En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
UEC Road Elite European Championships
Result
1
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
5u50'02"
2
Mathieu van der Poel
Corendon - Circus
z.t
3
Wout Van Aert
Veranda's Willems - Crelan
z.t
4
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
5
Davide Cimolai
Groupama - FDJ
z.t
6
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
op 7"
7
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
z.t
8
Pierre-Luc Perichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
9
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 25"
10
Maurits Lammertink
Team Katusha Alpecin
op 2'15"
11
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
op 2'22"
12
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
13
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
14
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
z.t
15
Luke Rowe
Team Sky
z.t
16
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
z.t
17
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
op 2'25"
18
Michael Morkov
Quick Step Floors
op 2'32"
19
Emils Liepins
One Pro Cycling
z.t
20
Elia Viviani
Quick Step Floors
z.t
21
Michal Golas
Team Sky
z.t
22
Aksel Nommela
BEAT Cycling Club
z.t
23
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
24
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
z.t
25
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
26
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
z.t
27
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
28
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
29
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
30
Scott Thwaites
Team Dimension Data
z.t
31
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
32
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
33
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
34
Claudio Imhof
z.t
35
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
36
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
37
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'50"
38
Matthew Teggart
Team Wiggins
op 2'57"
39
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 3'18"
40
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
41
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
op 3'20"
42
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
43
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
op 3'47"
44
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 4'12"
45
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 4'54"
46
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
48
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
op 4'59"
49
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 8'00"
50
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
op 8'58"
51
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 15'47"
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Jan Barta
Elkov - Author
DNF
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
DNF
Borut Bozic
Bahrein - Merida
DNF
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
DNF
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
DNF
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Josef Cerny
Elkov - Author
DNF
Mark Christian
Aqua Blue Sport
DNF
Dimitri Claeys
Cofidis
DNF
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
DNF
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
DNF
Owain Doull
Team Sky
DNF
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
DNF
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
DNF
Lucas Eriksson
Serneke Allebike MTB Team
DNF
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
DNF
Oleksandr Golovash
Sharjah Pro Cycling Team
DNF
Vojtech Hacecky
Elkov - Author
DNF
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
DNF
Petr Hampl
DNF
José Herrada Lopez
Cofidis
DNF
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
DNF
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
DNF
Gustav Höög
Team Coop
DNF
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
DNF
Sylwester Janiszewski
Wibatech Merx 7R
DNF
August Jensen
Israel Cycling Academy
DNF
Alexander Kamp Egested
Team Virtu Cycling
DNF
Alois Kankovsky
Elkov - Author
DNF
Roger Kluge
Mitchelton - Scott
DNF
Mateusz Komar
Voster Uniwheels Team
DNF
Rok Korosec
My Bike Stevens
DNF
Marko Kump
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
DNF
Christophe Laporte
Cofidis
DNF
Richard Larsen
DNF
Christopher Lawless
Team Sky
DNF
Fabian Lienhard
Holowesko-Citadel Racing Team
DNF
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
DNF
Róbert Malik
DNF
Lubos Malovec
DNF
Viktor Manakov
DNF
Robert-Jon McCarthy
JLT Condor
DNF
Marcel Meisen
Corendon - Circus
DNF
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
DNF
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
DNF
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
DNF
Artem Ovechkin
DNF
Dylan Page
Team Sapura Cycling
DNF
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
DNF
Casper Pedersen
Aqua Blue Sport
DNF
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
DNF
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
DNF
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
DNF
Oleksandr Polivoda
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
DNF
Marc Potts
DNF
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Lars Pria
DNF
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
DNF
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
DNF
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
DNF
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
DNF
Ian Stannard
Team Sky
DNF
Grzegorz Stepniak
Wibatech Merx 7R
DNF
Dmitrii Strakhov
Team Katusha Alpecin
DNF
Michael Carbel Svendgaard
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Ben Swift
UAE Team Emirates
DNF
Rasmus Tiller
Joker Icopal
DNF
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
DNF
Angelo Tulik
Direct Energie
DNF
Anthony Turgis
Cofidis
DNF
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
DNF
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
DNF
Maksym Vasilyev
Lviv Cycling Team
DNF
Karl-Arnold Vendelin
DNF
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
DNF
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
DNF
Dylan van Baarle
Team Sky
DNF
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
Info
Parcours
Result
Palmares