En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
30/07
Illzach
Mulhouse
km
Result
Standings
1
Aleksey Tsatevich
Itera-Katusha
4u02'32"
2
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
3
Stefan Schäfer
LKT Team Brandenburg
z.t
4
Arnaud Démare
z.t
5
Nacer Bouhanni
FDJ
z.t
6
Wouter Wippert
z.t
7
Alex Meenhorst
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
8
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
9
Wietse Bosmans
BKCP-Powerplus
z.t
10
Christian Mager
Team Heizomat
z.t
11
Natnael Berhane
z.t
12
Pirmin Lang
Atlas Personal
z.t
13
Niels Vandyck
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
14
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
z.t
15
Matthias Plarre
LKT Team Brandenburg
z.t
16
Leonid Krasnov
Itera-Katusha
z.t
17
Clément Koretzky
z.t
18
Sascha Weber
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
19
Alexander Krieger
Team Heizomat
z.t
20
Emilien Viennet
z.t
21
Mathieu Chiocca
z.t
22
Peter Kusztor
Atlas Personal
z.t
23
Fabien Schmidt
z.t
24
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
z.t
25
Raphael Addy
Atlas Personal
z.t
26
Paul Voss
Endura Racing
z.t
27
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
z.t
28
Cédric Pineau
FDJ
z.t
29
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
z.t
30
Nicolas Baldo
Atlas Personal
z.t
31
Jean Philippe Maheau
z.t
32
Wilco Kelderman
Rabobank CT
z.t
33
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
34
Daan Olivier
Rabobank CT
z.t
35
Kevin Fouache
z.t
36
Bjorn Thurau
Team NSP
z.t
37
Marcus Johansson
z.t
38
Mathieu Teychenne
z.t
39
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
40
Thomas Sprengers
z.t
41
Jack Bauer
Endura Racing
z.t
42
Johann Rigoulay
z.t
43
Vegard Stake Laengen
Joker Merida
z.t
44
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
45
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
z.t
46
Maxime Robert
z.t
47
Frederik Verkinderen
z.t
48
Nikita Novikov
Itera-Katusha
z.t
49
Francis Mourey
FDJ
z.t
50
Niels Albert
BKCP-Powerplus
z.t
51
Dmitry Ignatyev
Itera-Katusha
z.t
52
Stian Remme
Joker Merida
z.t
53
Sebastien Gredy
z.t
54
Mathieu Cloarec
z.t
55
Erwan Teguel
z.t
56
Thomas Lebas
z.t
57
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
58
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
z.t
59
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
60
Fabien Sidaner
z.t
61
Rohan Dennis
Rabobank CT
z.t
62
Christer Rake
Joker Merida
z.t
63
Armindo Fonseca
Bretagne - Schuller
z.t
64
Mirco Saggiorato
Atlas Personal
z.t
65
Ludovic Viennet
op 8"
66
Jonathan Fumeaux
Atlas Personal
z.t
67
Jeroen Hoorne
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
68
Dronin Roman
z.t
69
Stephane Rossetto
z.t
70
Guillaume Malle
z.t
71
Arvin Moazami Godarzi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
72
Nico Schneider
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
73
Franck Charrier
z.t
74
Michael Weicht
LKT Team Brandenburg
z.t
75
Mario Vogt
Team Heizomat
z.t
76
Mathieu Converset
z.t
77
Christian Heule
Champion Systems - LBS
z.t
78
Raymond Kunzli
z.t
79
Tsgabu Gebremaryam Grmay
z.t
80
Sébastian Baldauf
Team NSP
z.t
81
Alexis Coulon
z.t
82
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
83
Timofey Kritskiy
Itera-Katusha
z.t
84
Herberts Pudans
z.t
85
Florian Salzinger
Atlas Personal
z.t
86
Daniel Teklehaimanot Girmazion
z.t
87
Brian Bulgac
z.t
88
Stijn Steels
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
89
Edouard Lauber
z.t
90
Aurélien Ribet
z.t
91
Franck Vermeulen
z.t
92
Pierre-Luc Perichon
op 34"
93
Oscar Riesebeek
Rabobank CT
op 1'25"
94
Marius Jessenberger
Team Heizomat
z.t
95
Cédric Gaoua
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
96
Willem Wauters
z.t
97
Jimmy Turgis
z.t
98
Arnaud Van den Abeele
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
99
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
100
Cyril Vincenti
z.t
101
Garrit Broeders
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
102
Rene Mandri
Endura Racing
z.t
103
Sebastien Harbonnier
op 1'51"
104
Julien Jégou
z.t
105
Renaud Vincent
z.t
106
Benoît Jarrier
z.t
107
Dominik Fuchs
z.t
108
Kilian Moser
z.t
109
Frederik Wilmann
Joker Merida
z.t
110
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
111
Olivier Lefrancois
z.t
112
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
113
Evan Ferrand Prevot
z.t
114
Nicolas Rousseau
Big Mat - Auber 93
z.t
115
Grégor Weiss
z.t
116
Jonas Schmeiser
Team NSP
z.t
117
Benjamin Cantournet
z.t
118
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
op 2'52"
119
Nils Plötner
Team Heizomat
op 2'55"
120
Anton Vorobyev
Itera-Katusha
op 3'06"
121
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
op 3'08"
122
Jules Pijourlet
z.t
123
Jacob Fiedler
Team NSP
z.t
124
Johannes Heider
LKT Team Brandenburg
z.t
125
Yann Guyot
z.t
126
Florian Mallegol
z.t
127
Tino Meier
LKT Team Brandenburg
op 3'37"
128
Remco Broers
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 3'46"
129
Clément Penven
op 4'06"
130
Pierre Bonnet
z.t
131
Mathieu Desniou
z.t
132
Thomas Welter
z.t
133
Fabien Le Coguic
z.t
134
Jean Edouard Antz
z.t
135
Anthony Vignes
op 6'25"
136
Maxime Del Piro
op 11'48"
Willy Roseau
DNF
Radomir Simunek
BKCP-Powerplus
DNF
Yoann Barbas
DNS
Kenny Elissonde
DNS
Benoît Sinner
DNS
Alexis Vuillermoz
DNS
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares