En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
16/09
Nitra
Galanta
161.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
3u21'53"
2
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
z.t
3
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
4
Sebastian Lander
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
5
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
6
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
7
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
8
Amine Ahmed Galdoune
Kobanya Cycling Team
z.t
9
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
10
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
11
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
12
Matús Stocek
z.t
13
Attila Valter
Cube-Csomor MTB Team
z.t
14
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
15
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
z.t
16
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
17
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
18
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
19
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
20
Josip Rumac
Meridiana Kamen Team
z.t
21
Vojtech Hacecky
Elkov - Author
z.t
22
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
z.t
23
Adrian Babic
z.t
24
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
25
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
26
Samuele Oliveto
Kobanya Cycling Team
z.t
27
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
28
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
29
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
30
Jonas Abrahamsen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
31
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
z.t
32
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
33
Josef Cerny
Elkov - Author
z.t
34
Oleksandr Prevar
Team Novak
z.t
35
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
36
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
37
Marton Dina
Cube-Csomor MTB Team
z.t
38
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
op 6"
39
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
40
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
41
Juraj Karas
z.t
42
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
43
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
44
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
45
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Andras Szatmary
Cube-Csomor MTB Team
z.t
47
Alberto Marengo
Kobanya Cycling Team
z.t
48
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
49
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
50
Idar Andersen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
51
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
z.t
52
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
53
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
54
Vitaliy Buts
Team Hurom
z.t
55
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
56
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
57
Botond Hollo
Pannon Cycling Team
z.t
58
Serge Pauwels
Team Dimension Data
z.t
59
Juraj Michalicka
z.t
60
Hans-Jörg Leopold
Wsa Pushbikers
z.t
61
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
z.t
62
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
63
Daniel Moricz
Kobanya Cycling Team
z.t
64
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
65
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
66
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
67
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
68
Stefan Poll
Wsa Pushbikers
z.t
69
Róbert Malik
z.t
70
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
71
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
72
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
73
Kamil Zielinski
Team Hurom
z.t
74
Yuriy Chsherbinin
Apple Team
z.t
75
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
76
Piotr Konwa
Elkov - Author
z.t
77
Yehor Dementyev
Team Novak
z.t
78
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
z.t
79
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
80
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
81
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
82
Nicolae Tanovitchii
Team Novak
z.t
83
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
84
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
85
Viktor Verschaeve
z.t
86
Johannes Schinnagel
Bora - HansGrohe
z.t
87
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
88
Torstein Traeen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
89
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
90
Emanuel Piaskowy
Team Hurom
z.t
91
Philipp Walsleben
z.t
92
Kristian Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
93
Oleg Zemlyakov
Apple Team
z.t
94
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
95
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 18"
96
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
z.t
97
Florian Stork
Development Team Sunweb
op 20"
98
Anton Lavrentyev
Apple Team
z.t
99
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
100
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 22"
101
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
op 28"
102
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
103
Rostyslav Zhukovskyi
Kobanya Cycling Team
z.t
104
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
105
Daniel Dina
Cube-Csomor MTB Team
z.t
106
Martin Mortensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
107
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
108
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
109
Jakub Otruba
Elkov - Author
op 33"
110
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
111
Andrii Bratashchuk
Team Novak
z.t
112
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 39"
113
Anders Skaarseth
Cofidis
op 40"
114
Jodok Salzmann
Wsa Pushbikers
op 42"
115
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 43"
116
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
117
Paul Taebling
LKT Team Brandenburg
op 47"
118
Paul Rudys
LKT Team Brandenburg
z.t
119
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 1'26"
120
tefan Nota
op 1'42"
121
Jesper Morkov
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 1'54"
122
Juraj Lajcha
op 2'43"
123
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
124
Niki Terpstra
Quick Step Floors
op 3'03"
125
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
op 5'32"
126
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
Bob Jungels
Quick Step Floors
DNS
Stefan Kolb
Wsa Pushbikers
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares