En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ceratizit Challenge by la Vuelta
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
05/09
As Pontes
Santiago de Compostela
107.4 km
Result
Final Classification
Points
1
Lotte Kopecky
Liv Racing
2u29'37"
2
Elisa Longo Borghini
Trek - Segafredo Ladies
z.t
3
Anna Henderson
Team Jumbo - Visma Women
op 4"
4
Kata Blanka Vas
Team SD Worx
op 6"
5
Silvia Zanardi
BePink
z.t
6
Elisa Balsamo
Valcar Travel & Service
z.t
7
Katarzyna Niewiadoma
Canyon//Sram Racing
z.t
8
Liane Lippert
Team DSM
op 8"
9
Floortje Mackaij
Team DSM
z.t
10
Riejanne Markus
Team Jumbo - Visma Women
z.t
11
Marta Cavalli
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
12
Elise Chabbey
Canyon//Sram Racing
z.t
13
Ellen van Dijk
Trek - Segafredo Ladies
z.t
14
Ane Santesteban Gonzalez
Team BikeExchange
z.t
15
Ingvild Gaskjenn
Team Coop - Hitec Products
op 12"
16
Leah Thomas
Movistar Team Women
z.t
17
Sandra Alonso
Bizkaia - Durango
op 13"
18
Ashleigh Moolman-Pasio
Team SD Worx
z.t
19
Evita Muzic
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
op 16"
20
Erica Magnaldi
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
z.t
21
Annemiek van Vleuten
Movistar Team Women
z.t
22
Marlen Reusser
Ale' BTC Ljubljana
z.t
23
Lisa Brennauer
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
op 19"
24
Michaela Drummond
BePink
z.t
25
Spela Kern
Massi Tactic Women Team
z.t
26
Eugenia Bujak
Ale' BTC Ljubljana
z.t
27
Holly Henry
InstaFund La Prima
z.t
28
Anna Shackley
Team SD Worx
z.t
29
Maaike Coljé
Massi Tactic Women Team
op 23"
30
Abi Smith
Team Tibco - Silicon Valley Bank
z.t
31
Stine Andersen Borgli
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
32
Margarita Victoria Garcia
Ale' BTC Ljubljana
op 25"
33
Kathrin Hammes
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
z.t
34
Ines Cantera Carrasco
Sopela Women's Team
z.t
35
Elena Pirrone
Valcar Travel & Service
z.t
36
Nadine Michaela Gill
Bizkaia - Durango
z.t
37
Vita Heine
Massi Tactic Women Team
z.t
38
Victorie Guilman
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
39
Ziortza Isasi
Eneicat Woman's Cycling Team
z.t
40
Sheyla Gutierrez Ruiz
Movistar Team Women
z.t
41
Alison Jackson
Liv Racing
op 32"
42
Karol-Ann Canuel
Team SD Worx
z.t
43
Paula Patino
Movistar Team Women
z.t
44
Mikayla Harvey
Canyon//Sram Racing
z.t
45
Amber Kraak
Team Jumbo - Visma Women
z.t
46
Mereia Benito Pellicer
Massi Tactic Women Team
z.t
47
Sofia Bertizzolo
Liv Racing
z.t
48
Martina Moreno Monteys
Massi Tactic Women Team
z.t
49
Alena Amialiusik
Canyon//Sram Racing
z.t
50
Lucia Gonzalez Blanco
Bizkaia - Durango
z.t
51
Sara Martín Martín
Movistar Team Women
op 38"
52
Marie Le Net
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
53
Lourdes Oyarbide Jimenez
Movistar Team Women
z.t
54
Hannah Ludwig
Canyon//Sram Racing
z.t
55
Tayler Wiles
Trek - Segafredo Ladies
z.t
56
Pauliena Rooijakkers
Liv Racing
op 44"
57
Lucy Kennedy
Team BikeExchange
op 48"
58
Tatiana Guderzo
Ale' BTC Ljubljana
z.t
59
Janneke Ensing
Team BikeExchange
z.t
60
Vittoria Guazzini
Valcar Travel & Service
op 50"
61
Shirin van Anrooij
Trek - Segafredo Ladies
op 1'00"
62
Urska Zigart
Team BikeExchange
z.t
63
Amanda Spratt
Team BikeExchange
z.t
64
Idoia Eraso Lasa
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 32"
65
Anna van der Breggen
Team SD Worx
op 1'30"
66
Jeanne Korevaar
Liv Racing
op 2'46"
67
Aafke Soet
Team Jumbo - Visma Women
op 3'14"
68
Ilaria Sanguineti
Valcar Travel & Service
op 4'22"
69
Leah Kirchmann
Team DSM
op 7'49"
70
Barbara Malcotti
Valcar Travel & Service
z.t
71
Malgorzata Jasinska
Women Cycling Sport
z.t
72
Claire Steels
Sopela Women's Team
z.t
73
Matilde Vitillo
BePink
op 10'45"
74
Josie Nelson
Team Coop - Hitec Products
op 16'30"
75
Julia Biryukova
Eneicat Woman's Cycling Team
z.t
76
Irene Mendez Melgarejo
Rio Miera - Cantabria Deporte
op 16'34"
77
Diana Carolina Penuela Martinez
Team Tibco - Silicon Valley Bank
z.t
78
Lara Crestanello
BePink
z.t
79
Caroline Baur
InstaFund La Prima
z.t
80
Susana Perez Conejero
Rio Miera - Cantabria Deporte
op 16'39"
81
Amelie Lutro
Team Coop - Hitec Products
z.t
82
Prisca Savi
BePink
z.t
83
Tiffany Cromwell
Canyon//Sram Racing
z.t
84
Enara Lopez Gallastegi
Team Farto - BTC
z.t
85
Nina Kessler
Team Tibco - Silicon Valley Bank
z.t
86
Amalie Dideriksen
Trek - Segafredo Ladies
z.t
87
Ane Iversen
Team Coop - Hitec Products
z.t
88
Lija Laizane
Eneicat Woman's Cycling Team
z.t
89
Melissa Plácido Oliveira Maia
Team Farto - BTC
z.t
90
Antri Christoforou
Women Cycling Sport
z.t
91
Dorka Jordan
InstaFund La Prima
op 16'46"
92
Federica Piergiovanni
Valcar Travel & Service
op 16'47"
93
Valerie Demey
Liv Racing
z.t
94
Carolina Esteban Fernandez
Rio Miera - Cantabria Deporte
z.t
95
Natalia Saiz Sanchez
Sopela Women's Team
z.t
96
Irantzu Beloki Arcelus
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
97
Mercedes Carmona Ramos
Bizkaia - Durango
op 16'50"
98
Isabella Bertold
InstaFund La Prima
op 16'51"
99
Aida Nuno Palacio
Rio Miera - Cantabria Deporte
z.t
100
Ariana Gilabert Vilaplana
Bizkaia - Durango
z.t
101
Jip van den Bos
Team Jumbo - Visma Women
z.t
102
Luciana Roland Crespillo
Women Cycling Sport
z.t
103
Tereza Neumanová
Women Cycling Sport
z.t
104
Silvia Zuniga Garcia
Eneicat Woman's Cycling Team
op 16'55"
105
Sofia Rodriguez Revert
Sopela Women's Team
op 17'03"
106
Isabel Martin
Rio Miera - Cantabria Deporte
z.t
107
Naia Amondarain Gaztañaga
Sopela Women's Team
z.t
108
Amaia Lartitegi Ormazabal
Bizkaia - Durango
z.t
109
Silvia Valsecchi
BePink
z.t
110
Eukene Larrarte Arteaga
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 17'23"
111
Mieke Kroger
Team Coop - Hitec Products
op 17'35"
Laura Asencio
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
DNF
Maria Banlles Santamaria
Sopela Women's Team
DNF
Ainhize Barrainkua Agirre
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
DNF
Audrey Cordon-Ragot
Trek - Segafredo Ladies
DNF
Liliana Domingues Jesus
Team Farto - BTC
DNF
Garazi Estevez Guede
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
DNF
Nofar Maoz
Women Cycling Sport
DNF
Katia Elizabeth Martinez Miñarro
Eneicat Woman's Cycling Team
DNF
Cristina Pujol Munoz
Team Farto - BTC
DNF
Alessia Vigilia
Women Cycling Sport
DNF
Eri Yonamine
Team Tibco - Silicon Valley Bank
DNF
Tanja Erath
Team Tibco - Silicon Valley Bank
DNS
Urska Pintar
Ale' BTC Ljubljana
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares