro Petacchi
Lampre - ISD
z.t
104
Marcel Sieberg
Omega Pharma - Lotto
z.t
105
Fabian Cancellara
Team Leopard - Trek
z.t
106
Roger Hammond
Garmin - Cervélo
z.t
107
Daniel Oss
Liquigas - Cannondale
z.t
108
Danilo Hondo
Lampre - ISD
z.t
109
Filippo Pozzato
Katusha Team
z.t
110
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Cannondale
z.t
111
Gorazd Stangelj
Astana Pro Team
z.t
112
Roman Kireyev
Astana Pro Team
z.t
113
Bert Grabsch
Team HTC - Highroad
z.t
114
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
z.t
115
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
116
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
z.t
117
Allan Davis
Astana Pro Team
z.t
118
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Cannondale
z.t
119
David Tanner
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
120
Baden Cooke
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
121
Brett Lancaster
Garmin - Cervélo
z.t
122
Juan José Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
123
Bernhard Eisel
Team HTC - Highroad
z.t
124
Tyler Farrar
Garmin - Cervélo
z.t
125
Tom Leezer
Rabobank
z.t
126
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
z.t
127
Mark Renshaw
Team HTC - Highroad
z.t
128
Alberto Ongarato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
129
Gerald Ciolek
Quick Step Cycling Team
z.t
130
Mirco Lorenzetto
Astana Pro Team
z.t
131
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
132
Mark Cavendish
Team HTC - Highroad
z.t
133
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
134
Francesco Chicchi
Quick Step Cycling Team
z.t
135
Davide Ricci Bitti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
136
Diego Caccia
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
137
Ramunas Navardauskas
Garmin - Cervélo
z.t
138
Kevin Van Impe
Quick Step Cycling Team
z.t
139
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
140
Dries Devenyns
Quick Step Cycling Team
z.t
141
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
142
Christopher Sutton
Sky Procycling
z.t
143
Kurt-Asle Arvesen
Sky Procycling
z.t
144
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
145
Alessandro Proni
Acqua & Sapone
z.t
146
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
147
Thor Hushovd
Garmin - Cervélo
z.t
148
Rick Flens
Rabobank
z.t
149
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
150
David Zabriskie
Garmin - Cervélo
z.t
151
Andreas Klier
Garmin - Cervélo
z.t
152
Gorik Gardeyn
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
153
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
z.t
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
DNF
Luca Paolini
Katusha Team
DNF
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares