En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
02/08
Champ du Feu
Selestat
147.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
David van der Poel
Corendon - Circus
3u12'27"
2
Matthew Teggart
Team Wiggins
z.t
3
Max Stedman
Canyon Eisberg
z.t
4
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
5
Adria Moreno Sala
z.t
6
Alexandre Jamet
z.t
7
Dimitri Bussard
z.t
8
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
z.t
9
Lukas Ruegg
Team Vorarlberg - Santic
z.t
10
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
11
Rémi Aubert
z.t
12
Jake Stewart
op 1'38"
13
Matthew Bostock
z.t
14
Gianni Vermeersch
Corendon - Circus
z.t
15
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
z.t
16
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
z.t
17
Dylan Page
Team Sapura Cycling
z.t
18
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
19
Marcel Franz
z.t
20
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
21
Niklas Markl
Development Team Sunweb
z.t
22
Angelo Raffaele
D'Amico Utensilnord
z.t
23
Manuel Porzner
Tirol Cycling Team
z.t
24
Grigoriy Shtein
Astana City
z.t
25
Barnabas Peak
Quick Step Floors
z.t
26
Clement Orceau
Direct Energie
z.t
27
Andrea Costa
z.t
28
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
29
Pierre-Henri Jung
z.t
30
Franklin Archibold
z.t
31
Nico Selenati
Akros - Renfer Sa
z.t
32
Jiri Polnický
Elkov - Author
z.t
33
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
z.t
34
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
35
Jakub Murias
z.t
36
Antonio Barac
z.t
37
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
38
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
z.t
39
Quentin Simon
z.t
40
Jonas Castrique
Lotto - Soudal U23
z.t
41
Mark Donovan
Team Sky
z.t
42
Aaron Van Poucke
Lotto - Soudal U23
z.t
43
Tom Pidcock
Telenet Fidea Lions
z.t
44
Tegsh-Bayar Batsaikhan
z.t
45
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
46
Francesco Bettini
D'Amico Utensilnord
z.t
47
Antti-Jussi Juntunen
z.t
48
Tyler Stites
Aevolo
z.t
49
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
50
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net.de
z.t
51
Yuriy Natarov
Astana City
z.t
52
Quentin Grolleau
z.t
53
Tiago Antunes
z.t
54
Wietse Bosmans
ERA - Circus
z.t
55
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
56
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
57
Robin Froidevaux
Akros - Renfer Sa
z.t
58
Brandon McNulty
Rally Cycling
z.t
59
Sven Burger
Tirol Cycling Team
z.t
60
Ian Garrison
Hagens Berman Axeon
z.t
61
Miguel Heidemann
z.t
62
Dinmukhammed Ulysbayev
Astana City
z.t
63
Kent Main
Team Dimension Data
z.t
64
Jakub Otruba
Elkov - Author
z.t
65
Alfred Wright
z.t
66
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
67
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
68
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
69
Josef Cerny
Elkov - Author
z.t
70
Angelo Vitiello
z.t
71
Justin Paroz
Akros - Renfer Sa
z.t
72
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
73
Vadim Pronskiy
Astana City
z.t
74
Marc Hirschi
Development Team Sunweb
z.t
75
Adam Toupalik
Corendon - Circus
z.t
76
Stefan De Bod
Dimension Data for Qhubeka
z.t
77
Guillaume Gauthier
z.t
78
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
79
Mathieu Caramel
z.t
80
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
81
Mateo Garcia Castaneda
z.t
82
Andreas Vangstad
Joker Icopal
z.t
83
El Mehdi Chokri
Dimension Data for Qhubeka
z.t
84
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
z.t
85
Hafetab Weldu
Dimension Data for Qhubeka
z.t
86
Lucas Papillon
z.t
87
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
z.t
88
Conor Schunk
Ccb Foundation - Sicleri
z.t
89
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
90
James Fouche
Team Wiggins
z.t
91
Damian Lüscher
z.t
92
Thomas Champion
z.t
93
Ivan Martinelli
D'Amico Utensilnord
z.t
94
Gordian Banzer
Akros - Renfer Sa
z.t
95
Charlie Meredith
z.t
96
Théo Delacroix
z.t
97
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
98
Gino Mäder
z.t
99
Tom Meeusen
Corendon - Circus
z.t
100
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
101
Alexis Huck
z.t
102
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
z.t
103
Antoine Debons
z.t
104
Joseph Nally
z.t
105
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
z.t
106
Alex Braybrooke
z.t
107
Julien Souton
z.t
108
Lukas Meiler
Team Vorarlberg - Santic
z.t
109
Michael O'Loughlin
Team Wiggins
z.t
110
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
z.t
111
Joey Walker
Team Wiggins
z.t
112
Arnaud Pfrimmer
z.t
113
Anton Kuzmin
Astana City
z.t
114
Nicolas Debeaumarche
z.t
115
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
116
Florent Castellarnau
z.t
117
Reto Müller
z.t
118
Dominik Amann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
119
Louis Louvet
z.t
120
Igor Chzhan
z.t
121
Adam Hartley
z.t
122
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
z.t
123
Matteo Sobrero
Team Dimension Data
z.t
124
Adrien Guillonnet
z.t
125
Lukas Baldinger
Stevens Racing Team
z.t
126
Ludvik Aspelund Holstad
z.t
127
Aksel Fischer Aasheim
Joker Icopal
z.t
128
Joel Suter
Akros - Renfer Sa
z.t
129
Marlon Gaillard
Direct Energie
z.t
130
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
131
Mathieu Pellegrin
z.t
132
Emilien Jeannière
z.t
133
Marcel Meisen
Corendon - Circus
z.t
134
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
135
Paul Sauvage
z.t
136
Théo Menant
op 2'55"
137
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
op 6'09"
138
Clément Jolibert
op 9'27"
139
Zeke Mostov
Hagens Berman Axeon
z.t
140
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
op 10'22"
141
Mathieu Rigolot
op 10'58"
142
Gautier Chaudey
z.t
143
Yannis Voisard
Akros - Renfer Sa
z.t
144
Stephen Williams
Bahrein - Merida
op 11'09"
145
Pierre Terrasson
op 12'50"
146
Valentin Ferron
z.t
147
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
148
Axel Chatelus
z.t
Ruben Apers
Lotto - Soudal U23
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares