En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
17ème Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
21/07
Sausheim
Sausheim
4.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
5'03"
2
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
z.t
3
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
z.t
4
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
4
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
4
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
7
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 1"
7
Wessel Krul
SEG Racing Academy
z.t
7
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
z.t
10
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
z.t
10
Axel Van Der Tuuk
Jumbo-Visma Development Team
z.t
10
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
z.t
13
Pavel Bittner
Development Team DSM
z.t
13
Enzo Leijnse
Development Team DSM
z.t
13
Casper Van Uden
Development Team DSM
z.t
16
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
op 3"
16
Joseph Pidcock
Groupama - FDJ CT
z.t
16
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
z.t
19
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
19
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
19
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
22
Ben Healy
Trinity Racing
op 4"
22
Ben Turner
Trinity Racing
z.t
24
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
z.t
24
Leon Heinschke
Development Team DSM
z.t
26
Hannes Wilksch
Development Team DSM
z.t
27
Antoine Huby
Cross Team Legendre
op 5"
27
Timon Rüegg
Cross Team Legendre
z.t
29
Sam Culverwell
Trinity Racing
z.t
29
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
29
Carter Turnbull
z.t
32
Stuart Balfour
Swiss Racing Academy
op 6"
32
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
32
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
35
Samuel Gaze
Alpecin-Fenix Development Team
z.t
35
Lubomir Petrus
Alpecin-Fenix Development Team
z.t
35
Guillaume Van Keirsbulck
Alpecin-Fenix Development Team
z.t
38
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
z.t
38
Ramses Debruyne
Lotto - Soudal U23
z.t
38
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
z.t
41
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
z.t
41
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
z.t
41
Henri Uhlig
Rad-Net Rose Team
z.t
44
Rhys Britton
op 7"
44
William Tidball
z.t
44
Samuel Watson
z.t
47
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
z.t
47
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
z.t
47
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
50
Diether Sweeck
Alpecin-Fenix Development Team
op 8"
50
Niels Vandeputte
Alpecin-Fenix Development Team
z.t
50
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
z.t
53
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
53
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
55
Rudy Porter
op 9"
56
Matthew Dinham
Team Bridgelane
z.t
56
Jensen Plowright
Team Bridgelane
z.t
58
Thomas Bonnet
z.t
58
Emilien Jeannière
z.t
58
Théo Menant
z.t
61
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
61
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
z.t
63
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg
op 10"
63
Adria Moreno Sala
Team Vorarlberg
z.t
63
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
z.t
66
Petr Kelemen
Elkov - Kasper
z.t
66
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
66
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
z.t
69
Liam Slock
Lotto - Soudal U23
op 11"
69
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
z.t
69
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
z.t
72
Charles-Étienne Chrétien
Aevolo
z.t
72
Thomas Schellenberg
z.t
72
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
z.t
75
Robert Donaldson
op 12"
75
Alfred George
z.t
75
Thomas Oliver Stockwell
z.t
78
Dries De Pooter
SEG Racing Academy
z.t
78
Marco Frigo
SEG Racing Academy
z.t
78
Harrison Wood
SEG Racing Academy
z.t
81
Louis Coqueret
Leopard Pro Cycling
z.t
81
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
z.t
81
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
z.t
84
Adrien Guillonnet
St Michel - Auber 93
z.t
84
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
z.t
84
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
z.t
87
Alastair Christie-Johnston
Team Bridgelane
z.t
87
Samuel Jenner
Team Bridgelane
z.t
87
Ben Van Dam
z.t
90
Clément Braz Afonso
op 13"
90
Axel Zingle
z.t
92
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
92
Jonathan Couanon
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
94
Adrien Lagree
op 14"
94
Maxime Limousin
z.t
94
Nicolas Malle
z.t
97
Michael Boros
CEZ Cyklo Team Tábor
z.t
97
Antoine Devanne
z.t
97
Sandy Dujardin
z.t
97
Alan Jousseaume
z.t
97
Gilles Mottiez
z.t
102
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
102
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
102
Markus Wildauer
Team Vorarlberg
z.t
105
Sebastien Havot
z.t
105
Hugo Toumire
z.t
107
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
107
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
107
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
110
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
op 15"
110
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
110
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
113
Dylan Guinet
Sorius
z.t
113
Julien Jamot
z.t
113
Florian Pardon
z.t
116
Francis Juneau
z.t
116
Carson Miles
z.t
116
Robin Plamondon
Israel Cycling Academy
z.t
119
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
op 16"
119
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
z.t
119
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
122
Samuel Eddy
Team Bridgelane
z.t
123
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
op 17"
123
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
z.t
125
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
z.t
126
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
z.t
126
Jannis Peter
Rad-Net Rose Team
z.t
126
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
129
Yael Joalland
z.t
130
Baptiste Bleier
St Michel - Auber 93
op 18"
131
Kevin McCambridge
z.t
131
Axel Narbonne Zuccarelli
z.t
131
Thibaud Saint Guilheim
z.t
134
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
op 19"
134
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
136
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
op 21"
137
Calvin Dik
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
138
Maxime Agut
z.t
138
Clément Delcros
z.t
138
Adrien Maire
z.t
141
Masahiro Ishigami
Delko
op 22"
141
Hijiri Oda
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
141
Atsushi Oka
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
144
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 23"
144
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
z.t
144
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
147
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 25"
148
Gwen Leclainche
op 28"
148
Paul Lefaure
z.t
148
Théo Thomas
Tormans Cyclo Cross Team
z.t
151
Florian Dauphin
op 30"
151
Aurélien Gilbert
z.t
153
Mickael Crispin
Cross Team Legendre
op 34"
154
Thibault Valognes
op 41"
155
Rémi Lelandais
Cross Team Legendre
op 51"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares