En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
04/06
Saint-Berthevin
Craon
180 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Bryan Coquard
Direct Energie
4u16'52"
2
Maxime Vantomme
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
3
Davide Viganò
Androni Giocattoli
z.t
4
Daniel McLay
Fortuneo-Vital Concept
z.t
5
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
6
Andrea Pasqualon
Team Roth
z.t
7
Julien Duval
Armee de Terre
z.t
8
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
9
Anthony Maldonado
HP-BTP Auber '93
z.t
10
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
11
Marcel Meisen
Team Kuota-Lotto
z.t
12
Nicolas Vereecken
An Post - Chainreaction
z.t
13
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
14
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
15
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
Benoît Jarrier
Fortuneo-Vital Concept
z.t
17
Jonas Rickaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
18
Alo Jakin
HP-BTP Auber '93
z.t
19
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
20
Stan Godrie
Rabobank Development Team
z.t
21
Anthony Delaplace
Fortuneo-Vital Concept
z.t
22
Mads Würtz Schmidt
Team Trefor
z.t
23
Yoann Offredo
FDJ
z.t
24
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
25
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
26
Jimmy Turgis
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
27
Armindo Fonseca
Fortuneo-Vital Concept
z.t
28
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
29
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
30
Pierrick Fédrigo
Fortuneo-Vital Concept
z.t
31
Yannis Yssaad
Armee de Terre
z.t
32
Johan Le Bon
FDJ
z.t
33
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
34
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
35
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
36
Leonardo Fabio Duque
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
37
Clément Koretzky
Team Vorarlberg
z.t
38
Tom Scully
Drapac Professional Cycling
z.t
39
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
40
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
41
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
42
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
43
Jens Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
44
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
45
Sébastien Chavanel
FDJ
z.t
46
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
47
Julien Guay
HP-BTP Auber '93
z.t
48
Florent Pereira
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
49
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
50
Kevin Ledanois
Fortuneo-Vital Concept
z.t
51
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
52
Zolt Der
Team Vorarlberg
z.t
53
Dylan Page
Team Roth
z.t
54
Christopher Hatz
Team Kuota-Lotto
z.t
55
Rayane Bouhanni
Cofidis
z.t
56
Yann Guyot
Armee de Terre
z.t
57
Daan Hoeyberghs
Beobank - Corendon
z.t
58
Alberto Cecchin
Team Roth
z.t
59
Guillaume Levarlet
HP-BTP Auber '93
z.t
60
Davy Gunst
Rabobank Development Team
z.t
61
Thierry Hupond
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
62
Aimé Degendt
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
63
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
z.t
64
Connor McConvey
An Post - Chainreaction
z.t
65
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
66
Marc Sarreau
FDJ
z.t
67
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
68
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
69
Michael Boros
Beobank - Corendon
z.t
70
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 17"
71
Nicolas Baldo
Team Roth
z.t
72
Thomas Rostollan
Armee de Terre
z.t
73
Raffael Freienstein
Team Kuota-Lotto
z.t
74
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
75
Jasper Bovenhuis
An Post - Chainreaction
z.t
76
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
z.t
77
Thomas Nybo Riis
Team Trefor
z.t
78
William Clarke
Drapac Professional Cycling
z.t
79
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
80
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
81
Daniele Ratto
Androni Giocattoli
op 25"
82
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 32"
83
Jonas Ahlstrand
Cofidis
op 37"
84
Anthony Perez
Cofidis
z.t
85
Joshua Huppertz
Team Kuota-Lotto
op 59"
86
Peter Koning
Drapac Professional Cycling
op 1'32"
87
Oliver Kent-Spark
An Post - Chainreaction
op 2'14"
88
Jelle Nieuwpoort
Rabobank Development Team
op 2'32"
89
Nicola Toffali
Team Roth
op 3'33"
90
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
91
Vincent Baestaens
Beobank - Corendon
op 3'38"
92
Kasper Asgreen
Team Trefor
op 4'19"
93
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
op 5'46"
94
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
95
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Trefor
z.t
96
Daniel Hoelgaard
FDJ
z.t
97
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
op 8'46"
98
Richard Weinzheimer
Team Kuota-Lotto
z.t
99
David Menut
HP-BTP Auber '93
z.t
100
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Domingos André Maciel Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Yannick Martinez
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
103
Andrea Zordan
Team Roth
z.t
104
Yohann Gène
Direct Energie
op 8'50"
105
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 8'51"
106
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
op 11'41"
107
Adrien Petit
Direct Energie
op 13'03"
108
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli
z.t
109
Christian Moberg Jörgensen
Team Trefor
z.t
110
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
111
Jordan Kerby
Drapac Professional Cycling
op 16'37"
112
Francesco Zurita
Team Vorarlberg
z.t
113
Jason Lowndes
Drapac Professional Cycling
op 18'04"
114
Fredrik Strand Galta
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
115
Roman Kustadinchev
Gazprom - Rusvelo
op 28'21"
Rudy Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Flavien Dassonville
HP-BTP Auber '93
DNF
Martin Laas
Delko Marseille-Provence KTM
DNF
Kevin Lebreton
Armee de Terre
DNF
Jens Mouris
Drapac Professional Cycling
DNF
Manuel Schreiber
Team Vorarlberg
DNF
Benoît Sinner
Armee de Terre
DNF
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
DNF
Daniel Holm Foder
Team Trefor
DNS
Benjamin Giraud
Delko Marseille-Provence KTM
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares