En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
16/09
Detva
Spišská Nová Ves
214,8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
5u04'07"
2
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
3
Roel Van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
z.t
4
Josef Cerny
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
5
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
6
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
7
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
8
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
9
Jiri Petrus
ATT Investments
z.t
10
Mauri Vansevenant
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
11
Marco Andreaus
Cycling Team Friuli Asd
z.t
12
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
13
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
14
Stefan De Bod
Astana Qazaqstan Team
z.t
15
Nickolas Zukowsky
Human Powered Health
z.t
16
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
17
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
z.t
18
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
z.t
19
Andrej Liska
Slovakia
z.t
20
Michal Schuran
ATT Investments
z.t
21
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
22
Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
z.t
24
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
25
Alastair Mackellar
Israel Cycling Academy
z.t
26
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
z.t
27
Bart Lemmen
Volkerwessels Cycling Team
z.t
28
Bryan Olivo
Cycling Team Friuli Asd
z.t
29
Davide de Cassan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
30
Abel Balderstone Roumens
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Giovanni Carboni
Equipo Kern Pharma
z.t
32
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
33
Archie Ryan
Jumbo-Visma Development Team
z.t
34
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
35
Lorenzo Galimberti
Biesse-Carrera
z.t
36
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
37
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
38
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
39
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
40
Keegan Swirbul
Human Powered Health
z.t
41
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
42
Andrea Garosio
Biesse-Carrera
z.t
43
Charles-Étienne Chrétien
Human Powered Health
z.t
44
Valerio Conti
Astana Qazaqstan Team
z.t
45
Martin Svrček
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
46
Marek Canecky
Slovakia
z.t
47
Francesco Galimberti
Biesse-Carrera
z.t
48
Peter Schulting
Volkerwessels Cycling Team
z.t
49
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
50
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
51
Mikel Nieve Ituralde
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
52
Kristijan Koren
Adria Mobil
z.t
53
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
z.t
54
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
55
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
56
Alex Tolio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
57
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
58
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
59
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 14"
60
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
op 22"
61
Alessandro Pinarello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
62
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 25"
63
Matús Stocek
ATT Investments
op 5'02"
64
Max Benz-kuch
Maloja Pushbikers
op 5'39"
65
Dmitriy Gruzdev
Astana Qazaqstan Team
z.t
66
Alexander Cataford
Israel - Premier Tech
z.t
67
Agrotis Alexandros
Israel Cycling Academy
z.t
68
Yesid Albeiro Pira Parada
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
69
Giulio Pellizzari
Bardiani CSF Faizane'
z.t
70
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
71
Tilen Finkst
Adria Mobil
z.t
72
Liam Bertazzo
Maloja Pushbikers
z.t
73
Nik Cemazar
Adria Mobil
z.t
74
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
75
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
z.t
76
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
77
Michael Morkov
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
78
Ethan Vernon
Quick Step - Alpha Vinyl
op 7'29"
79
James Knox
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
80
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
81
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
82
David Per
Adria Mobil
z.t
83
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
84
Giovanni Lonardi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
85
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
86
Michael Belleri
Biesse-Carrera
op 14'08"
87
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 14'25"
88
Colin Joyce
Human Powered Health
z.t
89
Samuel Kovac
Slovakia
z.t
90
Tomás Jakoubek
ATT Investments
z.t
91
Davide Martinelli
Astana Qazaqstan Team
z.t
92
Adam Stachowiak
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
93
Norbert Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
94
Riccardo Ciuccarelli
Biesse-Carrera
z.t
95
Zdenek Stybar
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
96
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
z.t
97
Yevgeniy Gidich
Astana Qazaqstan Team
op 14'28"
98
David Kasko
Dukla Banska Bystrica
op 22'04"
99
Paul Rudys
Maloja Pushbikers
op 22'06"
100
Daniel Skerl
Cycling Team Friuli Asd
z.t
101
Alessandro Motta
Biesse-Carrera
z.t
102
Samuel Tuka
Dukla Banska Bystrica
op 28'24"
103
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
104
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
105
Juraj Sagan
Slovakia
z.t
106
Juraj Karas
Slovakia
z.t
107
Jasper Haest
Volkerwessels Cycling Team
z.t
108
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk
z.t
109
Tomas Barta
ATT Investments
z.t
110
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
111
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
z.t
112
Stefan Brandlmeier
Santic-Wibatech
z.t
113
Pawel SzÓstka
Santic-Wibatech
z.t
114
Patrick Reißig
Maloja Pushbikers
z.t
115
Jonas Sonnleitner
Santic-Wibatech
z.t
116
Denis Hoza
Slovakia
z.t
117
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
118
Daan van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
z.t
119
Maikel Zijlaard
Volkerwessels Cycling Team
z.t
120
Gage Hecht
Human Powered Health
z.t
121
Tyler Stites
Human Powered Health
z.t
122
Jan Kaspar
ATT Investments
z.t
123
Filip Lohinsky
Dukla Banska Bystrica
z.t
124
Gleb Syritsa
Astana Qazaqstan Team
z.t
125
Philip Weber
Maloja Pushbikers
z.t
126
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
z.t
127
Filip Reha
Elkov - Kasper
op 28'29"
128
Daniel Babor
Elkov - Kasper
op 28'30"
Rudy Barbier
Israel - Premier Tech
DNF
Rudy Barbier
Israel - Premier Tech
DNF
Matej Blasko
Slovakia
DNF
Matej Blasko
Slovakia
DNF
Piotr Brozyna
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Piotr Brozyna
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Miká Heming
ATT Investments
DNF
Miká Heming
ATT Investments
DNF
Jakub Kaczmarek
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Jakub Kaczmarek
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Felix James Meo
Maloja Pushbikers
DNF
Felix James Meo
Maloja Pushbikers
DNF
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
DNS
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares