En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
20/09
Ruzomberok
Hlohovec
200.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
4u39'09"
2
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 2"
3
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
4
Stefan Küng
Groupama - FDJ
op 5"
5
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
z.t
6
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
7
Tom Bohli
UAE Team Emirates
z.t
8
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
9
Gijs Van Hoecke
CCC Team
z.t
10
Kamil Gradek
CCC Team
z.t
11
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
12
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
13
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
14
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
15
Torjus Sleen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
16
Lukasz Owsian
CCC Team
z.t
17
Lars Boom
Roompot - Charles
op 16"
18
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
19
Jesper Asselman
Roompot - Charles
op 19"
20
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
21
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
22
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
23
Frantisek Sisr
Elkov - Author
op 26"
24
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
25
Markus Hoelgaard
Uno - X Norwegian Development Team
op 30"
26
Anders Skaarseth
Uno - X Norwegian Development Team
op 32"
27
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
28
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
29
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
30
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 47"
31
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
op 50"
32
Jonas Abrahamsen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
33
Alexis Renard
Israel Cycling Academy
op 1'04"
34
Mateusz Grabis
Voster Uniwheels Team
op 1'08"
35
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 1'09"
36
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
op 1'14"
37
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
38
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
39
Bob Jungels
Deceuninck - Quick Step
z.t
40
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
41
Elia Viviani
Deceuninck - Quick Step
op 1'42"
42
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 1'54"
43
Martin Salmon
Team Sunweb
op 1'56"
44
Jonas Hvideberg
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
45
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
46
Michael Morkov
Deceuninck - Quick Step
op 2'08"
47
Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
48
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
z.t
49
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
49
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
50
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
50
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
51
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
51
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
52
Niklas Markl
Development Team Sunweb
z.t
52
Niklas Markl
Development Team Sunweb
z.t
53
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
53
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
54
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
54
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
55
Petr Vakoc
Deceuninck - Quick Step
z.t
55
Petr Vakoc
Deceuninck - Quick Step
z.t
56
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
56
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
57
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
57
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
58
Martin Bugge Urianstad
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
58
Martin Bugge Urianstad
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
59
Tim Naberman
Development Team Sunweb
z.t
59
Tim Naberman
Development Team Sunweb
z.t
60
Maurits Lammertink
Roompot - Charles
z.t
60
Maurits Lammertink
Roompot - Charles
z.t
61
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
61
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
62
Nicola Venchiarutti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
62
Nicola Venchiarutti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
63
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
63
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
64
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
64
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
65
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
65
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
66
Manuel Antunes Amaro
CCC Team
z.t
66
Manuel Antunes Amaro
CCC Team
z.t
67
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
67
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
68
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
68
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
69
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
69
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
70
Sylwester Janiszewski
Voster Uniwheels Team
z.t
70
Sylwester Janiszewski
Voster Uniwheels Team
z.t
71
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
71
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
72
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
72
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
73
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
z.t
73
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
z.t
74
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
74
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
75
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
75
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
76
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
76
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
77
Oscar Gatto
Bora - HansGrohe
z.t
77
Oscar Gatto
Bora - HansGrohe
z.t
78
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
z.t
78
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
z.t
79
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
79
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
80
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
80
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
81
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
81
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
82
Matús Stocek
Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
z.t
82
Matús Stocek
Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
z.t
83
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
83
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
84
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
84
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
85
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
85
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
86
Michal Schlegel
Elkov - Author
z.t
86
Michal Schlegel
Elkov - Author
z.t
87
Justin Timmermans
Roompot - Charles
z.t
87
Justin Timmermans
Roompot - Charles
z.t
88
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
88
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
89
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
89
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
90
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
90
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
91
Dominik Neumann
Elkov - Author
z.t
91
Dominik Neumann
Elkov - Author
z.t
92
Simon Carr
Delko Marseille Provence KTM
z.t
92
Simon Carr
Delko Marseille Provence KTM
z.t
93
Rasmus Bøgh Wallin
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
93
Rasmus Bøgh Wallin
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
94
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
94
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
95
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
95
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
96
Pieter Weening
Roompot - Charles
z.t
96
Pieter Weening
Roompot - Charles
z.t
97
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
97
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
98
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
98
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
99
Matthew Beers
UAE Team Emirates
z.t
99
Matthew Beers
UAE Team Emirates
z.t
100
Fabian Steininger
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
100
Fabian Steininger
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
101
Nils Sinschek
Development Team Sunweb
z.t
101
Nils Sinschek
Development Team Sunweb
z.t
102
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
102
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
103
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
103
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
104
Boy van Poppel
Roompot - Charles
z.t
104
Boy van Poppel
Roompot - Charles
z.t
105
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
105
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
106
Róbert Malik
op 2'40"
106
Róbert Malik
z.t
107
Alexandre Delettre
Delko Marseille Provence KTM
op 2'46"
107
Alexandre Delettre
Delko Marseille Provence KTM
z.t
108
Leszek Plucinski
Voster Uniwheels Team
op 2'52"
108
Leszek Plucinski
Voster Uniwheels Team
z.t
109
Szymon Krawczyk
Voster Uniwheels Team
z.t
109
Szymon Krawczyk
Voster Uniwheels Team
z.t
110
Pawel Franczak
Voster Uniwheels Team
z.t
110
Pawel Franczak
Voster Uniwheels Team
z.t
111
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
111
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
112
Edo Maas
Development Team Sunweb
z.t
112
Edo Maas
Development Team Sunweb
z.t
113
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
113
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
114
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
114
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
115
Laurens ten Dam
CCC Team
z.t
115
Laurens ten Dam
CCC Team
z.t
116
Riccardo Zoidl
CCC Team
op 3'12"
116
Riccardo Zoidl
CCC Team
z.t
117
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
op 3'16"
117
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
118
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
118
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
119
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 3'19"
119
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
120
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
op 4'04"
120
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
121
Idar Andersen
Uno - X Norwegian Development Team
op 5'02"
121
Idar Andersen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
122
David Gaudu
Groupama - FDJ
op 8'40"
122
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
123
Gergo Orosz
Pannon Cycling Team
z.t
123
Gergo Orosz
Pannon Cycling Team
z.t
124
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
124
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
125
David Kasko
z.t
125
David Kasko
z.t
126
Juraj Lajcha
z.t
126
Juraj Lajcha
z.t
127
Andras Forray
Pannon Cycling Team
z.t
127
Andras Forray
Pannon Cycling Team
z.t
128
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
128
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
129
Stanislav Béres
z.t
129
Stanislav Béres
z.t
130
Martin Vlcak
Dukla Banska Bystrica
op 9'10"
130
Martin Vlcak
Dukla Banska Bystrica
z.t
131
Richard Coma
op 9'25"
131
Richard Coma
z.t
132
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
132
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
133
Benjamin Brkic
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
133
Benjamin Brkic
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
134
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 9'31"
134
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
135
Ludvig Anton Wacker
Development Team Sunweb
z.t
135
Ludvig Anton Wacker
Development Team Sunweb
z.t
136
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
136
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
Daniel Dina
Pannon Cycling Team
DNF
Daniel Dina
Pannon Cycling Team
DNF
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
DNF
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
DNF
Tim Wollenberg
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Tim Wollenberg
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
DNS
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares