En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
31/07
Ribeauville
Ballon d'Alsace
km
Result
Final Classification
1
Thibaut Pinot
FDJ
18u54'34"
2
Stian Remme
Joker Merida
op 54"
3
Nikita Novikov
Itera-Katusha
op 57"
4
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
op 1'23"
5
Vegard Stake Laengen
Joker Merida
op 1'32"
6
Peter Kusztor
Atlas Personal
op 1'33"
7
Dmitry Ignatyev
Itera-Katusha
z.t
8
Mathieu Converset
op 1'39"
9
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
op 2'13"
10
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
op 2'14"
11
Daan Olivier
Rabobank CT
op 2'29"
12
Jeroen Hoorne
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 2'37"
13
Mirco Saggiorato
Atlas Personal
op 2'41"
14
Paul Voss
Endura Racing
op 2'52"
15
Thomas Sprengers
op 2'57"
16
Fabien Schmidt
op 3'03"
17
Wilco Kelderman
Rabobank CT
z.t
18
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
op 3'32"
19
Edouard Lauber
op 3'51"
20
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
op 4'16"
21
Frederik Verkinderen
op 5'08"
22
Mathieu Teychenne
op 5'33"
23
Niels Vandyck
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 6'26"
24
Maxime Robert
z.t
25
Natnael Berhane
op 6'55"
26
Clément Koretzky
op 7'14"
27
Sebastien Gredy
op 7'17"
28
Stephane Rossetto
op 7'25"
29
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
op 9'15"
30
Christer Rake
Joker Merida
op 9'36"
31
Tsgabu Gebremaryam Grmay
op 11'07"
32
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
op 12'27"
33
Emilien Viennet
op 13'55"
34
Sascha Weber
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 14'23"
35
Niels Albert
BKCP-Powerplus
op 16'04"
36
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
op 16'57"
37
Guillaume Malle
op 17'05"
38
Sébastian Baldauf
Team NSP
z.t
39
Remco Broers
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 17'24"
40
Raymond Kunzli
op 19'49"
41
Erwan Teguel
op 20'58"
42
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
op 21'52"
43
Nicolas Baldo
Atlas Personal
op 21'55"
44
Thomas Lebas
z.t
45
Rene Mandri
Endura Racing
op 22'24"
46
Francis Mourey
FDJ
op 23'59"
47
Dominik Fuchs
op 24'04"
48
Mario Vogt
Team Heizomat
op 25'09"
49
Fabien Sidaner
op 25'15"
50
Jonathan Fumeaux
Atlas Personal
op 26'35"
51
Alex Meenhorst
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 29'04"
52
Jack Bauer
Endura Racing
op 31'09"
53
Pirmin Lang
Atlas Personal
op 31'58"
54
Cédric Pineau
FDJ
op 33'01"
55
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
op 33'03"
56
Wietse Bosmans
BKCP-Powerplus
z.t
57
Johann Rigoulay
z.t
58
Armindo Fonseca
Bretagne - Schuller
op 34'26"
59
Dronin Roman
op 34'35"
60
Vegard Breen
Joker Merida
op 34'48"
61
Yann Guyot
op 35'52"
62
Mathieu Chiocca
op 37'59"
63
Alexander Krieger
Team Heizomat
op 38'01"
64
Rohan Dennis
Rabobank CT
z.t
65
Michael Weicht
LKT Team Brandenburg
op 38'07"
66
Nico Schneider
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 38'08"
67
Ludovic Viennet
op 38'09"
68
Clément Penven
op 38'19"
69
Cyril Vincenti
op 38'29"
70
Willem Wauters
op 38'40"
71
Christian Heule
Champion Systems - LBS
op 38'48"
72
Alexander Wetterhall
Endura Racing
op 39'10"
73
Sebastien Harbonnier
op 39'49"
74
Grégor Weiss
op 39'52"
75
Nils Plötner
Team Heizomat
op 39'54"
76
Cédric Gaoua
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 39'55"
77
Renaud Vincent
op 40'18"
78
Raphael Addy
Atlas Personal
op 40'36"
79
Matthias Plarre
LKT Team Brandenburg
z.t
80
Benoît Jarrier
op 41'49"
81
Thomas Welter
op 42'07"
82
Wouter Wippert
op 42'47"
83
Jimmy Turgis
op 44'52"
84
Aleksey Tsatevich
Itera-Katusha
op 44'56"
85
Arvin Moazami Godarzi
Tabriz Petrochemical Team
op 46'23"
86
Jacob Fiedler
Team NSP
op 46'49"
87
Johannes Heider
LKT Team Brandenburg
op 47'05"
88
Arnaud Van den Abeele
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 47'38"
89
Oscar Riesebeek
Rabobank CT
op 48'46"
90
Arnaud Démare
op 49'15"
91
Julien Jégou
op 49'39"
92
Jean Philippe Maheau
op 50'33"
93
Mathieu Cloarec
z.t
94
Florian Salzinger
Atlas Personal
op 50'41"
95
Franck Vermeulen
z.t
96
Evan Ferrand Prevot
op 52'24"
97
Leonid Krasnov
Itera-Katusha
op 53'12"
98
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
op 53'41"
99
Kilian Moser
op 54'59"
100
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
op 55'55"
101
Anton Vorobyev
Itera-Katusha
op 56'14"
102
Mathieu Desniou
op 57'14"
103
Anthony Vignes
op 59'31"
Jean Edouard Antz
DNF
Alexandre Blain
Endura Racing
DNF
Pierre Bonnet
DNF
Nacer Bouhanni
FDJ
DNF
Garrit Broeders
Jong Vlaanderen - Bauknecht
DNF
Brian Bulgac
DNF
Franck Charrier
DNF
Alexis Coulon
DNF
Arnaud Courteille
FDJ
DNF
Maxime Del Piro
DNF
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
DNF
Kevin Fouache
DNF
Marius Jessenberger
Team Heizomat
DNF
Marcus Johansson
DNF
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
DNF
Olivier Lefrancois
DNF
Christian Mager
Team Heizomat
DNF
Florian Mallegol
DNF
Tino Meier
LKT Team Brandenburg
DNF
Pierre-Luc Perichon
DNF
Jules Pijourlet
DNF
Herberts Pudans
DNF
Aurélien Ribet
DNF
Nicolas Rousseau
Big Mat - Auber 93
DNF
Stefan Schäfer
LKT Team Brandenburg
DNF
Jonas Schmeiser
Team NSP
DNF
Stijn Steels
Jong Vlaanderen - Bauknecht
DNF
Daniel Teklehaimanot Girmazion
DNF
Bjorn Thurau
Team NSP
DNF
Frederik Wilmann
Joker Merida
DNF
Fabien Le Coguic
DNF
Benjamin Cantournet
DNS
Timofey Kritskiy
Itera-Katusha
DNS
Willy Roseau
DNF
Radomir Simunek
BKCP-Powerplus
DNF
Yoann Barbas
DNS
Kenny Elissonde
DNS
Benoît Sinner
DNS
Alexis Vuillermoz
DNS
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
DNS
Gerard Beghin
DNF
Nico Brüngger
DNF
Matthieu Jeannes
DNF
Sandro Jelmini
DNF
Tobias Lergenmüller
Team Heizomat
DNF
Johan Nystrand
DNF
Benjamin Pascual
DNF
Thomas Rostollan
DNF
Alexandre Aulas
DNF
Fabian Bruno
Team NSP
DNF
Matthias Collet
DNF
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
DNF
Walt De Winter
Jong Vlaanderen - Bauknecht
DNF
Jimmy Janssens
DNF
Pierre-Henri Jung
DNF
Léo Menville
Team NSP
DNF
Geoffrey Soupe
FDJ
DNF
David van der Poel
BKCP-Powerplus
DNF
Maxime Le Montagner
DNQ
Axel Domont
DNS
Youcef Reguigui
Groupement Sportif Petrolier Algarie
DNF
Mathieu Simon
DNQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares