En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4a
Stage 4b
Stage 5
27/07
Beaucourt
Colmar
161.6 km
Result
Standings
1
Edouard Lauber
3u33'34"
2
Nicolas Rousseau
Auber '93
op 18"
3
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
z.t
4
Stig Broeckx
z.t
5
Anthony Charteau
Team Europcar
z.t
6
Stephane Rossetto
op 21"
7
Ruslan Tleubayev
Continental Team Astana
op 28"
8
Kristoffer Skjerping
Joker Merida
z.t
9
Benoît Sinner
z.t
10
Mathieu Chiocca
z.t
11
Michael Freiberg
Team Jayco - AIS
z.t
12
Frederik Verkinderen
z.t
13
Simon Zahner
z.t
14
Martin Weiss
Tirol Cycling Team
z.t
15
Michel Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
16
Giorgio Brambilla
Leopard - Trek Continental Team
z.t
17
Mathieu Drujon
Auber '93
z.t
18
Wietse Bosmans
BKCP-Powerplus
z.t
19
Tomas Bouteille
z.t
20
Alexander Krieger
Team Heizomat
z.t
21
Maxime Daniel
z.t
22
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
z.t
23
Silvan Dillier
z.t
24
Flavien Maurelet
z.t
25
Sam Harrison
z.t
26
Guillaume Bonnet
z.t
27
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
28
James Mowatt
z.t
29
Marco Minnaard
Rabobank CT
z.t
30
Mathieu Le Lavandier
z.t
31
Oscar Riesebeek
Rabobank CT
z.t
32
Maxim Pokidov
Itera-Katusha
z.t
33
Nicolas Baldo
Atlas Personal - Jakroo
z.t
34
Antoine Gorichon
z.t
35
Daan Olivier
Rabobank CT
z.t
36
Clemens Fankhauser
Tirol Cycling Team
z.t
37
Kilian Moser
z.t
38
Klaas Sys
Bridgestone Anchor
z.t
39
Miras Bederbekov
Continental Team Astana
z.t
40
Pavel Kochetkov
Itera-Katusha
z.t
41
Alexandr Pliuschin
Leopard - Trek Continental Team
z.t
42
Sebastien Gredy
z.t
43
Maxat Ayazbayev
Continental Team Astana
z.t
44
Olivier Lefrancois
z.t
45
Dimitri Le Boulch
Auber '93
z.t
46
Erick Rowsell
Endura Racing
z.t
47
Warren Barguil
z.t
48
Jonathan Tiernan-Locke
Endura Racing
z.t
49
Peter Kusztor
Atlas Personal - Jakroo
z.t
50
Raffael Freienstein
Team Heizomat
z.t
51
Damien Howson
Team Jayco - AIS
z.t
52
Ilnur Zakarin
Itera-Katusha
z.t
53
Blaise Sonnery
Bridgestone Anchor
z.t
54
Louis Meintjes
z.t
55
Ludovic Viennet
z.t
56
David Veilleux
Team Europcar
z.t
57
Stefan Schäfer
Team NSP - Ghost
z.t
58
Erwan Teguel
z.t
59
Anthony Buhler
z.t
60
Pierre Bonnet
z.t
61
Marc Goos
Rabobank CT
z.t
62
Jan Dieteren
z.t
63
Maxime Robert
z.t
64
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
65
Pierre Gouault
z.t
66
Baptiste Domanico
z.t
67
Paul Voss
Endura Racing
z.t
68
Markus Fothen
Team NSP - Ghost
z.t
69
Stian Remme
Joker Merida
z.t
70
Benjamin Cantournet
z.t
71
Guillaume Faucon
Auber '93
z.t
72
Alistair Slater
z.t
73
Moreno Angst
z.t
74
Mirco Saggiorato
z.t
75
Maxime Le Lavandier
z.t
76
Thomas Lebas
Bridgestone Anchor
z.t
77
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
z.t
78
Herberts Pudans
z.t
79
Pirmin Lang
Atlas Personal - Jakroo
z.t
80
Christer Rake
Joker Merida
z.t
81
Lubomir Petrus
BKCP-Powerplus
z.t
82
Maxime Renault
z.t
83
David Wöhrer
Tirol Cycling Team
z.t
84
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
z.t
85
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
86
Guillaume Martin
z.t
87
Simon Pellaud
Atlas Personal - Jakroo
z.t
88
Romain Delalot
z.t
89
Jonathan Fumeaux
Atlas Personal - Jakroo
z.t
90
Sergej Fuchs
Team NSP - Ghost
z.t
91
Kevin Predatsch
Thüringer Energie Team
z.t
92
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
93
Grant Ferguson
z.t
94
Anton Vorobyev
Itera-Katusha
z.t
95
Niels Albert
BKCP-Powerplus
z.t
96
Alexander Rybakov
Itera-Katusha
z.t
97
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
98
Maksim Razumov
Itera-Katusha
z.t
99
Nicolas Bazin
Auber '93
z.t
100
Calvin Watson
Team Jayco - AIS
z.t
101
Yoann Barbas
z.t
102
Cédric Gaoua
z.t
103
James McLaughlin
z.t
104
Petr Vakoc
z.t
105
Steve Bekaert
z.t
106
Patrick Lane
Team Jayco - AIS
z.t
107
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
z.t
108
Dominik Fuchs
z.t
109
Jay McCarthy
Team Jayco - AIS
z.t
110
Joël Zangerle
Leopard - Trek Continental Team
z.t
111
Daniel Henggeler
Atlas Personal - Jakroo
z.t
112
Ryota Nishizono
Bridgestone Anchor
z.t
113
Jimmy Janssens
z.t
114
Jakob Steigmiller
Thüringer Energie Team
z.t
115
Moritz Schaffner
Thüringer Energie Team
z.t
116
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
z.t
117
Kenji Itami
Bridgestone Anchor
z.t
118
Nikita Umerbekov
Continental Team Astana
z.t
119
Anthony Saux
z.t
120
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
z.t
121
Renaud Vincent
op 44"
122
Matthias Plarre
LKT Team Brandenburg
op 46"
123
Edouard Louyest
op 48"
124
Clément Penven
z.t
125
Nick Aitken
Team Jayco - AIS
op 51"
126
Damien Gaudin
Team Europcar
op 58"
127
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
op 1'06"
128
Guillaume De Gasquet
op 2'06"
129
Albain Cormier
op 3'36"
130
Jonathan McEvoy
Endura Racing
op 7'40"
131
Ian Bibby
Endura Racing
op 7'42"
132
Julian Kern
Leopard - Trek Continental Team
op 8'31"
133
Scott Thwaites
Endura Racing
z.t
Jacob Fiedler
Team NSP - Ghost
DNF
Saïd Haddou
Team Europcar
DNF
Miyataka Shimizu
Bridgestone Anchor
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares