En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
European Championship
Result
1
Marianne Vos
WM3 Pro Cycling Team
2u51'13"
2
Giorgia Bronzini
Wiggle High5 Pro Cycling
z.t
3
Olga Zabelinskaya
BePink Cogeas
op 2"
4
Roxane Fournier
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
op 15"
5
Amalie Dideriksen
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
6
Jolien D'Hoore
Wiggle High5 Pro Cycling
z.t
7
Kirsten Wild
Cylance Pro Cycling
z.t
8
Lotta Lepistö - Henttala
Cervélo Bigla Pro Cycling
z.t
9
Maria Giulia Confalonieri
Lensworld - Kuota
z.t
10
Emilia Fahlin
Wiggle High5 Pro Cycling
z.t
11
Marta Bastianelli
Ale Cipollini
z.t
12
Rasa Leleivyte
Aromitalia Vaiano
z.t
13
Christina Perchtold
Cervélo Bigla Pro Cycling
z.t
14
Sheyla Gutierrez Ruiz
Cylance Pro Cycling
z.t
15
Emilie Moberg
Hitec Products
z.t
16
Eugenia Bujak
BTC City Ljubljana
z.t
17
Christine Majerus
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
18
Alzbeta Pavlendova
z.t
19
Jessy Druyts
Sport Vlaanderen - Etixx
z.t
20
Elisa Longo Borghini
Wiggle High5 Pro Cycling
z.t
21
Martina Ritter
Drops Cycling Team
z.t
22
Daniela Reis
Lares - Waowdeals Women Cycling Team
z.t
23
Amy Pieters
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
24
Sara Penton
Team Virtu Cycling
z.t
25
Sandra Weiss
z.t
26
Hanna Solovey
Parkhotel Valkenburg - Destil
z.t
27
Daiva Tuslaite-Ragazinskiene
Ale Cipollini
z.t
28
Katarzyna Wilkos
z.t
29
Beate Zanner
z.t
30
Malgorzata Jasinska
Cylance Pro Cycling
z.t
31
Desiree Ehrler
z.t
32
Polona Batagelj
BTC City Ljubljana
z.t
33
Romy Kasper
Ale Cipollini
z.t
34
Lourdes Oyarbide Jimenez
Bizkaia - Durango
z.t
35
Olena Pavlukhina
Astana Women's Team
z.t
36
Janneke Ensing
Ale Cipollini
z.t
37
Karolina Karasiewicz
z.t
38
Lydia Boylan
Team WNT Pro Cycling
z.t
39
Julie Leth
Wiggle High5 Pro Cycling
z.t
40
Lelizaveta Oshurkova
z.t
41
Camilla Pedersen-Mollebro
Team Virtu Cycling
z.t
42
Lucinda Brand
Team Sunweb
z.t
43
Ewelina Szybiak
z.t
44
Rotem Gafinovitz
WM3 Pro Cycling Team
z.t
45
Kseniia Dobrynina
Servetto Giusta
z.t
46
Sarah Inghelbrecht
Lares - Waowdeals Women Cycling Team
z.t
47
Laura Vainionpää
z.t
48
Thea Thorsen
Hitec Products
z.t
49
Kathrin Hammes
Team Tibco - Silicon Valley Bank
z.t
50
Ana Maria Covrig
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
51
Mette Fischer Therkelsen
z.t
52
Ane Santesteban Gonzalez
Ale Cipollini
z.t
53
Olga Shekel
z.t
54
Ingrid Moe
z.t
55
Monika Brzezna
z.t
56
Nicole Hanselmann
Cervélo Bigla Pro Cycling
z.t
57
Shani Bloch
Team Virtu Cycling
z.t
58
Line Marie Gulliksen
z.t
59
Corinna Lechner
BTC City Ljubljana
z.t
60
Eugénie Duval
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
61
Christina Siggaard
Team Virtu Cycling
z.t
62
Ellen van Dijk
Team Sunweb
z.t
63
Chantal Blaak-van den Broek
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
64
Ann-Sophie Duyck
Drops Cycling Team
z.t
65
Kim de Baat
Lensworld - Kuota
z.t
66
Kaat Hannes
Lensworld - Kuota
z.t
67
Ilaria Sanguineti
BePink Cogeas
z.t
68
Tetiana Riabchenko
Lensworld - Kuota
z.t
69
Chantal Hoffmann
Lotto Soudal Ladies
z.t
70
Anna van der Breggen
Boels Dolmans Cycling Team
op 24"
71
Michelle Lauge Quaade
z.t
72
Aude Biannic
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
73
Johanna Nilsson
BTC City Ljubljana
z.t
74
Audrey Cordon-Ragot
Wiggle High5 Pro Cycling
z.t
75
Charlotte Bravard
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
76
Trine Schmidt
Lotto Soudal Ladies
z.t
77
Louise Holm Houbak
z.t
78
Anna Plichta
WM3 Pro Cycling Team
z.t
79
Elise Delzenne
Lotto Soudal Ladies
z.t
80
Roxane Knetemann
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
81
Sanne Cant
Iko Enertherm-Beobank
z.t
82
Simona Frapporti
Hitec Products
z.t
83
Anna Zita Maria Stricker
BTC City Ljubljana
z.t
84
Valerie Demey
Sport Vlaanderen - Etixx
op 3'09"
85
Soraya Paladin
Ale Cipollini
op 44"
86
Yevgeniya Vysotska
Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti
op 3'09"
87
Katarzyna Pawlowska
Boels Dolmans Cycling Team
op 6'22"
Charlotte Becker
Hitec Products
DNF
Agusta Edda Bjornsdottir
DNF
Ida Erngren
DNF
Avital Gez
DNF
Antonia Gröndahl
DNF
Minna-Maria Kangas
DNF
Monika Kiraly
S.C. Michela Fanini
DNF
Mia Radotic
BTC City Ljubljana
DNF
Omer Shapira
Giusfredi Bianchi
DNF
Rosa Törmänen
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
Info
Parcours
Result
Palmares