En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
05/06
Juvigné
Laval
km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tom Scully
Drapac Professional Cycling
4u15'34"
2
Anthony Delaplace
Fortuneo-Vital Concept
z.t
3
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
4
Jonas Rickaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 3"
5
Marc Sarreau
FDJ
op 6"
6
Maxime Vantomme
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
7
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
8
Anthony Maldonado
HP-BTP Auber '93
z.t
9
Davide Viganò
Androni Giocattoli
z.t
10
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
11
Andrea Pasqualon
Team Roth
z.t
12
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
13
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
14
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
16
Yoann Offredo
FDJ
z.t
17
Mads Würtz Schmidt
Team Trefor
z.t
18
Clément Koretzky
Team Vorarlberg
z.t
19
Johan Le Bon
FDJ
z.t
20
Benoît Jarrier
Fortuneo-Vital Concept
z.t
21
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
22
Francesco Zurita
Team Vorarlberg
z.t
23
Leonardo Fabio Duque
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
24
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
25
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
26
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
27
Alo Jakin
HP-BTP Auber '93
z.t
28
Jimmy Turgis
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
29
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
30
Jonas Ahlstrand
Cofidis
z.t
31
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
z.t
32
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
33
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
34
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
35
Nicolas Vereecken
An Post - Chainreaction
z.t
36
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
37
Julien Duval
Armee de Terre
z.t
38
Pierrick Fédrigo
Fortuneo-Vital Concept
z.t
39
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
40
Davy Gunst
Rabobank Development Team
z.t
41
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
42
Marcel Meisen
Team Kuota-Lotto
z.t
43
Connor McConvey
An Post - Chainreaction
z.t
44
Vincent Baestaens
Beobank - Corendon
z.t
45
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
46
Daniel McLay
Fortuneo-Vital Concept
z.t
47
Florent Pereira
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
48
Armindo Fonseca
Fortuneo-Vital Concept
z.t
49
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
50
Kevin Ledanois
Fortuneo-Vital Concept
z.t
51
Michael Boros
Beobank - Corendon
z.t
52
Stan Godrie
Rabobank Development Team
z.t
53
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
54
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
55
Christopher Hatz
Team Kuota-Lotto
op 20"
56
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
57
Thierry Hupond
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
58
Aimé Degendt
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
Joshua Huppertz
Team Kuota-Lotto
z.t
60
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
op 30"
62
Jens Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'03"
63
Sébastien Chavanel
FDJ
op 1'07"
64
Alberto Cecchin
Team Roth
z.t
65
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 1'10"
66
Julien Guay
HP-BTP Auber '93
z.t
67
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 1'21"
68
Zolt Der
Team Vorarlberg
op 1'49"
69
Raffael Freienstein
Team Kuota-Lotto
z.t
70
Dylan Page
Team Roth
op 2'09"
71
Nicolas Baldo
Team Roth
z.t
72
Domingos André Maciel Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'42"
73
Guillaume Levarlet
HP-BTP Auber '93
op 3'02"
74
Nicola Toffali
Team Roth
op 3'07"
75
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 3'11"
76
Rayane Bouhanni
Cofidis
op 5'44"
77
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 6'32"
78
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
z.t
80
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
81
Kasper Asgreen
Team Trefor
z.t
82
Oliver Kent-Spark
An Post - Chainreaction
z.t
83
Thomas Nybo Riis
Team Trefor
z.t
84
Jelle Nieuwpoort
Rabobank Development Team
z.t
85
Daan Hoeyberghs
Beobank - Corendon
z.t
86
Jordan Kerby
Drapac Professional Cycling
z.t
87
Daniel Hoelgaard
FDJ
z.t
88
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
89
Jason Lowndes
Drapac Professional Cycling
z.t
90
Richard Weinzheimer
Team Kuota-Lotto
z.t
91
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
z.t
92
Yann Guyot
Armee de Terre
z.t
93
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
94
Yannis Yssaad
Armee de Terre
z.t
95
Yannick Martinez
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
96
Roman Kustadinchev
Gazprom - Rusvelo
z.t
97
Andrea Zordan
Team Roth
z.t
98
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
99
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli
z.t
100
Daniele Ratto
Androni Giocattoli
z.t
101
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Trefor
z.t
102
William Clarke
Drapac Professional Cycling
z.t
103
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 6'35"
104
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
105
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
106
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
op 7'57"
Jasper Bovenhuis
An Post - Chainreaction
DNF
Fredrik Strand Galta
Delko Marseille-Provence KTM
DNF
Christian Moberg Jörgensen
Team Trefor
DNF
Peter Koning
Drapac Professional Cycling
DNF
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Anthony Perez
Cofidis
DNF
Thomas Rostollan
Armee de Terre
DNF
David Menut
HP-BTP Auber '93
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares