En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
31/07
Sausheim
Sausheim
4.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Gianni Vermeersch
Corendon - Circus
5'02"
2
David van der Poel
Corendon - Circus
z.t
3
Tim Merlier
Corendon - Circus
z.t
4
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
op 5"
5
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
z.t
6
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
7
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
op 7"
8
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
z.t
9
Théry Schir
z.t
10
Tom Pidcock
Team Wiggins Le Col
z.t
11
James Fouche
Team Wiggins Le Col
z.t
12
Alexander Konychev
Dimension Data for Qhubeka
op 8"
13
Connor Brown
Dimension Data for Qhubeka
z.t
14
Matteo Sobrero
Dimension Data for Qhubeka
z.t
15
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
op 9"
16
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
17
Florian Obersteiner
Herrmann Radteam
z.t
18
Lennart Jung
Herrmann Radteam
z.t
19
Christopher Hatz
Herrmann Radteam
z.t
20
Florian Vermeersch
Lotto - Soudal U23
op 10"
21
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
z.t
22
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
23
Edo Maas
Development Team Sunweb
z.t
24
Nils Sinschek
Development Team Sunweb
z.t
25
Jakub Otruba
Elkov - Author
z.t
26
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
27
Michal Schlegel
Elkov - Author
z.t
28
Nicolas Debeaumarche
z.t
29
Jeremy Cabot
z.t
30
Hadrien Degrandcourt
z.t
31
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
op 11"
32
Kaden Groves
SEG Racing Academy
z.t
33
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
z.t
34
Joel Suter
Akros - Thömus
z.t
35
Robin Froidevaux
Akros - Thömus
z.t
36
Yannis Voisard
Akros - Thömus
z.t
37
Attila Valter
CCC Development Team
z.t
38
Piotr Brozyna
CCC Development Team
z.t
39
Szymon Tracz
CCC Development Team
z.t
40
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
41
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
42
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
43
Rasmus Bøgh Wallin
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
44
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
45
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
46
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
op 12"
47
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
48
Torkil Veyhe
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
49
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg Santic
z.t
50
Lukas Meiler
Team Vorarlberg Santic
z.t
51
Davide Orrico
Team Vorarlberg Santic
z.t
52
Daniel Tulett
Team Wiggins Le Col
z.t
53
Jannik Steimle
Team Vorarlberg Santic
op 13"
54
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
z.t
55
Frantisek Sisr
Elkov - Author
z.t
56
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
57
Karel Hnik
Elkov - Author
z.t
58
Natnael Tesfatsion Ocbit
Dimension Data for Qhubeka
z.t
59
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
z.t
60
El Mehdi Chokri
Dimension Data for Qhubeka
z.t
61
Clément Champoussin
op 14"
62
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
z.t
63
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
64
Ole Forfang
Joker BMI
z.t
65
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker BMI
z.t
66
Andreas Vangstad
Joker BMI
z.t
67
Kamil Malecki
CCC Development Team
op 15"
68
Michal Paluta
CCC Development Team
z.t
69
Fabien Canal
Team Cross Safir Ganova
z.t
70
Théo Delacroix
z.t
71
Jeremy Bellicaud
z.t
72
Gage Hecht
Aevolo
op 16"
73
Michael Hernandez
Aevolo
z.t
74
Lance Haidet
Aevolo
z.t
75
Alexys Brunel
Groupama - FDJ CT
z.t
76
Mattia Petrucci
Groupama - FDJ CT
z.t
77
Kevin Inkelaar
Groupama - FDJ CT
z.t
78
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
79
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
80
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
z.t
81
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
82
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
83
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
84
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
85
Pirmin Benz
Heizomat Rad-Net
z.t
86
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
87
Fabian Lienhard
IAM Excelsior
z.t
88
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
z.t
89
Corey Davis
Team Skyline
z.t
90
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
op 17"
91
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
92
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
z.t
93
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
op 18"
94
Michael O'Loughlin
Team Wiggins Le Col
z.t
95
Mark Donovan
Team Wiggins Le Col
z.t
96
Valentin Ferron
z.t
97
Théo Menant
z.t
98
Marlon Gaillard
z.t
99
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
op 19"
100
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
z.t
101
Karl Patrick Lauk
Groupama - FDJ CT
z.t
102
Oivind Lukkedal
Joker BMI
op 20"
103
Ludvik Aspelund Holstad
Joker BMI
z.t
104
Herman Dahl
Joker BMI
z.t
105
Charlie Meredith
z.t
106
Rémi Aubert
z.t
107
Stefan Bennett
z.t
108
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
109
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
z.t
110
Anton Kuzmin
Astana City
z.t
111
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
112
Daniil Marukhin
Astana City
z.t
113
Louis Pijourlet
op 21"
114
Thomas Denis
z.t
115
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
z.t
116
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
z.t
117
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
118
Eddy Fine
z.t
119
Aurélien Doleatto
z.t
120
Nicolas Prodhomme
z.t
121
Riley Sheehan
Aevolo
z.t
122
Eric Voigt
z.t
123
Jack Burke
Leopard Pro Cycling
z.t
124
Antoine Debons
IAM Excelsior
z.t
125
Dylan Page
IAM Excelsior
z.t
126
Anthony Rappo
IAM Excelsior
z.t
127
Stefan Brandlmeier
Herrmann Radteam
op 22"
128
Alexander Tarlton
Herrmann Radteam
z.t
129
Johannes Adamietz
Herrmann Radteam
z.t
130
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
131
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
132
Jakob Geßner
Heizomat Rad-Net
z.t
133
Quentin Grolleau
z.t
134
Robin Meyer
z.t
135
Camille Thominet
St Michel - Auber93
op 23"
136
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
z.t
137
Adam Hartley
SEG Racing Academy
z.t
138
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
z.t
139
Nariyuki Masuda
Utsunomiya Blitzen
z.t
140
Atsushi Oka
Utsunomiya Blitzen
z.t
141
Shotaro Iribe
Shimano Racing Team
z.t
142
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 26"
143
Florent Castellarnau
z.t
144
Romain Campistrous
z.t
145
Adria Moreno Sala
z.t
146
Piotr Pekala
CCC Development Team
z.t
147
Nurbergen Nurlykhassym
Astana City
op 28"
148
Olzhas Bayembayev
Astana City
z.t
149
Mathieu Rigolot
op 31"
150
Antoine Bravard
z.t
151
Julien Souton
z.t
152
Bolat Niyazov
Astana City
z.t
153
Masahiro Ishigami
op 33"
154
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
z.t
155
Yuma Koishi
Team Ukyo
op 35"
156
Manabu Ishibashi
Team Bridgestone Cycling
z.t
157
Takeaki Amezawa
Ljubljana Gusto Santic
z.t
158
Thomas Champion
op 41"
159
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
op 47"
160
Alexander Evans
SEG Racing Academy
op 48"
161
Matteo Jorgenson
op 1'03"
162
Niklas Markl
Development Team Sunweb
op 1'06"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares