En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
30/07
Neuf-Brisach
Dannemarie
155.3 km
Result
Final Classification
1
Fabio Jakobsen
Seg Racing Academy
3u40'54"
2
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
3
Ethan Hayter
z.t
4
Gianni Vermeersch
Beobank - Corendon
z.t
5
Jasper Philipsen
BMC Development Team
z.t
6
Fabian Lienhard
Team Vorarlberg
z.t
7
Aksel Nommela
Leopard Pro Cycling
z.t
8
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
9
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
10
Leon Rohde
Development Team Sunweb
z.t
11
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
12
Fabien Schmidt
z.t
13
Carmelo Foti
Leopard Pro Cycling
z.t
14
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
15
Matthew Teggart
An Post Chain Reaction
z.t
16
Oliver Wood
Team WIGGINS
z.t
17
Frédéric Guillemot
z.t
18
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
z.t
19
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
20
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
21
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
z.t
22
Cristian Mota Perez
z.t
23
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
24
Tiago Antunes
z.t
25
Lucas Hamilton
Mitchelton Scott
z.t
26
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
27
Mikkel Froelich Honoré
Lotto - Soudal U23
z.t
28
Ian Garrison
Axeon Hagens Berman
z.t
29
Adrien Legros
z.t
30
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
z.t
31
Joshua Stritzinger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
32
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
33
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
34
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
35
Brandon McNulty
Rally Cycling
z.t
36
Pirmin Lang
Roth - Akros
z.t
37
Ole Forfang
Joker Icopal
z.t
38
Tom Meeusen
Beobank - Corendon
z.t
39
Scott Davies
Team WIGGINS
z.t
40
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
41
Raffael Freienstein
Team Lotto - Kern Haus
z.t
42
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
43
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
44
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
z.t
45
Julius van den Berg
Seg Racing Academy
z.t
46
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
47
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
48
Gregoire Tarride
z.t
49
Gordian Banzer
z.t
50
Juanjo Aguero
z.t
51
Stuart Balfour
z.t
52
Maxime Robert
z.t
53
Hailemelekot Hailu
z.t
54
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
55
Jaakko Hänninen
z.t
56
Jan Hugger
0711 / Cycling
z.t
57
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
58
Rémi Aubert
z.t
59
Nathan Draper
Team WIGGINS
z.t
60
Robert Stannard
z.t
61
Dylan Sunderland
NSW Insitute of Sport
z.t
62
Edward Anderson
Axeon Hagens Berman
z.t
63
James Knox
Team WIGGINS
z.t
64
Johannes Adamietz
Team Heizomat
z.t
65
Steff Cras
BMC Development Team
z.t
66
Lucas Eriksson
Seg Racing Academy
z.t
67
Jan Maas
Seg Racing Academy
z.t
68
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
z.t
69
Joab Schneiter
z.t
70
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
z.t
71
Albert Muela Galvez
An Post Chain Reaction
z.t
72
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
z.t
73
Jan RÜttimann
z.t
74
Jai Hindley
z.t
75
Joey Walker
Team WIGGINS
z.t
76
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
77
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
78
Regan Gough
An Post Chain Reaction
z.t
79
Yolan Sylvestre
z.t
80
Maxime Le Lavandier
z.t
81
Thomas Devaux
z.t
82
Anthony Rappo
z.t
83
Geoffrey Bouchard
z.t
84
Florian Nowak
z.t
85
Mathieu Caramel
z.t
86
Ryan Reilly
z.t
87
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
z.t
88
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli
z.t
89
Yoann Barbas
z.t
90
Marcel Meisen
Beobank - Corendon
op 13"
91
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
z.t
92
Michael Storer
op 17"
93
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 19"
94
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
op 39"
95
Alexandre Jamet
op 53"
96
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
97
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'03"
98
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
99
Max Kanter
Development Team Sunweb
z.t
100
Florian Barket
z.t
101
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
102
Ludovic Viennet
op 1'08"
103
Alexis Huck
op 1'15"
104
Bas Tietema
An Post Chain Reaction
op 1'31"
105
Edoardo Affini
Seg Racing Academy
op 2'20"
106
Axel Chatelus
op 3'34"
107
Edouard Lauber
op 3'41"
108
Benjamin Dyball
ST George Continental Team
op 5'20"
109
Etienne Georgi
Team WIGGINS
z.t
110
Samuel Jenner
z.t
111
Callum Scotson
BMC Development Team
z.t
112
Florent Castellarnau
z.t
113
Aurélien Lionnet
op 0"
Valentin Baillifard
Roth - Akros
DNF
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
DNF
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares