En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Hongrie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
14/05
Veszprem
Tata
142 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
3u17'30"
2
Mike Teunissen
Jumbo - Visma
z.t
3
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
4
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
5
Mihkel Raim
Mazowsze Serce Polski
z.t
6
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
7
Timothy Dupont
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
8
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
9
Luca Pacioni
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
10
Taj Jones
Israel Cycling Academy
z.t
11
Mick Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
z.t
12
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
13
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
14
Emanuele Onesti
Giotti Victoria Savini Due
z.t
15
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
Ádám Kristóf Karl
Hungary
z.t
17
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
18
Kamil Gradek
Vini Zabù
z.t
19
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
20
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Gergo Orosz
Hungary
z.t
22
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
z.t
24
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
25
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
26
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
z.t
27
Artyom Zakharov
Astana - Premier Tech
z.t
28
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
29
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
30
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
31
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
33
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
z.t
34
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
z.t
35
Balázs Rozsa
Hungary
z.t
36
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
37
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
38
Kristian Yustre
Giotti Victoria Savini Due
z.t
39
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
z.t
40
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
41
Romain Combaud
Team DSM
z.t
42
Kevin Vermaerke
Team DSM
z.t
43
Laurenz Rex
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
44
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
45
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
46
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
47
Szymon Rekita
Voster Ats Team
z.t
48
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
49
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
50
János Pelikán
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
51
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
52
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
53
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
54
Niklas Markl
Team DSM
z.t
55
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
56
Yevgeniy Fedorov
Astana - Premier Tech
z.t
57
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
z.t
58
Zsombor Palumby
Hungary
z.t
59
Norbert Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
60
Damiano Cima
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Asbjørn Kragh Andersen
Team DSM
z.t
62
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
63
Louis Blouwe
Bingoal WB Development Team
z.t
64
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
65
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
66
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
z.t
67
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
68
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
69
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
70
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
71
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
72
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
z.t
73
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
74
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
75
Viktor Filutas
Giotti Victoria Savini Due
z.t
76
Mattia Frapporti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
77
Jakub Mareczko
Vini Zabù
z.t
78
Marco Frapporti
Vini Zabù
z.t
79
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
80
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
81
Norbert Hrenkó
Hungary
z.t
82
Edoardo Zardini
Vini Zabù
z.t
83
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
84
Ferenc Szollosi
Hungary
z.t
85
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
z.t
86
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
z.t
87
Michel Heßmann
Jumbo-Visma Development Team
z.t
88
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 1'19"
89
Barnabas Peak
Team BikeExchange
op 0"
90
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
op 1'19"
91
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
z.t
92
Liam Bertazzo
Vini Zabù
op 0"
93
Jakob Egholm
Trek - Segafredo
op 1'22"
94
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
op 0"
95
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
96
Olav Kooij
Jumbo - Visma
z.t
97
Simone Bevilacqua
Vini Zabù
op 1'31"
98
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 0"
99
Sam Bewley
Team BikeExchange
z.t
100
Alexander Konychev
Team BikeExchange
z.t
101
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 2'07"
103
Erik Fetter
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
104
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
105
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 2'14"
106
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 0"
107
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
108
Adrian Kurek
Mazowsze Serce Polski
z.t
109
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 2'18"
110
Ahmed Madan
Bahrain Victorious
z.t
111
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
op 0"
112
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
113
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
114
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
115
Rick Pluimers
Jumbo-Visma Development Team
z.t
116
Gergely Szarka
Giotti Victoria Savini Due
z.t
117
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
op 2'56"
118
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
op 0"
119
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
120
Pawel Franczak
Voster Ats Team
z.t
121
Patryk Stosz
Voster Ats Team
z.t
122
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'13"
123
Kaden Groves
Team BikeExchange
op 3'16"
124
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
op 0"
125
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
126
Niklas Larsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 7'07"
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
DNF
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
DNS
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2007
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares