En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
12/05
Madrid
Madrid
99.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
2u17'15"
2
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
z.t
3
Clement Russo
Team Arkéa- Samsic
z.t
4
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
5
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
6
Francisco Campos
W52/FC Porto
z.t
7
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
8
Matthew Gibson
Burgos - BH
z.t
9
Jhonatan Restrepo
Manzana Postobon Team
z.t
10
Jaume Sureda
Burgos - BH
z.t
11
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Alexandre Feiteira César Martingil
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
13
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
14
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
15
Luis Carlos Chia Bermudez
Manzana Postobon Team
z.t
16
Alexander Grigoriev
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
17
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
z.t
18
Orluis Alberto Aular Sanabria
Matrix Powertag
z.t
19
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
20
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
22
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
23
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
25
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
26
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
27
Antonio Puppio
Kometa Cycling Team
z.t
28
Alvaro Trueba Diego
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
29
Johnatan Cañaveral Vargas
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
30
Antonio Jesus Soto Guirao
Team Euskadi
z.t
31
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
32
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo Louletano
z.t
33
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
34
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
35
Dzmitry Zhyhunou
Team Euskadi
z.t
36
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
37
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo Louletano
z.t
38
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
z.t
39
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
40
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
41
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
42
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
43
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
44
Sergei Chernetski
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
45
Michele Gazzoli
Kometa Cycling Team
z.t
46
Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
47
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
48
Jose Carlos Nunez Sanchez
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
49
José Vicente Toribio Alcolea
Matrix Powertag
z.t
50
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
51
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
z.t
52
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
53
Mikel Ugarte
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
54
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
55
Ryohei Komori
Matrix Powertag
z.t
56
Francisco Garcia Rus
Aviludo Louletano
z.t
57
David De La Fuente Rasilla
Aviludo Louletano
z.t
58
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
59
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
60
Jokin Aranburu Arruti
Team Euskadi
z.t
61
Romain Sicard
Total Direct Energie
z.t
62
Maxime Bouet
Team Arkéa- Samsic
z.t
63
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
64
Antonio Ferreira Carvalho
W52/FC Porto
z.t
65
Francisco Mancebo Perez
Matrix Powertag
z.t
66
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
67
Samuele Rubino
Kometa Cycling Team
z.t
68
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 11"
69
Juan Camacho del Fresno
Kometa Cycling Team
z.t
70
Isaac Canton Serrano
Kometa Cycling Team
z.t
71
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
72
Florian Vachon
Team Arkéa- Samsic
op 13"
73
André Piedade Evangelista
Aviludo Louletano
op 16"
74
Jorge Magelhaes
W52/FC Porto
op 21"
75
Bryan Gomez
Manzana Postobon Team
z.t
76
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
op 28"
77
Nicola Toffali
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 30"
78
Diego Fernando Cano Malaver
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
79
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
op 33"
80
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
op 38"
81
Yohann Gène
Total Direct Energie
z.t
82
Oscar Hernandez
Aviludo Louletano
op 44"
83
William David Munoz Perez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
84
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
z.t
85
Diego Pablo Sevilla Lopez
Kometa Cycling Team
op 53"
86
Daiki Yasuhara
Matrix Powertag
op 1'00"
87
David Da Silva Livramento
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 1'08"
88
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
89
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'12"
90
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Aviludo Louletano
z.t
91
Perrig Quemeneur
Total Direct Energie
z.t
92
José Manuel Gutierrez Revuelta
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
93
Eduardo Estrada
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
94
Rinaldo Nocentini
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
95
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
96
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
97
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
z.t
98
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
99
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
100
Omar Alberto Mendoza Cardona
Manzana Postobon Team
op 1'28"
101
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'36"
102
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
op 0"
103
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
z.t
104
Fabien Grellier
Total Direct Energie
op 3'11"
105
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
op 3'41"
106
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'10"
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares