En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Nice
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
09/03
Gien
Gien
14.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Stefan Bissegger
EF Education - Nippo
17'34"
2
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
3
Primož Roglič
Jumbo - Visma
op 6"
4
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
op 9"
5
Søren Kragh Andersen
Team DSM
op 10"
6
Rohan Dennis
Ineos Grenadiers
op 13"
7
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
8
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
op 14"
9
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
op 16"
10
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
z.t
11
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
op 20"
12
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 21"
13
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
op 22"
14
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
15
Mattia Cattaneo
Deceuninck - Quick Step
z.t
16
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
17
Michael Matthews
Team BikeExchange
op 23"
18
Dylan Teuns
Bahrain Victorious
op 24"
19
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
op 25"
20
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
21
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
22
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 27"
23
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
24
Tony Martin
Jumbo - Visma
z.t
25
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
op 29"
26
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
op 30"
27
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
op 31"
28
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
29
Neilson Powless
EF Education - Nippo
op 32"
30
Victor Campenaerts
Team Qhubeka NextHash
z.t
31
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
z.t
32
Laurens De Plus
Ineos Grenadiers
op 35"
33
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
op 38"
34
Alexander Edmondson
Team BikeExchange
z.t
35
Bob Jungels
Ag2r Citroën Team
z.t
36
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
op 39"
37
Nils Politt
Bora - HansGrohe
op 41"
38
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
39
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 43"
40
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
41
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
op 44"
42
Kobe Goossens
Lotto Soudal
op 45"
43
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
z.t
44
Jasha Sütterlin
Team DSM
z.t
45
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
op 46"
46
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
op 47"
47
Tiesj Benoot
Team DSM
op 48"
48
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
49
Nils Eekhoff
Team DSM
op 49"
50
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
51
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
52
Luke Durbridge
Team BikeExchange
op 50"
53
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
54
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
55
David Gaudu
Groupama - FDJ
op 52"
56
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
57
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 53"
58
Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
op 54"
59
George Bennett
Jumbo - Visma
z.t
60
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 55"
61
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 56"
62
Jonas Rutsch
EF Education - Nippo
op 57"
63
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
op 58"
64
Simon Geschke
Cofidis
z.t
65
John Degenkolb
Lotto Soudal
z.t
66
Anthony Perez
Cofidis
op 1'00"
67
Anthony Turgis
TotalEnergies
z.t
68
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
op 1'01"
69
Philippe Gilbert
Lotto Soudal
op 1'02"
70
Cees Bol
Team DSM
z.t
71
Jai Hindley
Team DSM
z.t
72
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
73
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
74
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
op 1'04"
75
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 1'05"
76
André Greipel
Israel Start-Up Nation
z.t
77
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
78
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
op 1'06"
79
Casper Pedersen
Team DSM
op 1'08"
80
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 1'09"
81
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
op 1'10"
82
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
83
Sebastian Mora Vedri
Movistar Team
z.t
84
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 1'11"
85
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
86
Tim Declercq
Deceuninck - Quick Step
z.t
87
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
op 1'12"
88
Gino Mäder
Bahrain Victorious
op 1'13"
89
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
90
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
op 1'14"
91
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'15"
92
Guillaume Martin
Cofidis
op 1'16"
93
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
94
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
95
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
z.t
96
Bryan Coquard
B&B Hotels p/b KTM
op 1'18"
97
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
98
Michael Morkov
Deceuninck - Quick Step
op 1'19"
99
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 1'20"
100
Danny van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
101
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
op 1'23"
102
Sam Bennett
Deceuninck - Quick Step
op 1'24"
103
Marco Haller
Bahrain Victorious
z.t
104
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
op 1'25"
105
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
z.t
106
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
op 1'27"
107
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
108
Gregor Muhlberger
Movistar Team
op 1'28"
109
Fabien Doubey
TotalEnergies
op 1'29"
110
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'30"
111
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
z.t
112
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
113
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 1'31"
114
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
op 1'32"
115
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
116
Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka NextHash
z.t
117
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'33"
118
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
119
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
120
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
op 1'34"
121
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
122
Julien El Fares
EF Education - Nippo
op 1'35"
123
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 1'36"
124
Cyril Lemoine
B&B Hotels p/b KTM
op 1'37"
125
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
z.t
126
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'40"
127
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
op 1'42"
128
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
129
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
op 1'43"
130
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
131
Daniel Arroyave Canas
EF Education - Nippo
z.t
132
Amund Groendahl Jansen
Team BikeExchange
op 1'44"
133
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 1'45"
134
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
op 1'46"
135
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
op 1'47"
136
Rick Zabel
Israel Start-Up Nation
z.t
137
Cyril Barthe
B&B Hotels p/b KTM
op 1'50"
138
Alexander Konychev
Team BikeExchange
z.t
139
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 1'51"
140
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
141
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
op 1'53"
142
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
143
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
op 1'56"
144
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 1'57"
145
Kaden Groves
Team BikeExchange
z.t
146
Dries Van Gestel
TotalEnergies
z.t
147
Jonas Koch
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'58"
148
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 2'03"
149
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
z.t
150
Christopher Lawless
TotalEnergies
op 2'05"
151
Kristian Sbaragli
Alpecin - Fenix
op 2'10"
152
Jonathan Hivert
B&B Hotels p/b KTM
op 2'12"
153
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
op 2'13"
154
Jeremy Lecroq
B&B Hotels p/b KTM
op 2'15"
155
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'16"
156
Jelle Wallays
Cofidis
op 2'17"
157
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
op 2'19"
158
Matteo Pelucchi
Team Qhubeka NextHash
op 2'27"
159
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
op 3'06"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares