En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a la Comunidad de Madrid
Stage information
Stage 1
Stage 2
10/05
Barrio del Pilar
Barrio del Pilar
84 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
2u11'04"
2
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
3
Adrián Gonzalez Velasco
Murias Taldea
z.t
4
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52 - Quinta da Lixa
z.t
5
Imanol Estévez Salas
Murias Taldea
z.t
6
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
7
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
8
Juan Ignacio Pérez Martin
W52 - Quinta da Lixa
z.t
9
Pablo Torres Muino
Burgos BH
z.t
10
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel
z.t
11
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Louletano - Ray Just Energy
z.t
12
Manuel Antunes Amaro
La Alumunios - Antarte
z.t
13
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
14
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular - Boavista
z.t
15
Diego Rubio Hernandez
Efapel
z.t
16
Alberto Gallego Ruiz
Radio Popular - Boavista
z.t
17
Marcos García Fernandez
Louletano - Ray Just Energy
z.t
18
Aritz Bagües
Murias Taldea
z.t
19
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
z.t
20
Jóni Silva Brandao
Efapel
z.t
21
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
22
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
z.t
23
Joaquim Silva
W52 - Quinta da Lixa
z.t
24
Garikoitz Bravo Oiarbide
Murias Taldea
z.t
25
Nuno Bico Matos
Radio Popular - Boavista
z.t
26
Alejandro Manuel Marques Porto
Efapel
z.t
27
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
28
Benat Txoperena Matxikote
Murias Taldea
z.t
29
Bruno Duarte Ferreira Silva
La Alumunios - Antarte
z.t
30
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos BH
z.t
31
Sergei Shilov
Lokosphinx
z.t
32
Sergey Vdovin
Lokosphinx
z.t
33
Hernani Broco
La Alumunios - Antarte
z.t
34
John Gadret
Movistar Team
z.t
35
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52 - Quinta da Lixa
z.t
36
David De La Fuente Rasilla
Efapel
z.t
37
Rui Miguel Sousa Barbosa
Radio Popular - Boavista
z.t
38
Sebastia Mascaro Rigo
Burgos BH
op 15"
39
Sandro Filipe Silva Pinto
Louletano - Ray Just Energy
op 19"
40
Mikel Bizkarra Etxegibel
Murias Taldea
z.t
41
Vasilii Neustroev
Lokosphinx
op 27"
42
Arnau Soe Vall
Burgos BH
z.t
43
Ricardo Ferreira
Radio Popular - Boavista
z.t
44
Víctor Martín Hernandez
Burgos BH
op 32"
45
Celio Cristiano Sousa
Radio Popular - Boavista
op 37"
46
Virgilio Martins Dos Santos
Radio Popular - Boavista
z.t
47
Igor Merino Cortazar
Burgos BH
z.t
48
Joao Benta
Louletano - Ray Just Energy
z.t
49
Haritz Orbe Urrutia
Murias Taldea
op 1'04"
50
Jose Antonio de Segovia Botella
Louletano - Ray Just Energy
z.t
51
Hugo De Matos Sancho
La Alumunios - Antarte
op 1'15"
52
Micael Isidoro
Louletano - Ray Just Energy
z.t
53
Juan José Cueto Montero
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
op 1'25"
54
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'29"
55
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
56
Hugo Sabido
Louletano - Ray Just Energy
z.t
57
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'07"
58
Arkaitz Duran Aroca
Efapel
op 2'12"
59
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
60
Marc Soler
Movistar Team
z.t
61
Hélder Fernandes Ferreira
Efapel
z.t
62
Adellyn Cruz
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
z.t
63
Samuel Magalhães
Radio Popular - Boavista
z.t
64
Ander Barrenetxea
Murias Taldea
z.t
65
Raul Alarcon Garcia
W52 - Quinta da Lixa
op 0"
66
Darío Hernandez
Burgos BH
op 2'25"
67
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
op 0"
68
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 3'52"
69
Ruben Menendez Velasco
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
op 5'09"
70
Serafim Pacheco Nuno Meireles
La Alumunios - Antarte
z.t
71
Luis Afonso
La Alumunios - Antarte
z.t
Gustavo Cesar Veloso
W52 - Quinta da Lixa
DNF
Delio Fernández Cruz
W52 - Quinta da Lixa
DNF
Israel Nuno Arguelles
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
DNF
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares