En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
17ème Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
21/07
Sausheim
Sausheim
4.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
0
1
Maxime Agut
0
1
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
0
1
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
0
1
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
0
1
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
0
1
Stuart Balfour
Swiss Racing Academy
0
1
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
0
1
Jan Barta
Elkov - Kasper
0
1
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
0
1
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
0
1
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
0
1
Pavel Bittner
Development Team DSM
0
1
Baptiste Bleier
St Michel - Auber 93
0
1
Thomas Bonnet
0
1
Michael Boros
CEZ Cyklo Team Tábor
0
1
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
0
1
Clément Braz Afonso
0
1
Rhys Britton
0
1
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
0
1
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
0
1
Charles-Étienne Chrétien
Aevolo
0
1
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
0
1
Alastair Christie-Johnston
Team Bridgelane
0
1
Louis Coqueret
Leopard Pro Cycling
0
1
Jonathan Couanon
Nippo-Provence-Pts Conti
0
1
Mickael Crispin
Cross Team Legendre
0
1
Sam Culverwell
Trinity Racing
0
1
Florian Dauphin
0
1
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
0
1
Dries De Pooter
SEG Racing Academy
0
1
Ramses Debruyne
Lotto - Soudal U23
0
1
Clément Delcros
0
1
Antoine Devanne
0
1
Calvin Dik
Nippo-Provence-Pts Conti
0
1
Matthew Dinham
Team Bridgelane
0
1
Robert Donaldson
0
1
Sandy Dujardin
0
1
Samuel Eddy
Team Bridgelane
0
1
Marco Frigo
SEG Racing Academy
0
1
Samuel Gaze
Alpecin-Fenix Development Team
0
1
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
0
1
Alfred George
0
1
Aurélien Gilbert
0
1
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
0
1
Adrien Guillonnet
St Michel - Auber 93
0
1
Dylan Guinet
Sorius
0
1
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
0
1
Sebastien Havot
0
1
Ben Healy
Trinity Racing
0
1
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
0
1
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
0
1
Leon Heinschke
Development Team DSM
0
1
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
0
1
Daan Hoole
SEG Racing Academy
0
1
Antoine Huby
Cross Team Legendre
0
1
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
0
1
Masahiro Ishigami
Delko
0
1
Julien Jamot
0
1
Emilien Jeannière
0
1
Samuel Jenner
Team Bridgelane
0
1
Yael Joalland
0
1
Alan Jousseaume
0
1
Francis Juneau
0
1
Petr Kelemen
Elkov - Kasper
0
1
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
0
1
Wessel Krul
SEG Racing Academy
0
1
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg
0
1
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
0
1
Adrien Lagree
0
1
Luke Lamperti
Trinity Racing
0
1
Gwen Leclainche
0
1
Paul Lefaure
0
1
Enzo Leijnse
Development Team DSM
0
1
Rémi Lelandais
Cross Team Legendre
0
1
Maxime Limousin
0
1
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
0
1
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
0
1
Adrien Maire
0
1
Nicolas Malle
0
1
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
0
1
Kevin McCambridge
0
1
Théo Menant
0
1
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
0
1
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
0
1
Carson Miles
0
1
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
0
1
Adria Moreno Sala
Team Vorarlberg
0
1
Gilles Mottiez
0
1
Axel Narbonne Zuccarelli
0
1
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
0
1
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
0
1
Hijiri Oda
Nippo-Provence-Pts Conti
0
1
Atsushi Oka
Nippo-Provence-Pts Conti
0
1
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
0
1
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
0
1
Florian Pardon
0
1
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
0
1
Jannis Peter
Rad-Net Rose Team
0
1
Lubomir Petrus
Alpecin-Fenix Development Team
0
1
Joseph Pidcock
Groupama - FDJ CT
0
1
Robin Plamondon
Israel Cycling Academy
0
1
Jensen Plowright
Team Bridgelane
0
1
Rudy Porter
0
1
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
0
1
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
0
1
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
0
1
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
0
1
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
0
1
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
0
1
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
0
1
Timon Rüegg
Cross Team Legendre
0
1
Thibaud Saint Guilheim
0
1
Thomas Schellenberg
0
1
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
0
1
Liam Slock
Lotto - Soudal U23
0
1
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
0
1
Thomas Oliver Stockwell
0
1
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
0
1
Diether Sweeck
Alpecin-Fenix Development Team
0
1
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
0
1
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
0
1
Théo Thomas
Tormans Cyclo Cross Team
0
1
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
0
1
William Tidball
0
1
Hugo Toumire
0
1
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
0
1
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
0
1
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
0
1
Carter Turnbull
0
1
Ben Turner
Trinity Racing
0
1
Henri Uhlig
Rad-Net Rose Team
0
1
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
0
1
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
0
1
Thibault Valognes
0
1
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
0
1
Ben Van Dam
0
1
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
0
1
Axel Van Der Tuuk
Jumbo-Visma Development Team
0
1
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
0
1
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
0
1
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
0
1
Casper Van Uden
Development Team DSM
0
1
Niels Vandeputte
Alpecin-Fenix Development Team
0
1
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
0
1
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
0
1
Samuel Watson
0
1
Markus Wildauer
Team Vorarlberg
0
1
Hannes Wilksch
Development Team DSM
0
1
Harrison Wood
SEG Racing Academy
0
1
Axel Zingle
0
1
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
0
1
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
0
1
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
0
1
Guillaume Van Keirsbulck
Alpecin-Fenix Development Team
0
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares