En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Driedaagse van West-Vlaanderen
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
07/03
Middelkerke
Ichtegem
194.5 km
Result
Final Classification
Points
1
Jens Keukeleire
Cofidis
12u56'39"
2
Kris Boeckmans
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 3"
3
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 7"
4
Robert Wagner
Skil - Shimano
op 8"
5
Mitchell Docker
Skil - Shimano
op 10"
6
Paul Voss
Team Milram
op 11"
7
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
8
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
z.t
9
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
op 13"
10
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
op 15"
11
Steve Houanard
Skil - Shimano
op 16"
12
Bert De Waele
Landbouwkrediet
z.t
13
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
14
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
op 17"
15
Frederik Veuchelen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
16
Alexander Porsev
Itera-Katusha
op 18"
17
Barry Markus
Rabobank CT
z.t
18
Evgeny Popov
Itera-Katusha
z.t
19
Coen Vermeltfoort
Rabobank CT
z.t
20
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Pieter Ghyllebert
An Post-Sean Kelly Team
z.t
22
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
23
Egidijus Juodvalkis
Palmans - Cras
z.t
24
Mathieu Claude
Bbox Bouygues Telecom
z.t
25
David Boucher
Landbouwkrediet
z.t
26
Wouter Mol
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
27
Arnoud van Groen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
28
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet
z.t
29
Mario Aerts
Omega Pharma - Lotto
z.t
30
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
31
Ronan van Zandbeek
Skil - Shimano
z.t
32
Markus Eichler
Team Milram
z.t
33
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
34
Matthé Pronk
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
35
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
36
Timothy Vangheel
Palmans - Cras
z.t
37
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
38
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
39
Bart Dockx
Landbouwkrediet
z.t
40
Wilfried Cretskens
Omega Pharma - Lotto
z.t
41
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
David Deroo
Skil - Shimano
z.t
43
Geert Omloop
Palmans - Cras
z.t
44
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
op 36"
45
Jetse Bol
Rabobank
op 37"
46
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank
op 44"
47
Bjorn Selander
Team RadioShack
z.t
48
Martin Kohler
BMC Racing Team
op 1'20"
49
Rikke Dijkxhoorn
Van Vliet - EBH - Elshof
op 1'31"
50
Wesley Kreder
Rabobank CT
z.t
51
Kenny Dehaes
Omega Pharma - Lotto
op 2'55"
52
Davy Commeyne
Landbouwkrediet
z.t
53
Jean Zen
Palmans - Cras
z.t
54
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
op 3'23"
55
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
op 3'24"
56
Martin Mortensen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 3'57"
57
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
op 4'40"
58
Stijn Minne
An Post-Sean Kelly Team
op 4'45"
59
Christophe Kern
Cofidis
op 5'04"
60
Boy van Poppel
Rabobank CT
op 5'23"
61
Mats Boeve
Rabobank CT
op 8'24"
62
Sep Vanmarcke
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 10'38"
63
James Vanlandschoot
Veranda's Willems
z.t
64
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
z.t
65
Koen Barbé
Landbouwkrediet
z.t
66
Cedric Coutouly
Saur - Sojasun
op 11'18"
67
Christophe Brandt
Omega Pharma - Lotto
op 11'40"
68
Simon Zahner
BMC Racing Team
op 12'30"
69
Joost van Leijen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 12'48"
70
Ben Hermans
Team RadioShack
op 13'05"
71
Kenny Lisabeth
An Post-Sean Kelly Team
op 13'15"
72
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
op 14'27"
73
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
op 14'28"
74
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
op 18'09"
75
Jeffrey Wiersma
Van Vliet - EBH - Elshof
op 19'27"
76
Stefan Vreugdenhil
Van Vliet - EBH - Elshof
op 22'50"
77
Rob Goris
Palmans - Cras
op 27'35"
Yuriy Agarkov
ISD Continental Team
DNF
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Giovanni Bernaudeau
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Sam Bewley
Team RadioShack
DNF
Guillaume Blot
Cofidis
DNF
Adam Blythe
Omega Pharma - Lotto
DNF
Kim Borry
An Post-Sean Kelly Team
DNF
Andy Cappelle
Veranda's Willems
DNF
Dieter Cappelle
Veranda's Willems
DNF
Steve Chainel
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Glenn D'Hollander
Omega Pharma - Lotto
DNF
Maxim Debusschere
An Post-Sean Kelly Team
DNF
Hans Dekkers
Landbouwkrediet
DNF
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
DNF
Yehor Dementyev
ISD Continental Team
DNF
Jochen Deweer
Qin Cycling Team
DNF
Marnik Dreesen
Qin Cycling Team
DNF
Jonathan Dufrasne
Qin Cycling Team
DNF
Niko Eeckhout
An Post-Sean Kelly Team
DNF
Denis Flahaut
ISD Continental Team
DNF
Thomas Fothen
Team Milram
DNF
Julien Fouchard
Cofidis
DNF
Jurgen François
Palmans - Cras
DNF
Gorik Gardeyn
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
DNF
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank
DNF
Yoeri Havik
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Petr Ignatenko
Itera-Katusha
DNF
Kevyn Ista
Cofidis
DNF
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank
DNF
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
DNF
Sjoerd Kouwenhoven
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
DNF
Jan Kuyckx
Qin Cycling Team
DNF
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
DNF
Anders Lund
Team Saxo Bank
DNF
Romain Matheou
Saur - Sojasun
DNF
Ronan Mc Laughlin
An Post-Sean Kelly Team
DNF
Alexander Mironov
Team Katusha
DNF
Alexandre Moos
BMC Racing Team
DNF
Michael Morkov
Team Saxo Bank
DNF
Anatoliy Pakhtusov
ISD Continental Team
DNF
Sven Renders
Veranda's Willems
DNF
Ivan Rovny
Team RadioShack
DNF
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
DNF
Matthias Russ
Team Milram
DNF
Volodymyr Rybin
ISD Continental Team
DNF
Oleksandr Sheydyk
ISD Continental Team
DNF
Julien Simon
Saur - Sojasun
DNF
Andrei Solomennikov
Itera-Katusha
DNF
James Spragg
Qin Cycling Team
DNF
Bas Stamsnijder
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Stanislav Starodubtsev
Itera-Katusha
DNF
Geert Steurs
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Jackson Stewart
BMC Racing Team
DNF
Tom Stubbe
Omega Pharma - Lotto
DNF
Alexandre Usov
ISD Continental Team
DNF
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Tom Vanbecelaere
Palmans - Cras
DNF
Michael Vanderaerden
Qin Cycling Team
DNF
Jonas Vangenechten
Veranda's Willems
DNF
Jack Vermeulen
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Job Vissers
Skil - Shimano
DNF
Maurice Vrijmoed
Rabobank CT
DNF
Romain Zingle
Cofidis
DNF
Benny De Schrooder
An Post-Sean Kelly Team
DNF
Wim De Vocht
Team Milram
DNF
Sjef De Wilde
Veranda's Willems
DNF
Eric van de Meent
Qin Cycling Team
DNF
Alain van der Velde
Qin Cycling Team
DNF
Stefan van Dijk
Veranda's Willems
DNF
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Robert Förster
Team Milram
DNS
Gregory Habeaux
Veranda's Willems
DNS
John Murphy
BMC Racing Team
DNS
Chad Beyer
BMC Racing Team
DNF
Steven Caethoven
Landbouwkrediet
DNF
Sébastien Joly
Saur - Sojasun
DNF
Jonas Ljungblad
Omega Pharma - Lotto
DNF
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Nicolas Rousseau
Ag2r - La Mondiale
DNF
André Steensen
Team Saxo Bank
DNF
Wim Stroetinga
Team Milram
DNF
Artur Gajek
Team Milram
DNS
Tomas Vaitkus
Team RadioShack
DNS
Igor Abakoumov
ISD Continental Team
DNF
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
DNF
Joop de Gans
Palmans - Cras
DNF
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares