En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Driedaagse van West-Vlaanderen
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
08/03
Brugge
Harelbeke
182.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
4u14'21"
2
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
3
Scott Thwaites
Team Netapp - Endura
z.t
4
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Jonas Vangenechten
Lotto - Belisol Team
z.t
6
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
7
Boris Vallee
Lotto - Belisol Team
z.t
8
Pierpaolo De Negri
Vini Fantini - Nippo
z.t
9
Steve Chainel
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Dylan Groenewegen
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
11
Robin Stenuit
Wallonie Bruxelles
z.t
12
Luka Mezgec
Team Giant - Shimano
z.t
13
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
14
Tom Van Asbroeck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Yoeri Havik
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
16
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step
z.t
17
Blaz Jarc
Team Netapp - Endura
z.t
18
Kenneth Vanbilsen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
Ralf Matzka
Team Netapp - Endura
op 4"
20
Egidijus Juodvalkis
Team 3M
z.t
21
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Doltcini
z.t
22
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
23
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
24
Johan Le Bon
FDJ.fr
z.t
25
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
26
Iljo Keisse
Omega Pharma - Quick Step
z.t
27
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
28
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
29
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
30
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
31
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step
z.t
32
Christoph Pfingsten
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
33
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
34
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
35
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
36
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
37
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
z.t
38
Jan Ghyselinck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
39
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
40
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
41
Timofey Kritskiy
Rusvelo
z.t
42
Kevin Hulsmans
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
43
James Vanlandschoot
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
44
Dylan van Baarle
Garmin - Sharp
z.t
45
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
z.t
46
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
47
Chad Haga
Team Giant - Shimano
z.t
48
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
49
Sergey Lagutin
Rusvelo
z.t
50
Jonas Ahlstrand
Team Giant - Shimano
z.t
51
Jesse Sergent
Trek Factory Racing
z.t
52
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
53
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
z.t
55
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
56
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
57
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
58
Christophe Premont
Wallonie Bruxelles
z.t
59
Yves Lampaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
60
Alessandro Malaguti
Vini Fantini - Nippo
z.t
61
Mark McNally
An Post - Chainreaction
z.t
62
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
z.t
63
Willem Wauters
Verandas Willems
z.t
64
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
65
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
66
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
67
Andrei Solomennikov
Rusvelo
z.t
68
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
69
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
z.t
70
Martin Reimer
MTN - Qhubeka
z.t
71
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
72
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
73
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
z.t
74
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
75
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
76
Thomas De Gendt
Omega Pharma - Quick Step
z.t
77
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
78
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
79
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
80
Coen Vermeltfoort
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
81
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
z.t
82
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
83
Lawson Craddock
Team Giant - Shimano
z.t
84
Stef Van Zummeren
Team 3M
z.t
85
Björn Leukemans
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
86
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
87
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
88
Stig Broeckx
Lotto - Belisol Team
z.t
89
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
90
Ronan van Zandbeek
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
91
Riccardo Stacchiotti
Vini Fantini - Nippo
z.t
92
Giorgio Brambilla
Veranclassic - Doltcini
z.t
93
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
94
Kim Magnusson
Vini Fantini - Nippo
z.t
95
Pierre-Henri Lecuisinier
FDJ.fr
z.t
96
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Sébastien Rosseler
Veranclassic - Doltcini
z.t
98
Rudy Molard
Cofidis
z.t
99
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
100
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
op 19"
101
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
op 30"
102
Clément Koretzky
Bretagne - Séché Environnement
op 4"
103
Julian Alaphilippe
Omega Pharma - Quick Step
op 1'07"
104
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step
z.t
105
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step
z.t
106
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
107
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 4"
108
Phillip Gaimon
Garmin - Sharp
op 2'57"
109
Benjamin Lemontagner
Bretagne - Séché Environnement
op 4'37"
110
Wouter Mol
Veranclassic - Doltcini
op 4'39"
111
Andreas Schillinger
Team Netapp - Endura
z.t
112
Alexander Krieger
Team Stuttgart
op 6'31"
113
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
z.t
114
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
op 6'56"
115
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
op 8'27"
116
Kevin Claeys
An Post - Chainreaction
op 9'31"
117
Kurt Geysen
Vastgoedservice - Golden Palace
op 9'42"
118
Michael Goolaerts
Verandas Willems
z.t
119
Eduard-Michael Grosu
Vini Fantini - Nippo
z.t
120
Sebastian Lander
BMC Racing Team
op 12'37"
121
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
122
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
123
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
124
Guillaume Levarlet
Cofidis
z.t
125
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
z.t
126
Roman Maikin
Rusvelo
z.t
127
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
z.t
128
Edwig Cammaerts
Cofidis
z.t
129
Christophe Sleurs
Team 3M
z.t
130
Manabu Ishibashi
Vini Fantini - Nippo
z.t
131
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
132
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
133
Dex Groen
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
134
Nicolas Vereecken
Verandas Willems
z.t
135
Laurent Vandenbak
An Post - Chainreaction
z.t
136
Emiel Wastyn
Verandas Willems
z.t
137
Erwann Corbel
Bretagne - Séché Environnement
z.t
138
Wout Franssen
An Post - Chainreaction
z.t
139
Sean Patrick Downey
An Post - Chainreaction
z.t
140
Joren Touquet
Verandas Willems
z.t
141
Joeri Stallaert
Veranclassic - Doltcini
z.t
142
Gertjan De Vos
Team 3M
z.t
143
Jens Vandenbogaerde
Team 3M
z.t
144
Igor Boev
Rusvelo
z.t
145
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
z.t
146
Cheng Ji
Team Giant - Shimano
z.t
147
Nathan Brown
Garmin - Sharp
z.t
148
Jérémy Burton
Verandas Willems
z.t
149
Jean-Pierre Drucker
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
150
Petr Vakoc
Omega Pharma - Quick Step
z.t
151
Sean De Bie
Lotto - Belisol Team
z.t
152
Romain Lemarchand
Cofidis
z.t
153
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
154
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
z.t
155
Sam Lennertz
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
156
Kevin Peeters
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
157
Jelle Mannaerts
Verandas Willems
z.t
158
Gaetan Bille
Verandas Willems
z.t
159
Loh Sea Keong
Team Giant - Shimano
z.t
160
Gregory Franckaert
Team 3M
z.t
161
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
z.t
162
Vegard Breen
Lotto - Belisol Team
z.t
163
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
164
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
z.t
165
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
z.t
166
Darijus Dzervus
Veranclassic - Doltcini
z.t
167
Tom Goovaerts
Veranclassic - Doltcini
z.t
168
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
169
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
z.t
170
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
z.t
171
Tim Vanspeybroeck
Team 3M
z.t
172
Dion Beukeboom
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
173
Kobus Hereijgers
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
174
Yuma Koishi
Vini Fantini - Nippo
z.t
175
Tino Thömel
Team Stuttgart
z.t
176
Jérémy Roy
FDJ.fr
z.t
177
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
178
Jack Cummings
Team Stuttgart
op 18'00"
179
Christopher Muche
Team Stuttgart
z.t
180
Leonid Krasnov
Rusvelo
z.t
181
Marcel Weber
Team Stuttgart
op 18'18"
182
Kai Kautz
Team Stuttgart
z.t
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
DNF
Gerry Druyts
Team 3M
DNF
Robert-Jon McCarthy
An Post - Chainreaction
DNF
Ryan Mullen
An Post - Chainreaction
DNF
Rick Ottema
Veranclassic - Doltcini
DNF
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
DNF
Sven Vandousselaere
Vastgoedservice - Golden Palace
DNF
Max Walsleben
Team Stuttgart
DNF
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares