En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
17ème Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
25/07
Mulhouse
Berrwiller
157.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
3u23'22"
2
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
3
Samuel Watson
z.t
4
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
z.t
5
Florian Dauphin
z.t
6
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
z.t
7
Sandy Dujardin
z.t
8
Mickael Crispin
Cross Team Legendre
z.t
9
Wessel Krul
SEG Racing Academy
z.t
10
Axel Zingle
z.t
11
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
z.t
12
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
z.t
13
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
z.t
14
Samuel Gaze
Alpecin-Fenix Development Team
z.t
15
Casper Van Uden
Development Team DSM
z.t
16
Dylan Guinet
Sorius
z.t
17
Jonathan Couanon
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
18
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
19
Dries De Pooter
SEG Racing Academy
z.t
20
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
21
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
z.t
22
Atsushi Oka
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
23
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
24
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
25
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
op 7"
26
Clément Braz Afonso
z.t
27
Robin Plamondon
Israel Cycling Academy
z.t
28
Alan Jousseaume
z.t
29
Leon Heinschke
Development Team DSM
z.t
30
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
31
Henri Uhlig
Rad-Net Rose Team
z.t
32
Hugo Toumire
z.t
33
Rudy Porter
z.t
34
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
z.t
35
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
36
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
37
Petr Kelemen
Elkov - Kasper
z.t
38
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
39
Matthew Dinham
Team Bridgelane
z.t
40
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
z.t
41
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
z.t
42
Timon Rüegg
Cross Team Legendre
z.t
43
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
44
Adrien Lagree
z.t
45
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
46
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
47
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
z.t
48
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
49
Adria Moreno Sala
Team Vorarlberg
z.t
50
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
51
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
z.t
52
Jannis Peter
Rad-Net Rose Team
z.t
53
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
54
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
z.t
55
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
56
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
57
Nicolas Malle
z.t
58
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
z.t
59
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
z.t
60
Stuart Balfour
Swiss Racing Academy
z.t
61
Marco Frigo
SEG Racing Academy
z.t
62
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
63
Robert Donaldson
z.t
64
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
op 16"
65
Louis Coqueret
Leopard Pro Cycling
z.t
66
Maxime Agut
z.t
67
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
68
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
69
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
70
Antoine Devanne
z.t
71
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
z.t
72
Hijiri Oda
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
73
Sam Culverwell
Trinity Racing
z.t
74
Antoine Huby
Cross Team Legendre
z.t
75
Carter Turnbull
z.t
76
Michael Boros
CEZ Cyklo Team Tábor
z.t
77
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
z.t
78
Axel Narbonne Zuccarelli
z.t
79
Thibaud Saint Guilheim
z.t
80
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
z.t
81
Maxime Limousin
z.t
82
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
z.t
83
Aurélien Gilbert
z.t
84
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
op 23"
85
Harrison Wood
SEG Racing Academy
z.t
86
Hannes Wilksch
Development Team DSM
op 24"
87
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
op 25"
88
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
89
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
90
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
z.t
91
Thomas Schellenberg
z.t
92
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
93
Thomas Oliver Stockwell
op 32"
94
Enzo Leijnse
Development Team DSM
z.t
95
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
op 34"
96
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 40"
97
Rhys Britton
op 42"
98
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
z.t
99
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg
z.t
100
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
z.t
101
Axel Van Der Tuuk
Jumbo-Visma Development Team
op 1'06"
102
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
op 1'10"
103
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 1'35"
104
Ben Healy
Trinity Racing
op 2'10"
105
Gilles Mottiez
op 2'04"
106
Alastair Christie-Johnston
Team Bridgelane
op 2'17"
107
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'21"
108
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
109
Carson Miles
op 2'22"
110
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
111
Thibault Valognes
op 3'15"
112
Francis Juneau
op 3'18"
113
Niels Vandeputte
Alpecin-Fenix Development Team
op 3'28"
114
Liam Slock
Lotto - Soudal U23
op 5'26"
115
Sebastien Havot
z.t
116
Ramses Debruyne
Lotto - Soudal U23
op 5'33"
117
Alfred George
op 7'38"
118
Lubomir Petrus
Alpecin-Fenix Development Team
op 8'13"
119
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
op 15'39"
Clément Delcros
DNF
Julien Jamot
DNF
Samuel Jenner
Team Bridgelane
DNF
Ben Turner
Trinity Racing
DNF
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
DNF
Thomas Bonnet
DNS
Gwen Leclainche
DNS
Ben Van Dam
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares