En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
17/03
San Benedetto del Tronto
San Benedetto del Tronto
169 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
27u37'22"
2
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 25"
3
Andreas Klöden
Astana
op 1'07"
4
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
op 1'10"
5
Ivan Basso
Liquigas
op 1'13"
6
Davide Rebellin
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 2'06"
7
Linus Gerdemann
Team Milram
op 2'32"
8
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
op 2'33"
9
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia - High Road - HTC
op 2'41"
10
Vincenzo Nibali
Liquigas
op 2'54"
11
Robert Gesink
Rabobank
op 3'05"
12
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
op 3'06"
13
Daniele Pietropolli
LPR Brakes Farnese Vini
op 3'10"
14
Julien El Fares
Cofidis
op 3'21"
15
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
z.t
16
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
op 3'37"
17
George Hincapie
Team Columbia - High Road - HTC
op 4'35"
18
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
op 4'37"
19
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 4'53"
20
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 5'42"
21
Gilberto Simoni
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 6'18"
22
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
op 6'36"
23
Franco Pellizotti
Liquigas
op 8'36"
24
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
op 9'47"
25
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 10'38"
26
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
op 11'09"
27
Luca Mazzanti
Team Katusha
op 11'33"
28
Assan Bazayev
Astana
op 11'38"
29
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
op 11'49"
30
Maxim Iglinsky
Astana
op 14'08"
31
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
op 14'16"
32
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
op 14'30"
33
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
op 14'33"
34
Johannes Fröhlinger
Team Milram
op 14'56"
35
Paolo Longo Borghini
Barloworld
op 15'18"
36
Valerio Agnoli
Liquigas
op 16'19"
37
Lorenzo Bernucci
LPR Brakes Farnese Vini
op 17'16"
38
Peter Velits
Team Milram
op 19'02"
39
Filippo Pozzato
Team Katusha
op 21'07"
40
Matteo Tosatto
Quick Step
op 24'31"
41
Didac Ortega
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 24'46"
42
Gabriel Rasch
Cervélo Test Team
op 25'03"
43
Sergey Klimov
Team Katusha
op 27'06"
44
Anthony Roux
Française des Jeux
op 28'27"
45
Anthony Geslin
Française des Jeux
op 28'33"
46
Daniele Righi
Lampre - NGC
op 29'32"
47
Andreas Klier
Cervélo Test Team
op 29'36"
48
Giampaolo Cheula
Barloworld
op 30'20"
49
Wesley Sulzberger
Française des Jeux
op 30'34"
50
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
op 32'13"
51
Iker Camaño Ortuzar
Fuji - Servetto
op 32'18"
52
Grischa Niermann
Rabobank
op 32'20"
53
Fredrik Kessiakoff
Fuji - Servetto
op 33'04"
54
Diego Caccia
Barloworld
op 33'07"
55
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
56
Dries Devenyns
Quick Step
op 33'24"
57
Svein Tuft
Garmin - Slipstream
op 34'23"
58
Jérôme Coppel
Française des Jeux
op 34'57"
59
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
op 35'23"
60
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
op 35'27"
61
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
op 35'47"
62
Julian Dean
Garmin - Slipstream
op 36'18"
63
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
op 36'43"
64
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
op 36'51"
65
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 37'11"
66
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
op 37'19"
67
Daniele Bennati
Liquigas
op 37'20"
68
Pavel Brutt
Team Katusha
op 37'53"
69
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
op 38'08"
70
Patrick Calcagni
Barloworld
op 38'53"
71
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
op 39'52"
72
Michael Albasini
Team Columbia - High Road - HTC
op 40'06"
73
Stijn Devolder
Quick Step
op 41'43"
74
Allan Davis
Quick Step
op 42'49"
75
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
op 43'06"
76
Alessandro Petacchi
LPR Brakes Farnese Vini
op 43'58"
77
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 45'00"
78
Gabriele Bosisio
LPR Brakes Farnese Vini
op 45'36"
79
Marco Corti
Barloworld
op 45'37"
80
Andrey Zeits
Astana
op 46'13"
81
Luca Paolini
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 46'27"
82
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
op 46'28"
83
Fabio Sabatini
Liquigas
op 46'42"
84
Yoann Offredo
Française des Jeux
op 46'57"
85
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
op 47'12"
86
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
op 47'35"
87
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
op 48'57"
88
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 49'09"
89
Peter Wrolich
Team Milram
op 49'15"
90
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
op 49'59"
91
Marzio Bruseghin
Lampre - NGC
op 50'11"
92
Sergueï Ivanov
Team Katusha
op 50'22"
93
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
op 50'36"
94
Massimo Codol
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 50'42"
95
Dominique Rollin
Cervélo Test Team
op 50'53"
96
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 51'13"
97
Matti Breschel
Team Saxo Bank
op 51'15"
99
Maarten Wynants
Quick Step
op 51'25"
100
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
op 52'31"
101
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
op 52'38"
102
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
op 52'42"
103
Marcin Sapa
Lampre - NGC
op 52'52"
104
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
op 53'31"
105
Bernhard Eisel
Team Columbia - High Road - HTC
op 53'40"
106
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 53'43"
107
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 54'01"
108
Servais Knaven
Team Milram
op 54'08"
109
Manuel Quinziato
Liquigas
op 54'48"
110
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
op 55'00"
111
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
op 55'21"
112
Alberto Ongarato
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
113
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
op 55'23"
114
Angelo Furlan
Lampre - NGC
op 55'25"
115
Mario Aerts
Silence - Lotto
op 55'36"
116
Marco Velo
Quick Step
op 55'53"
117
Pedro Horrillo Munoz
Rabobank
op 56'03"
118
David De La Fuente Rasilla
Fuji - Servetto
op 56'04"
119
Sebastian Lang
Silence - Lotto
z.t
120
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
op 56'11"
121
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
op 56'15"
122
Robbie McEwen
Team Katusha
op 56'22"
123
Michael Friedman
Garmin - Slipstream
op 56'23"
124
Roger Hammond
Cervélo Test Team
op 57'12"
125
Sergey Renev
Astana
op 57'18"
126
Charles Wegelius
Silence - Lotto
op 57'39"
127
Alessandro Vanotti
Liquigas
op 57'46"
128
Luis Angel Mate Mardones
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 58'13"
129
Grégory Rast
Astana
z.t
130
Tom Stamsnijder
Rabobank
op 58'29"
131
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
op 58'30"
132
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
op 1u00'06"
133
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 1u00'10"
134
Tom Boonen
Quick Step
op 1u00'50"
135
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
op 1u01'03"
136
Giairo Ermeti
LPR Brakes Farnese Vini
op 1u01'27"
137
Davide Viganò
Fuji - Servetto
op 1u01'33"
138
Daniele Nardello
Fuji - Servetto
op 1u01'39"
139
Vladimir Duma
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 1u01'53"
140
Danilo Napolitano
Team Katusha
op 1u01'54"
141
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
op 1u03'05"
142
Riccardo Chiarini
LPR Brakes Farnese Vini
op 1u03'06"
143
Björn Schröder
Team Milram
op 1u03'13"
144
Bram de Groot
Rabobank
op 1u03'39"
145
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
op 1u03'53"
146
Kevin Hulsmans
Quick Step
op 1u03'57"
147
Frank Høj
Team Saxo Bank
op 1u04'08"
148
Rick Flens
Rabobank
op 1u04'24"
149
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
op 1u04'30"
150
Robert Hunter
Barloworld
op 1u05'09"
151
Rony Martias
Bbox Bouygues Telecom
op 1u05'27"
152
Gerald Ciolek
Team Milram
op 1u06'17"
153
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1u06'36"
154
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
op 1u06'58"
155
Olivier Kaisen
Silence - Lotto
op 1u07'45"
156
Ermanno Capelli
Fuji - Servetto
op 1u08'16"
157
Josu Agirre Aseginolaza
Euskaltel - Euskadi
op 1u09'48"
158
Alessandro Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1u10'08"
159
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 1u10'38"
160
Wim De Vocht
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1u11'46"
161
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
op 1u13'44"
Maurizio Biondo
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
DNF
Stephen Cummings
Barloworld
DNF
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Mattia Gavazzi
Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF
Massimiliano Gentili
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Francesco Ginanni
Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF
Maryan Hary
Cofidis
DNF
Leif Hoste
Silence - Lotto
DNF
Mikhaylo Khalilov
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Gianni Meersman
Française des Jeux
DNF
Fabian Wegmann
Team Milram
DNF
Marc de Maar
Rabobank
DNF
Giampaolo Caruso
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNS
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
DNS
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
DNS
Andy Schleck
Team Saxo Bank
DNS
Filippo Simeoni
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNS
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Geraint Thomas
Barloworld
DNF
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
DNS
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNS
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNS
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Leif Hoste
Silence - Lotto
DSQ
Massimiliano Mori
Lampre - NGC
DNF
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
DNF
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
DNS
Nico Sijmens
Cofidis
DNS
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Leif Hoste
Silence - Lotto
DSQ
Manuel Belletti
Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Leif Hoste
Silence - Lotto
DSQ
Alexandre Blain
Cofidis
DNF
Janez Brajkovic
Astana
DNF
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
DNS
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Leif Hoste
Silence - Lotto
DSQ
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Leif Hoste
Silence - Lotto
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares