En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
03/06
Laval
Villaines-la-Juhel
190 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli
4u32'13"
2
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
3
Julien Duval
Armee de Terre
z.t
4
Leonardo Fabio Duque
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
5
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
6
Andrea Pasqualon
Team Roth
z.t
7
Davide Viganò
Androni Giocattoli
z.t
8
Marc Sarreau
FDJ
z.t
9
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
10
Rudy Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
11
Jonas Rickaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Daniel McLay
Fortuneo-Vital Concept
z.t
13
David Menut
HP-BTP Auber '93
z.t
14
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
15
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
16
Nicolas Vereecken
An Post - Chainreaction
z.t
17
Clément Koretzky
Team Vorarlberg
z.t
18
Davy Gunst
Rabobank Development Team
z.t
19
Jonas Ahlstrand
Cofidis
z.t
20
Thomas Nybo Riis
Team Trefor
z.t
21
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
22
Mads Würtz Schmidt
Team Trefor
z.t
23
Yannis Yssaad
Armee de Terre
z.t
24
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
25
Alo Jakin
HP-BTP Auber '93
z.t
26
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
27
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
28
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
30
Yoann Offredo
FDJ
z.t
31
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
32
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
33
Francesco Zurita
Team Vorarlberg
z.t
34
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
35
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
z.t
36
Connor McConvey
An Post - Chainreaction
z.t
37
Anthony Delaplace
Fortuneo-Vital Concept
z.t
38
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
39
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
40
Jimmy Turgis
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
41
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
42
Guillaume Levarlet
HP-BTP Auber '93
z.t
43
Florent Pereira
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
44
Jason Lowndes
Drapac Professional Cycling
z.t
45
Zolt Der
Team Vorarlberg
z.t
46
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
48
Christopher Hatz
Team Kuota-Lotto
z.t
49
Aimé Degendt
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
50
Benoît Jarrier
Fortuneo-Vital Concept
z.t
51
Marcel Meisen
Team Kuota-Lotto
z.t
52
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
53
Domingos André Maciel Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
54
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
55
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
56
William Clarke
Drapac Professional Cycling
z.t
57
Joshua Huppertz
Team Kuota-Lotto
z.t
58
Jelle Nieuwpoort
Rabobank Development Team
z.t
59
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Richard Weinzheimer
Team Kuota-Lotto
z.t
61
Flavien Dassonville
HP-BTP Auber '93
z.t
62
Daniel Hoelgaard
FDJ
z.t
63
Rayane Bouhanni
Cofidis
z.t
64
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Jens Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
66
Kevin Ledanois
Fortuneo-Vital Concept
z.t
67
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
68
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
69
Nicolas Baldo
Team Roth
z.t
70
Julien Guay
HP-BTP Auber '93
z.t
71
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
72
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
73
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
74
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
z.t
75
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
z.t
76
Maxime Vantomme
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
77
Vincent Baestaens
Beobank - Corendon
z.t
78
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
79
Yannick Martinez
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
80
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Trefor
z.t
81
Kasper Asgreen
Team Trefor
z.t
82
Anthony Perez
Cofidis
z.t
83
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
84
Thomas Rostollan
Armee de Terre
z.t
85
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
86
Pierrick Fédrigo
Fortuneo-Vital Concept
z.t
87
Dylan Page
Team Roth
z.t
88
Yann Guyot
Armee de Terre
z.t
89
Johan Le Bon
FDJ
z.t
90
Jens Mouris
Drapac Professional Cycling
z.t
91
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
92
Roman Kustadinchev
Gazprom - Rusvelo
z.t
93
Raffael Freienstein
Team Kuota-Lotto
z.t
94
Thierry Hupond
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
95
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
96
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
z.t
97
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
98
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
99
Daniel Holm Foder
Team Trefor
z.t
100
Christian Moberg Jörgensen
Team Trefor
z.t
101
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
102
Martin Laas
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
103
Alberto Cecchin
Team Roth
op 21"
104
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 35"
105
Benjamin Giraud
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
106
Armindo Fonseca
Fortuneo-Vital Concept
op 0"
107
Andrea Zordan
Team Roth
op 43"
108
Nicola Toffali
Team Roth
z.t
109
Tom Scully
Drapac Professional Cycling
op 46"
110
Benoît Sinner
Armee de Terre
op 48"
111
Stan Godrie
Rabobank Development Team
op 0"
112
Anthony Maldonado
HP-BTP Auber '93
z.t
113
Manuel Schreiber
Team Vorarlberg
op 1'06"
114
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
op 1'49"
115
Daniele Ratto
Androni Giocattoli
op 2'12"
116
Sébastien Chavanel
FDJ
op 2'25"
117
Peter Koning
Drapac Professional Cycling
op 2'31"
118
Michael Boros
Beobank - Corendon
op 2'47"
119
Oliver Kent-Spark
An Post - Chainreaction
op 3'01"
120
Fredrik Strand Galta
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
121
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'52"
122
Jordan Kerby
Drapac Professional Cycling
z.t
123
Jasper Bovenhuis
An Post - Chainreaction
z.t
124
Daan Hoeyberghs
Beobank - Corendon
op 4'42"
125
Kevin Lebreton
Armee de Terre
op 5'00"
Emiel Wastyn
An Post - Chainreaction
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares