En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Hongrie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
15/05
Balassagyarmat
Kékesteto
204 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Damien Howson
Team BikeExchange
4u55'50"
2
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
op 9"
3
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
op 15"
4
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
op 19"
5
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
op 32"
6
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 38"
7
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
op 41"
8
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
9
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
op 44"
10
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
op 46"
11
Erik Fetter
EOLO - Kometa Cycling Team
op 54"
12
Kevin Vermaerke
Team DSM
op 56"
13
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'00"
14
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 1'06"
15
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
op 1'08"
16
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'10"
17
Kamil Gradek
Vini Zabù
z.t
18
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
19
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 1'13"
20
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
op 1'14"
21
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
22
Romain Combaud
Team DSM
op 1'18"
23
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 1'21"
25
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
op 1'23"
26
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
János Pelikán
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
28
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
op 1'27"
29
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
op 1'33"
30
Yevgeniy Fedorov
Astana - Premier Tech
op 1'44"
31
Kristian Yustre
Giotti Victoria Savini Due
z.t
32
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
33
Michel Heßmann
Jumbo-Visma Development Team
op 1'49"
34
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
35
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 1'54"
36
Rick Pluimers
Jumbo-Visma Development Team
op 2'01"
37
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'03"
38
Edoardo Zardini
Vini Zabù
op 2'06"
39
Marco Frapporti
Vini Zabù
op 2'11"
40
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 2'14"
41
Barnabas Peak
Team BikeExchange
z.t
42
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'59"
43
Mattia Frapporti
EOLO - Kometa Cycling Team
op 3'14"
44
Mick Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
op 4'15"
45
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
46
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 4'20"
47
Artyom Zakharov
Astana - Premier Tech
op 4'25"
48
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
49
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
50
Mike Teunissen
Jumbo - Visma
z.t
51
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 5'05"
52
Patryk Stosz
Voster Ats Team
op 5'09"
53
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
op 5'20"
54
Louis Blouwe
Bingoal WB Development Team
op 6'16"
55
Viktor Filutas
Giotti Victoria Savini Due
op 6'19"
56
Zsombor Palumby
Hungary
op 6'22"
57
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
op 7'53"
58
Norbert Hrenkó
Hungary
op 7'59"
59
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 8'29"
60
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 9'13"
61
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
62
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
63
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
64
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
65
Ferenc Szollosi
Hungary
op 9'23"
66
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'21"
67
Timothy Dupont
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
68
Niklas Markl
Team DSM
z.t
69
Laurenz Rex
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
70
Gergo Orosz
Hungary
z.t
71
Balázs Rozsa
Hungary
z.t
72
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
73
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
74
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
z.t
75
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
76
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
77
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 10'27"
78
Alexander Konychev
Team BikeExchange
op 10'32"
79
Sam Bewley
Team BikeExchange
z.t
80
Olav Kooij
Jumbo - Visma
z.t
81
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Kaden Groves
Team BikeExchange
op 12'19"
83
Emanuele Onesti
Giotti Victoria Savini Due
op 12'33"
84
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
85
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 15'02"
86
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
87
Ádám Kristóf Karl
Hungary
z.t
88
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
op 15'21"
89
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
90
Jakob Egholm
Trek - Segafredo
op 15'42"
91
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
z.t
92
Jakub Mareczko
Vini Zabù
z.t
93
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
94
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
z.t
95
Mihkel Raim
Mazowsze Serce Polski
z.t
96
Pawel Franczak
Voster Ats Team
z.t
97
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
z.t
98
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
99
Adrian Kurek
Mazowsze Serce Polski
op 16'31"
100
Taj Jones
Israel Cycling Academy
op 18'36"
101
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
op 19'12"
102
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
103
Damiano Cima
Gazprom - Rusvelo
z.t
104
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
z.t
105
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
106
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
z.t
107
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
108
Simone Bevilacqua
Vini Zabù
op 19'51"
109
Luca Pacioni
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
110
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 20'30"
111
Norbert Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
112
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
op 20'49"
113
Ahmed Madan
Bahrain Victorious
z.t
114
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
op 20'51"
115
Liam Bertazzo
Vini Zabù
z.t
116
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
117
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
op 20'58"
118
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
DNS
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
DNS
Asbjørn Kragh Andersen
Team DSM
DNS
Niklas Larsen
Uno-X Pro Cycling Team
DNS
Charles Planet
Team Novo Nordisk
DNS
Gergely Szarka
Giotti Victoria Savini Due
DNS
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2007
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares