En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
08/06
Banská Bystrica
Banská Bystrica
136.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Matteo Malucelli
Unieuro Wilier
3u02'06"
2
Filippo Fortin
GM Europa Ovini
op 5"
3
Frantisek Sisr
Klein Constantia
op 7"
4
Milan Menten
Lotto - Soudal U23
z.t
5
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
op 8"
6
Dennis Bakker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
7
Kevin Pauwels
Marlux - Napoleon Games
op 9"
8
Maros Kovac
Dukla Banska Bystrica
z.t
9
Peter Schulting
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 10"
10
Maximilian Schachmann
Klein Constantia
op 11"
11
Davide Plebani
Unieuro Wilier
z.t
12
Vojtech Hacecky
Whirlpool - Author
z.t
13
Fabian Schormaier
LKT Team Brandenburg
z.t
14
Maris Bogdanovics
Rietumu - Delfin
op 12"
15
Edward Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
16
Emils Liepins
Rietumu - Delfin
z.t
17
Florian Bissinger
WSA - Greenlife
z.t
18
Mikkel Froelich Honoré
Lotto - Soudal U23
z.t
19
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
20
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
21
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
z.t
22
Ondrej Glajza
z.t
23
Alois Kankovsky
Whirlpool - Author
z.t
24
Thomas Joseph
Marlux - Napoleon Games
z.t
25
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
26
Vitaliy Buts
Kolss-BDC Team
op 13"
27
Jan Tratnik
Amplatz - BMC
z.t
28
Yorben Van Tichelt
Marlux - Napoleon Games
z.t
29
Oleksandr Prevar
Kolss-BDC Team
z.t
30
Mauro Finetto
Unieuro Wilier
z.t
31
Dion Beukeboom
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
32
James Callum Shaw
Lotto - Soudal U23
z.t
33
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
34
Lubos Malovec
Cycling Academy Team
z.t
35
Lukas Schlemmer
WSA - Greenlife
z.t
36
Bartosz Warchol
Whirlpool - Author
z.t
37
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
z.t
38
Markus Kopfauf
WSA - Greenlife
z.t
39
Viesturs Luksevics
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
40
Jim van den Berg
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
41
Derk Abel Beckeringh
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 14"
42
Andris Smirnovs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
43
Michele Viola
Meridiana Kamen Team
z.t
44
Enrico Salvador
Unieuro Wilier
z.t
45
Alex Turrin
Unieuro Wilier
z.t
46
Peter Kusztor
Amplatz - BMC
z.t
47
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
48
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
49
Jonas Bokeloh
Klein Constantia
z.t
50
Venantas Lasinis
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
z.t
51
Tomas Visnovsky
z.t
52
Andi Bajc
Amplatz - BMC
op 15"
53
Eriks Toms Gavars
Rietumu - Delfin
z.t
54
Adrian Gjolberg
Team Fixit.no
z.t
55
Martin Hebik
CK Pribram Fany Gastro
z.t
56
Maximilian Kuen
Amplatz - BMC
z.t
57
Hamish Schreurs
Klein Constantia
z.t
58
Leon Rohde
LKT Team Brandenburg
z.t
59
Tomas Buchacek
Whirlpool - Author
z.t
60
Mark Christian
Team Wiggins
z.t
61
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
62
Samuel Lowe
Team Wiggins
z.t
63
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
op 16"
64
James Knox
Team Wiggins
z.t
65
Jiri Sorm
Whirlpool - Author
z.t
66
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
67
Filip Taragel
z.t
68
Andrea Cacciotti
Unieuro Wilier
z.t
69
Martin Hunal
Whirlpool - Author
z.t
70
Paulius Siskevicius
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
z.t
71
Mykolas Raciunas
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
z.t
72
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
z.t
73
Liam Holohan
Team Wiggins
z.t
74
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Napoleon Games
z.t
75
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
76
Andreas Umhaller
Amplatz - BMC
z.t
77
Soufiane Sahbaoui
op 17"
78
James McLaughlin
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
79
Asmund Romstad Lovik
Team Fixit.no
z.t
80
Helmut Trettwer
WSA - Greenlife
z.t
81
Sven van Luijk
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
82
Sindre Eid Hermansen
Team Fixit.no
z.t
83
Jan Stöhr
CK Pribram Fany Gastro
z.t
84
Antonio Santoro
Meridiana Kamen Team
z.t
85
Mouhssine Lahsaini
z.t
86
Martin Boubal
CK Pribram Fany Gastro
op 18"
87
Stefan Poll
WSA - Greenlife
z.t
88
Jhonnatan Manuel Narvaez
z.t
89
Sergiy Lagkuti
Kolss-BDC Team
z.t
90
Pavel Gruber
CK Pribram Fany Gastro
z.t
91
Pavel Stöhr
CK Pribram Fany Gastro
z.t
92
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
op 19"
93
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
z.t
94
Andriy Vasylyuk
Kolss-BDC Team
z.t
95
Antonio Di Sante
GM Europa Ovini
z.t
96
Matteo Spreafico
Kolss-BDC Team
z.t
97
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
98
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
op 20"
99
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
z.t
100
Roman Bronis
CK Pribram Fany Gastro
op 21"
101
Daniel Pearson
Team Wiggins
z.t
102
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
103
Andrea Ruscetta
GM Europa Ovini
z.t
104
Leon Berger
LKT Team Brandenburg
op 22"
105
Mykhaylo Kononenko
Kolss-BDC Team
op 23"
106
Matteo Rabottini
op 24"
107
Angelo De Clercq
Marlux - Napoleon Games
op 1'23"
108
Andreas Skjaelo Jacobsen
Team Fixit.no
op 1'38"
109
Jannik Steimle
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
110
Jan Sokol
WSA - Greenlife
op 1'39"
111
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'40"
112
Svetikas Gintaras
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
op 1'41"
113
Mohamed Amine Er-Rafai
op 1'45"
114
Klaus Rubenis
op 1'56"
115
Andrea Di Renzo
GM Europa Ovini
op 1'59"
116
Juraj Karas
op 2'01"
117
Michael Thompson
Team Wiggins
op 2'03"
118
Yauheni Akhramenka
op 2'05"
119
Ken Eikeland
Team Fixit.no
op 2'20"
120
Raman Tsishkou
op 2'50"
121
Mohcine Elkouraji
z.t
122
Jan William Jensen
Team Fixit.no
op 3'29"
123
Kristian Zimany
Dukla Banska Bystrica
op 4'13"
124
Yauheni Karaliok
op 4'35"
125
Sebastian Wotschke
LKT Team Brandenburg
op 4'48"
126
Joachim Vanreyten
Lotto - Soudal U23
op 7'27"
127
Hardzei Tsishchanka
op 9'05"
128
Mikhail Shemetau
op 9'07"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares