En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Nice
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
11/03
Nice
Nice
110 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
2u53'06"
2
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
z.t
3
Marc Soler
Movistar Team
op 3"
4
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
op 38"
5
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
6
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
7
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
8
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
9
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
10
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
11
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 55"
13
Yves Lampaert
Quick Step Floors
op 1'30"
14
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
z.t
15
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
op 2'45"
16
Warren Barguil
Team Fortuneo - Samsic
z.t
17
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 3'03"
18
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
op 3'44"
19
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
20
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
21
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
z.t
22
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
23
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
op 3'46"
24
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
25
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
op 6'13"
26
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
op 6'26"
27
Jonathan Hivert
Direct Energie
op 8'32"
28
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
29
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 8'43"
30
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
op 9'42"
32
Hugo Houle
Astana Pro Team
op 9'45"
33
Imanol Erviti
Movistar Team
op 10'10"
34
Roman Kreuziger
Mitchelton - Scott
op 12'56"
35
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
op 12'58"
36
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
op 13'51"
37
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
op 14'05"
38
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
39
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
40
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
41
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
42
Diego Rosa
Team Sky
z.t
43
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
44
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
45
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
46
Serge Pauwels
Team Dimension Data
z.t
47
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
49
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
50
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
z.t
51
Dylan van Baarle
Team Sky
z.t
52
Pierre-Luc Perichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
53
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
54
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
55
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
56
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
57
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
58
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
z.t
59
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
op 14'10"
60
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 19'11"
61
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
op 21'50"
62
Thomas Boudat
Direct Energie
op 23'42"
63
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
64
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
65
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
66
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
67
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
z.t
68
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
69
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
op 24'34"
70
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
71
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 25'36"
72
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
73
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
74
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
75
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
76
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
77
Roy Curvers
Team Sunweb
z.t
78
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
Erik Baska
Bora - HansGrohe
DNF
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
DNF
Matti Breschel
Team EF Education First - Drapac
DNF
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
DNF
Lilian Calmejane
Direct Energie
DNF
Jerome Cousin
Direct Energie
DNF
Lawson Craddock
Team EF Education First - Drapac
DNF
Tim Declercq
Quick Step Floors
DNF
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
DNF
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
DNF
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
DNF
Simon Gerrans
BMC Racing Team
DNF
André Greipel
Lotto - Soudal
DNF
Fabien Grellier
Direct Energie
DNF
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
DNF
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Nicholas Roche
BMC Racing Team
DNF
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
DNF
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
DNF
Tom Scully
Team EF Education First - Drapac
DNF
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
DNF
Ian Stannard
Team Sky
DNF
Louis Vervaeke
Team Sunweb
DNF
Elia Viviani
Quick Step Floors
DNF
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
DNF
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
DNF
Dries Devenyns
Quick Step Floors
DNS
Christophe Laporte
Cofidis
DNS
Cyril Lemoine
Cofidis
DNS
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
DNS
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
OTL
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
OTL
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
OTL
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares