En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
Stage 3
Stage 4
17/09
Žilina
Banská Bystrica
206.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Nico Denz
Team Sunweb
5u01'41"
2
Jannik Steimle
Deceuninck - Quick Step
z.t
3
Jean-Pierre Drucker
Bora - HansGrohe
z.t
4
Mihkel Raim
Israel Start-Up Nation
op 1"
5
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
6
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
7
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
z.t
8
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
z.t
9
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
10
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
11
Davide Bais
Cycling Team Friuli Asd
z.t
12
David van der Poel
Alpecin - Fenix
z.t
13
Eliot Lietaer
Bingoal WB
z.t
14
Joel Suter
Bingoal WB
z.t
15
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
16
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
17
Ludovic Robeet
Bingoal WB
z.t
18
Ben Tulett
Alpecin - Fenix
z.t
19
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
20
Jesper Hansen
Cofidis
z.t
21
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
22
Andreas Leknessund
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
23
Morten Hulgaard
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
24
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
25
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
26
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
z.t
27
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
28
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
z.t
29
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
30
Jasha Sütterlin
Team Sunweb
z.t
31
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
32
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
33
Mathijs Paasschens
Bingoal WB
z.t
34
Lubomir Petrus
Alpecin - Fenix
z.t
35
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
36
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
37
Robert Power
Team Sunweb
z.t
38
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
z.t
39
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
40
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 22"
41
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
42
Janez Brajkovic
Adria Mobil
op 24"
43
Dimitri Peyskens
Bingoal WB
z.t
44
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
z.t
45
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
op 26"
46
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 39"
47
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 56"
48
Michael Storer
Team Sunweb
op 1'06"
49
Ilan Van Wilder
Team Sunweb
op 1"
50
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
51
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
52
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
53
Andrea Di Renzo
Vini Zabù - KTM
z.t
54
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
op 3'24"
55
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 3'33"
56
Thymen Arensman
Team Sunweb
op 4'21"
57
Kenny Molly
Bingoal WB
op 8'02"
58
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 8'55"
59
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
60
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
61
Roberto Gonzalez
Vini Zabù - KTM
z.t
62
Lubos Malovec
Slovakia
z.t
63
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
64
Daniel Eichinger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
65
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
66
Mattia Bevilacqua
Vini Zabù - KTM
z.t
67
Adrian Kurek
Mazowsze Serce Polski
z.t
68
Yauheni Karaliok
Gazprom - Rusvelo
z.t
69
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
70
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
71
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
z.t
72
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
73
Michal Schlegel
Elkov - Kasper
z.t
74
David Per
Adria Mobil
z.t
75
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
z.t
76
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
77
Sean De Bie
Bingoal WB
z.t
78
Matús Stocek
Slovakia
z.t
79
Marcel Meisen
Alpecin - Fenix
z.t
80
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
81
Lars Saugstad
Uno-X Norwegian Development Team
op 9'01"
82
Lasse Norman Hansen
Alpecin - Fenix
op 16'47"
83
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
84
Julius Johansen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
85
Hannes Brandecker
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
86
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
87
Alexandar Richardson
Alpecin - Fenix
z.t
88
Jan Koller
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
89
Pietro Aimonetto
Cycling Team Friuli Asd
z.t
90
Matej Blasko
Topforex Lapierre Pro Cycling Team
z.t
91
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
z.t
92
Daniel Staniszewski
Mazowsze Serce Polski
z.t
93
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
94
Marek Gajdula
Topforex Lapierre Pro Cycling Team
z.t
95
Norman Vahtra
Israel Start-Up Nation
z.t
96
Simon Nagy
Slovakia
z.t
97
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
98
Samuel Oros
Slovakia
z.t
99
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
100
Michael Konczer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
101
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
102
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
103
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
104
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
105
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
106
Simone Bevilacqua
Vini Zabù - KTM
z.t
107
Oscar Gatto
Bora - HansGrohe
z.t
108
Riccardo Stacchiotti
Vini Zabù - KTM
z.t
109
Alessandro Iacchi
Vini Zabù - KTM
z.t
110
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
111
Ian Garrison
Deceuninck - Quick Step
z.t
112
Johan Price-Pejtersen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
113
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
114
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
115
Idar Andersen
Uno-X Norwegian Development Team
op 16'53"
116
Filippo Ferronato
Cycling Team Friuli Asd
op 30'29"
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
DNF
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
DNF
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
DNF
Stefan Michalicka
Slovakia
DNF
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli Asd
DNF
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
DNF
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares