En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
07/06
Saint-Berthevin
Change
183 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
4u52'29"
2
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Wouter Wippert
EvoPro Racing
op 4"
4
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 7"
5
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 8"
6
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 15"
7
Steve Morabito
Groupama - FDJ
op 20"
8
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
op 42"
9
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
10
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
11
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
13
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
z.t
14
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
15
Julien Simon
Cofidis
z.t
16
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
17
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
18
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
19
Mark Downey
EvoPro Racing
z.t
20
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
21
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
z.t
22
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
25
Damien Touzé
Cofidis
z.t
26
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
27
Harry Sweeny
EvoPro Racing
z.t
28
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
29
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
30
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
31
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
32
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
33
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 1'06"
34
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 1'31"
35
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
36
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'45"
37
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
38
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Daire Feeley
EvoPro Racing
z.t
40
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
op 1'51"
41
Yves Lütolf
Swiss Racing Academy
z.t
42
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
43
Romain Cardis
Total Direct Energie
op 1'52"
44
Domingos André Maciel Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
45
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
46
Fabian Lienhard
IAM Excelsior
z.t
47
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
48
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
49
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
op 2'07"
50
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
op 2'09"
51
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
op 4'07"
52
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
op 4'16"
53
Perrig Quemeneur
Total Direct Energie
z.t
54
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
z.t
55
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
56
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
57
Martin Schäppi
IAM Excelsior
z.t
58
Timon Rüegg
Swiss Racing Academy
z.t
59
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
60
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 5'22"
61
Matthew Teggart
EvoPro Racing
z.t
62
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
63
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
64
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
65
James Mitri
Burgos - BH
z.t
66
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
67
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
68
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
69
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
70
Diether Sweeck
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
71
Tim Naberman
Development Team Sunweb
z.t
72
Anthony Rappo
IAM Excelsior
z.t
73
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'31"
74
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
op 5'32"
75
Edo Maas
Development Team Sunweb
op 5'38"
76
Aaron Kearney
EvoPro Racing
op 10'08"
77
Camille Thominet
St Michel - Auber93
z.t
78
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
79
Xandres Vervloesem
Development Team Sunweb
z.t
80
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
81
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
82
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 10'28"
83
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
op 11'02"
84
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
85
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
op 12'18"
86
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
87
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
op 14'02"
88
Jaume Sureda
Burgos - BH
op 14'22"
89
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
op 15'13"
90
Dieter Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
91
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
92
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
93
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
94
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 15'16"
95
Yohann Gène
Total Direct Energie
z.t
96
Yannick Peeters
Pauwels Sauzen - Bingoal
z.t
97
Niklas Markl
Development Team Sunweb
z.t
98
Martin Salmon
Development Team Sunweb
z.t
99
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
100
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
101
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
102
Alexander Evtushenko
Gazprom - Rusvelo
op 17'50"
103
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
op 21'21"
104
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
105
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
106
Axel Journiaux
Total Direct Energie
z.t
107
Michael Vanthourenhout
Pauwels Sauzen - Bingoal
op 21'24"
108
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
DNF
Quentin Guex
IAM Excelsior
DNF
Benoît Guinchard
Swiss Racing Academy
DNF
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
DNF
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Dylan Page
IAM Excelsior
DNF
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
DNF
Toon Vandebosch
Pauwels Sauzen - Bingoal
DNS
Angelo De Clercq
Pauwels Sauzen - Bingoal
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares