En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
09/06
Banská Bystrica
?trbské Pleso
170.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mauro Finetto
Unieuro Wilier
7u23'52"
2
Vitaliy Buts
Kolss-BDC Team
op 9"
3
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
4
Hamish Schreurs
Klein Constantia
op 13"
5
Mark Christian
Team Wiggins
op 19"
6
Kevin Pauwels
Marlux - Napoleon Games
op 2'03"
7
Florian Bissinger
WSA - Greenlife
op 2'06"
8
Peter Schulting
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
9
Maximilian Schachmann
Klein Constantia
op 2'07"
10
Mikkel Froelich Honoré
Lotto - Soudal U23
op 2'08"
11
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
12
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
13
James Callum Shaw
Lotto - Soudal U23
op 2'09"
14
Bartosz Warchol
Whirlpool - Author
z.t
15
James Knox
Team Wiggins
op 2'10"
16
Alex Turrin
Unieuro Wilier
z.t
17
Antonio Santoro
Meridiana Kamen Team
op 2'11"
18
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
op 2'12"
19
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
20
Liam Holohan
Team Wiggins
z.t
21
James McLaughlin
Team Felbermayr Simplon Wels
op 2'13"
22
Jhonnatan Manuel Narvaez
op 2'14"
23
Sergiy Lagkuti
Kolss-BDC Team
z.t
24
Matteo Spreafico
Kolss-BDC Team
op 2'15"
25
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
op 2'16"
26
Daniel Pearson
Team Wiggins
op 2'17"
27
Matteo Rabottini
op 2'18"
28
Frantisek Sisr
Klein Constantia
op 2'26"
29
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
op 2'29"
30
Jan Tratnik
Amplatz - BMC
op 2'32"
31
Derk Abel Beckeringh
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 2'33"
32
Viesturs Luksevics
Alpha Baltic - Maratoni.lv
op 2'39"
33
Stefan Poll
WSA - Greenlife
op 2'42"
34
Sven van Luijk
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 2'43"
35
Leon Rohde
LKT Team Brandenburg
op 2'45"
36
Fabian Schormaier
LKT Team Brandenburg
op 2'46"
37
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
op 2'48"
38
Jim van den Berg
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
39
Antonio Di Sante
GM Europa Ovini
op 2'49"
40
Eriks Toms Gavars
Rietumu - Delfin
op 2'50"
41
Tomas Buchacek
Whirlpool - Author
z.t
42
Mykhaylo Kononenko
Kolss-BDC Team
z.t
43
Oleksandr Prevar
Kolss-BDC Team
op 2'56"
44
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
op 3'03"
45
Edward Planckaert
Lotto - Soudal U23
op 3'07"
46
Lubos Malovec
Cycling Academy Team
op 3'13"
47
Emils Liepins
Rietumu - Delfin
op 3'16"
48
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
49
Dion Beukeboom
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 3'17"
50
Maximilian Kuen
Amplatz - BMC
op 3'19"
51
Martin Hunal
Whirlpool - Author
op 3'24"
52
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Napoleon Games
z.t
53
Roman Bronis
CK Pribram Fany Gastro
op 3'29"
54
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 3'30"
55
Venantas Lasinis
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
op 3'31"
56
Filip Taragel
op 3'33"
57
Andrea Cacciotti
Unieuro Wilier
z.t
58
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
op 3'38"
59
Andrea Ruscetta
GM Europa Ovini
z.t
60
Asmund Romstad Lovik
Team Fixit.no
op 3'50"
61
Filippo Fortin
GM Europa Ovini
op 4'04"
62
Jan Stöhr
CK Pribram Fany Gastro
op 4'15"
63
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
op 4'18"
64
Peter Kusztor
Amplatz - BMC
op 4'24"
65
Ondrej Glajza
op 4'44"
66
Enrico Salvador
Unieuro Wilier
op 5'33"
67
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
op 5'50"
68
Thomas Joseph
Marlux - Napoleon Games
op 6'12"
69
Dennis Bakker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 6'55"
70
Sindre Eid Hermansen
Team Fixit.no
op 7'04"
71
Paulius Siskevicius
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
op 7'19"
72
Michael Thompson
Team Wiggins
op 7'49"
73
Milan Menten
Lotto - Soudal U23
op 7'53"
74
Andi Bajc
Amplatz - BMC
op 8'01"
75
Andreas Umhaller
Amplatz - BMC
op 8'02"
76
Andriy Vasylyuk
Kolss-BDC Team
op 8'05"
77
Helmut Trettwer
WSA - Greenlife
op 8'16"
78
Andrea Di Renzo
GM Europa Ovini
op 8'22"
79
Lukas Schlemmer
WSA - Greenlife
op 9'16"
80
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 9'17"
81
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
op 9'24"
82
Jannik Steimle
Team Felbermayr Simplon Wels
op 10'41"
83
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
op 11'34"
84
Mohcine Elkouraji
op 12'17"
85
Matteo Malucelli
Unieuro Wilier
op 14'02"
86
Maros Kovac
Dukla Banska Bystrica
op 14'11"
87
Davide Plebani
Unieuro Wilier
op 14'13"
88
Vojtech Hacecky
Whirlpool - Author
z.t
89
Maris Bogdanovics
Rietumu - Delfin
op 14'14"
90
Alois Kankovsky
Whirlpool - Author
z.t
91
Yorben Van Tichelt
Marlux - Napoleon Games
op 14'15"
92
Markus Kopfauf
WSA - Greenlife
z.t
93
Andris Smirnovs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
op 14'16"
94
Michele Viola
Meridiana Kamen Team
z.t
95
Tomas Visnovsky
z.t
96
Adrian Gjolberg
Team Fixit.no
op 14'17"
97
Martin Hebik
CK Pribram Fany Gastro
z.t
98
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
99
Samuel Lowe
Team Wiggins
z.t
100
Jiri Sorm
Whirlpool - Author
op 14'18"
101
Mykolas Raciunas
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
z.t
102
Soufiane Sahbaoui
op 14'19"
103
Martin Boubal
CK Pribram Fany Gastro
op 14'20"
104
Pavel Gruber
CK Pribram Fany Gastro
z.t
105
Pavel Stöhr
CK Pribram Fany Gastro
z.t
106
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
op 14'21"
107
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
op 14'22"
108
Leon Berger
LKT Team Brandenburg
op 14'24"
109
Angelo De Clercq
Marlux - Napoleon Games
op 15'25"
110
Andreas Skjaelo Jacobsen
Team Fixit.no
op 15'40"
111
Jan Sokol
WSA - Greenlife
op 15'41"
112
Mohamed Amine Er-Rafai
op 15'47"
113
Klaus Rubenis
op 15'58"
114
Juraj Karas
op 16'03"
115
Jan William Jensen
Team Fixit.no
op 17'31"
116
Kristian Zimany
Dukla Banska Bystrica
op 18'15"
117
Yauheni Akhramenka
op 18'46"
118
Sebastian Wotschke
LKT Team Brandenburg
op 18'50"
119
Yauheni Karaliok
op 21'16"
120
Joachim Vanreyten
Lotto - Soudal U23
op 21'29"
121
Hardzei Tsishchanka
op 22'06"
122
Ken Eikeland
Team Fixit.no
op 29'15"
123
Svetikas Gintaras
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
op 37'17"
124
Raman Tsishkou
op 38'26"
125
Mikhail Shemetau
op 44'43"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares