En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
15/09
Hlohovec
Banská Štiavnica
186,3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Archie Ryan
Jumbo-Visma Development Team
4u32'22"
2
Mauri Vansevenant
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
3
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
4
Stefan De Bod
Astana Qazaqstan Team
op 3"
5
Bart Lemmen
Volkerwessels Cycling Team
z.t
6
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
7
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
8
Davide de Cassan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
9
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 7"
10
Abel Balderstone Roumens
Caja Rural - Seguros RGA
op 9"
11
Josef Cerny
Quick Step - Alpha Vinyl
op 11"
12
Alastair Mackellar
Israel Cycling Academy
op 13"
13
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
14
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
15
Mikel Nieve Ituralde
Caja Rural - Seguros RGA
op 17"
16
Alex Tolio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
17
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
18
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
19
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
op 25"
20
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
op 1'21"
21
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
op 1'42"
22
Alessandro Pinarello
Bardiani CSF Faizane'
op 1'45"
23
James Knox
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
24
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
25
Giulio Pellizzari
Bardiani CSF Faizane'
op 1'48"
26
Keegan Swirbul
Human Powered Health
op 1'50"
27
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
op 1'52"
28
Zdenek Stybar
Quick Step - Alpha Vinyl
op 2'59"
29
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
z.t
30
Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 4'15"
33
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 4'31"
34
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
35
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
op 4'44"
36
Martin Svrček
Quick Step - Alpha Vinyl
op 8'03"
37
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 8'05"
38
Michal Schuran
ATT Investments
op 8'09"
39
Peter Schulting
Volkerwessels Cycling Team
op 8'44"
40
Max Benz-kuch
Maloja Pushbikers
op 8'54"
41
Marek Canecky
Slovakia
op 8'55"
42
Valerio Conti
Astana Qazaqstan Team
op 9'19"
43
Lorenzo Galimberti
Biesse-Carrera
z.t
44
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
45
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
46
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
47
Francesco Galimberti
Biesse-Carrera
z.t
48
Andrea Garosio
Biesse-Carrera
z.t
49
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
50
Alexander Cataford
Israel - Premier Tech
z.t
51
Ethan Vernon
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
52
Miká Heming
ATT Investments
z.t
53
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
54
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
55
Marco Andreaus
Cycling Team Friuli Asd
z.t
56
Bryan Olivo
Cycling Team Friuli Asd
z.t
57
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
58
Yesid Albeiro Pira Parada
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
59
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
60
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
61
Nickolas Zukowsky
Human Powered Health
z.t
62
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
63
Michael Morkov
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
64
Jakub Kaczmarek
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
65
Charles-Étienne Chrétien
Human Powered Health
z.t
66
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
op 9'24"
67
Giovanni Carboni
Equipo Kern Pharma
op 9'27"
68
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 15'55"
69
Juraj Karas
Slovakia
op 16'17"
70
Juraj Sagan
Slovakia
z.t
71
Matús Stocek
ATT Investments
z.t
72
Samuel Tuka
Dukla Banska Bystrica
z.t
73
Samuel Kovac
Slovakia
z.t
74
Jan Kaspar
ATT Investments
z.t
75
Tomás Jakoubek
ATT Investments
z.t
76
Tomas Barta
ATT Investments
z.t
77
Jasper Haest
Volkerwessels Cycling Team
z.t
78
Jiri Petrus
ATT Investments
z.t
79
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
80
Tilen Finkst
Adria Mobil
z.t
81
Davide Martinelli
Astana Qazaqstan Team
z.t
82
Andrej Liska
Slovakia
z.t
83
Michael Belleri
Biesse-Carrera
z.t
84
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
85
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
86
Yevgeniy Gidich
Astana Qazaqstan Team
z.t
87
Riccardo Ciuccarelli
Biesse-Carrera
z.t
88
David Kasko
Dukla Banska Bystrica
z.t
89
Pawel SzÓstka
Santic-Wibatech
z.t
90
Gleb Syritsa
Astana Qazaqstan Team
z.t
91
Agrotis Alexandros
Israel Cycling Academy
z.t
92
Patrick Reißig
Maloja Pushbikers
z.t
93
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
94
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
95
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
96
Norbert Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
97
Paul Rudys
Maloja Pushbikers
z.t
98
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
z.t
99
David Per
Adria Mobil
z.t
100
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
101
Stefan Brandlmeier
Santic-Wibatech
z.t
102
Roel Van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
z.t
103
Filip Lohinsky
Dukla Banska Bystrica
z.t
104
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
105
Nik Cemazar
Adria Mobil
z.t
106
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
107
Kristijan Koren
Adria Mobil
z.t
108
Adam Stachowiak
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
109
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
110
Alessandro Motta
Biesse-Carrera
z.t
111
Daan van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
z.t
112
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
113
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
z.t
114
Dmitriy Gruzdev
Astana Qazaqstan Team
z.t
115
Liam Bertazzo
Maloja Pushbikers
z.t
116
Giovanni Lonardi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
117
Daniel Skerl
Cycling Team Friuli Asd
z.t
118
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
119
Piotr Brozyna
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
120
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
121
Gage Hecht
Human Powered Health
z.t
122
Filip Reha
Elkov - Kasper
z.t
123
Maikel Zijlaard
Volkerwessels Cycling Team
op 20'29"
124
Daniel Babor
Elkov - Kasper
z.t
125
Jonas Sonnleitner
Santic-Wibatech
z.t
126
Felix James Meo
Maloja Pushbikers
z.t
127
Rudy Barbier
Israel - Premier Tech
z.t
128
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk
z.t
129
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
z.t
130
Matej Blasko
Slovakia
z.t
131
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
132
Colin Joyce
Human Powered Health
z.t
133
Denis Hoza
Slovakia
z.t
134
Philip Weber
Maloja Pushbikers
op 26'11"
135
Tyler Stites
Human Powered Health
op 28'41"
Pier-André Coté
Human Powered Health
DNF
Patrick Haller
Santic-Wibatech
DNF
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
DNF
Charles Planet
Team Novo Nordisk
DNF
Bartosz Rudyk
Santic-Wibatech
DNF
Lorenzo Gobbo
Biesse-Carrera
DNS
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
DNS
Bartlomiej Proc
Santic-Wibatech
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares