En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
02/08
Vesoul
La Planche des Belles Filles
143.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tom Pidcock
Team Wiggins Le Col
3u31'02"
2
Alexander Evans
SEG Racing Academy
op 3"
3
Kevin Inkelaar
Groupama - FDJ CT
op 15"
4
Adria Moreno Sala
op 20"
5
Attila Valter
CCC Development Team
op 21"
6
Andreas Vangstad
Joker BMI
op 24"
7
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
z.t
8
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
9
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
10
Adam Hartley
SEG Racing Academy
op 38"
11
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
z.t
12
Michal Schlegel
Elkov - Author
z.t
13
Karel Hnik
Elkov - Author
z.t
14
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
15
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
op 46"
16
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 48"
17
Jack Burke
Leopard Pro Cycling
op 59"
18
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
op 1'03"
19
Michal Paluta
CCC Development Team
op 1'05"
20
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
z.t
21
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker BMI
z.t
22
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 1'07"
23
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
op 1'09"
24
Manabu Ishibashi
Team Bridgestone Cycling
z.t
25
Anthony Rappo
IAM Excelsior
z.t
26
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
z.t
27
Florent Castellarnau
op 1'26"
28
Anton Kuzmin
Astana City
op 1'31"
29
Matteo Jorgenson
op 1'39"
30
Jakub Otruba
Elkov - Author
op 1'42"
31
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
32
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
op 1'50"
33
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
34
Jeremy Cabot
z.t
35
Natnael Tesfatsion Ocbit
Dimension Data for Qhubeka
op 1'54"
36
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
op 1'58"
37
Yuma Koishi
Team Ukyo
op 2'11"
38
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
op 2'14"
39
Robin Meyer
op 2'16"
40
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
op 2'20"
41
Piotr Brozyna
CCC Development Team
op 2'22"
42
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
op 2'27"
43
Yannis Voisard
Akros - Thömus
op 2'33"
44
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 2'37"
45
Jeremy Bellicaud
z.t
46
Eddy Fine
op 2'52"
47
Oivind Lukkedal
Joker BMI
z.t
48
Fabian Lienhard
IAM Excelsior
op 2'57"
49
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
op 3'01"
50
Marlon Gaillard
op 3'08"
51
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
op 3'10"
52
Daniil Marukhin
Astana City
op 3'14"
53
Clément Champoussin
op 3'17"
54
Masahiro Ishigami
z.t
55
Antoine Debons
IAM Excelsior
op 3'23"
56
Nariyuki Masuda
Utsunomiya Blitzen
op 3'26"
57
Marten Kooistra
Team Sunweb
op 3'33"
58
Théo Delacroix
z.t
59
Rémi Aubert
z.t
60
Piotr Pekala
CCC Development Team
op 3'37"
61
Nurbergen Nurlykhassym
Astana City
op 3'44"
62
Camille Thominet
St Michel - Auber93
op 3'46"
63
Valentin Ferron
op 3'52"
64
Antoine Bravard
op 4'04"
65
Johannes Adamietz
Herrmann Radteam
op 4'11"
66
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
op 4'22"
67
Szymon Tracz
CCC Development Team
z.t
68
Aurélien Doleatto
z.t
69
Mark Donovan
Team Wiggins Le Col
z.t
70
Stefan Bennett
op 4'45"
71
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
op 4'55"
72
Nils Sinschek
Development Team Sunweb
op 5'08"
73
Jakob Geßner
Heizomat Rad-Net
op 5'17"
74
Alexander Tarlton
Herrmann Radteam
z.t
75
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
76
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
77
Atsushi Oka
Utsunomiya Blitzen
op 5'23"
78
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
op 5'50"
79
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
op 6'03"
80
Matteo Sobrero
Dimension Data for Qhubeka
z.t
81
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
82
Lance Haidet
Aevolo
z.t
83
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
84
Mattia Petrucci
Groupama - FDJ CT
op 6'14"
85
Connor Brown
Dimension Data for Qhubeka
op 6'22"
86
El Mehdi Chokri
Dimension Data for Qhubeka
z.t
87
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg Santic
op 6'25"
88
Eric Voigt
z.t
89
Jan Barta
Elkov - Author
op 6'37"
90
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
91
Daniel Tulett
Team Wiggins Le Col
op 6'43"
92
Kamil Malecki
CCC Development Team
op 6'52"
93
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
op 7'07"
94
Robin Froidevaux
Akros - Thömus
op 7'20"
95
Fabien Canal
Team Cross Safir Ganova
op 7'21"
96
Mathieu Rigolot
op 7'34"
97
Takeaki Amezawa
Ljubljana Gusto Santic
op 7'38"
98
Davide Orrico
Team Vorarlberg Santic
op 7'48"
99
Florian Obersteiner
Herrmann Radteam
op 7'53"
100
Lukas Meiler
Team Vorarlberg Santic
z.t
101
Jannik Steimle
Deceuninck - Quick Step
z.t
102
Thomas Champion
op 8'01"
103
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
op 8'11"
104
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
105
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
z.t
106
Ludvik Aspelund Holstad
Joker BMI
z.t
107
Bolat Niyazov
Astana City
op 8'20"
108
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
op 8'29"
109
Olzhas Bayembayev
Astana City
op 8'36"
110
James Fouche
Team Wiggins Le Col
op 8'47"
111
Frantisek Sisr
Elkov - Author
op 9'01"
112
Gianni Vermeersch
Corendon - Circus
op 9'05"
113
Florian Vermeersch
Lotto - Soudal U23
op 9'40"
114
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
z.t
115
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
op 10'22"
116
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
z.t
117
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
z.t
118
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
z.t
119
Charlie Meredith
z.t
120
Alexander Konychev
Team Dimension Data
z.t
121
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
z.t
122
Michael O'Loughlin
Team Wiggins Le Col
z.t
123
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
op 10'25"
124
Gage Hecht
Aevolo
z.t
125
Kaden Groves
SEG Racing Academy
z.t
126
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 11'24"
127
Romain Campistrous
op 11'29"
128
Rasmus Bøgh Wallin
Riwal Readynez Cycling Team
op 11'32"
129
Hadrien Degrandcourt
op 11'34"
130
Nicolas Debeaumarche
Trek - Segafredo
z.t
131
Théo Menant
op 11'38"
132
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
op 11'44"
133
Niklas Markl
Development Team Sunweb
op 12'09"
134
Edo Maas
Development Team Sunweb
z.t
135
Joel Suter
Akros - Thömus
z.t
136
Stefan Brandlmeier
Herrmann Radteam
z.t
137
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
138
Christopher Hatz
Herrmann Radteam
z.t
139
Tim Merlier
Corendon - Circus
op 12'16"
140
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
141
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
142
Shotaro Iribe
Shimano Racing Team
op 12'30"
143
Nicolas Prodhomme
op 13'10"
144
Ole Forfang
Joker BMI
op 14'09"
145
Herman Dahl
Joker BMI
z.t
146
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
147
Torkil Veyhe
Riwal Readynez Cycling Team
op 14'16"
148
Karl Patrick Lauk
Groupama - FDJ CT
op 14'26"
149
Théry Schir
op 14'37"
150
Michael Hernandez
Aevolo
op 14'59"
151
Riley Sheehan
Aevolo
z.t
152
Lennart Jung
Herrmann Radteam
op 15'28"
153
Julien Souton
op 15'44"
154
Corey Davis
Team Skyline
op 18'44"
155
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 20'59"
156
Louis Pijourlet
op 21'21"
157
Dylan Page
IAM Excelsior
op 21'46"
158
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
op 24'08"
Pirmin Benz
Heizomat Rad-Net
DNF
Thomas Denis
DNF
Quentin Grolleau
DNF
David van der Poel
Corendon - Circus
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares