En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Abu Dhabi Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
22/10
Al Qattara
Jebel Hafeet
142 km
Result
Standings
Points
1
Tanel Kangert
Astana Pro Team
3u31'31"
2
Nicholas Roche
Team Sky
op 17"
3
Mekseb Debesay
Dimension Data
op 33"
4
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
5
Alberto Contador Velasco
Tinkoff
op 50"
6
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
7
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 52"
8
Ben Hermans
BMC Racing Team
op 1'19"
9
Martijn Tusveld
Team Giant - Alpecin
op 1'28"
10
Jesper Hansen
Tinkoff
z.t
11
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
12
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 2'05"
13
Daniel Pearson
Team Wiggins
op 2'09"
14
Karol Domagalski
One Pro Cycling
op 2'18"
15
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
op 2'31"
16
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
17
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
op 2'43"
18
Dion Smith
One Pro Cycling
op 2'55"
19
Jens Keukeleire
ORICA BikeExchange
z.t
20
Alexander Kolobnev
Gazprom - Rusvelo
op 3'38"
21
Hayden McCormick
One Pro Cycling
op 3'40"
22
Koen de Kort
Team Giant - Alpecin
op 4'04"
23
Carlos Verona Quintanilla
ORICA BikeExchange
op 4'06"
24
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
op 4'36"
25
Michael Matthews
ORICA BikeExchange
op 6'40"
26
Mark Cavendish
Dimension Data
op 8'45"
27
Michael Schär
BMC Racing Team
op 9'35"
28
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
op 12'18"
29
Steele Von Hoff
One Pro Cycling
z.t
30
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Southeast
z.t
31
Youcef Reguigui
Dimension Data
z.t
32
Christopher Latham
Team Wiggins
z.t
33
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
34
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Southeast
z.t
35
Luka Pibernik
Lampre - Merida
z.t
36
Michael O'Loughlin
Team Wiggins
z.t
37
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
38
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
39
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
40
Floris Gerts
BMC Racing Team
z.t
41
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
42
Magnus Cort Nielsen
ORICA BikeExchange
z.t
43
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
op 12'23"
44
Mitchell Docker
ORICA BikeExchange
op 13'19"
45
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
op 13'48"
46
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
op 14'17"
47
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
op 14'28"
48
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
49
Jaber Almansoori
Nasr Dubai
op 14'56"
50
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
51
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
52
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
53
Jesus Hernandez Blazquez
Tinkoff
z.t
54
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
55
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
op 15'00"
56
Gatis Smukulis
Astana Pro Team
op 15'14"
57
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
op 15'29"
58
Bernhard Eisel
Dimension Data
z.t
59
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
op 17'04"
60
Kanstantsin Klimiankou
Minsk Cycling Club
z.t
61
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
62
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
op 17'43"
63
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
op 17'47"
64
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
op 17'55"
65
Andrea Guardini
Astana Pro Team
op 18'47"
66
Elia Viviani
Team Sky
z.t
67
Manuel Belletti
Wilier Triestina - Southeast
z.t
68
Yousef Mirza Banihammad
Nasr Dubai
z.t
69
Marco Coledan
Trek - Segafredo
z.t
70
Samuel Williams
One Pro Cycling
z.t
71
Edward Ravasi
Lampre - Merida
z.t
72
Chun Kai Feng
Lampre - Merida
z.t
73
Ahmed Almansory
Nasr Dubai
z.t
74
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
75
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
76
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
77
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
op 19'04"
78
Sacha Modolo
Lampre - Merida
op 19'14"
79
Jay Robert Thomson
Dimension Data
op 20'26"
80
Kristian House
One Pro Cycling
op 20'28"
81
Tom Bohli
BMC Racing Team
op 20'36"
82
Oleksandr Golovash
Minsk Cycling Club
z.t
83
Mark Renshaw
Dimension Data
z.t
84
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
85
Michal Kolar
Tinkoff
op 20'49"
86
Badr Mohamed Ahmed Mohamed Alhammadi
Nasr Dubai
op 21'09"
87
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
op 22'09"
88
Majid Albalushi
Nasr Dubai
op 22'17"
89
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Southeast
op 23'04"
90
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
91
Danny van Poppel
Team Sky
z.t
92
Matteo Draperi
Wilier Triestina - Southeast
z.t
93
Nasser Almemari
Nasr Dubai
z.t
94
Anton Ivashkin
Minsk Cycling Club
z.t
95
Owain Doull
Team Sky
z.t
96
Andrew Fenn
Team Sky
z.t
97
Jonathan Dibben
Team Wiggins
z.t
98
James Knox
Team Wiggins
z.t
99
Andrew Tennant
Team Wiggins
z.t
100
Michal Kwiatkowski
Team Sky
op 23'09"
101
Niccolo Bonifazio
Trek - Segafredo
z.t
102
Juraj Sagan
Tinkoff
op 23'21"
103
Erik Baska
Tinkoff
op 23'25"
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
DNF
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
DNF
André Greipel
Lotto - Soudal
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares