En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
04/06
Laval
Laval
4.5 km
Result
Standings
Points
1
Johan Le Bon
FDJ
5'48"
2
Victor Campenaerts
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 3"
3
Matthieu Boulo
Bretagne - Séché Environnement
op 6"
4
Julien Antomarchi
Roubaix Lille Metropole
z.t
5
Artem Ovechkin
Rusvelo
op 7"
6
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
z.t
7
Pierre-Henri Lecuisinier
FDJ
op 8"
8
Jan Ghyselinck
Wanty - Groupe Gobert
z.t
9
Egoitz Garcia Echeguibel
Murias Taldea
z.t
10
Vincent Jérôme
Team Europcar
op 9"
11
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
z.t
13
Tim De Troyer
Wanty - Groupe Gobert
op 10"
14
Andrea Vaccher
Roth - Skoda
op 11"
15
Anthony Turgis
Cofidis
op 12"
16
Thomas Boudat
Team Europcar
z.t
17
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
18
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
19
Pierrick Fédrigo
Bretagne - Séché Environnement
op 13"
20
Aritz Bagües
Murias Taldea
z.t
21
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
22
Jens Vandenbogaerde
An Post Chainreaction
z.t
23
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Clement Venturini
Cofidis
z.t
25
Fabien Canal
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
26
Stan Godrie
Rabobank Development Team
z.t
27
Evaldas Siskevicius
Team Marseille 13 KTM
op 14"
28
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
29
Yoann Paillot
Team Marseille 13 KTM
op 15"
30
Andrei Solomennikov
Rusvelo
z.t
31
Roman Maikin
Rusvelo
op 16"
32
Quentin Pacher
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
33
Ignatas Konovalovas
Team Marseille 13 KTM
z.t
34
Aaron Gate
An Post Chainreaction
z.t
35
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
36
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
37
Anthony Geslin
FDJ
op 17"
38
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
39
Julien Duval
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
40
Marcel Meisen
Team Kuota-Lotto
op 18"
41
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
42
Julien Morice
Team Europcar
z.t
43
Christopher Hatz
Team Kuota-Lotto
z.t
44
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 19"
45
Mikel Bizkarra Etxegibel
Murias Taldea
z.t
46
Yannick Eijssen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
47
David Menut
Auber 93
z.t
48
Alo Jakin
Auber 93
z.t
49
Olivier Le Gac
FDJ
op 20"
50
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
51
David van der Poel
BKCP-Corendon
op 21"
52
Peter Lenderink
Rabobank Development Team
z.t
53
Mathieu van der Poel
BKCP-Corendon
z.t
54
Michael Boros
BKCP-Corendon
z.t
55
Yauheni Hutarovich
Bretagne - Séché Environnement
op 22"
56
Nicolas Baldo
Team Vorarlberg
z.t
57
Romain Combaud
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
58
Adam Toupalik
BKCP-Corendon
z.t
59
Alberto Cecchin
Roth - Skoda
z.t
60
Julien El Fares
Team Marseille 13 KTM
op 23"
61
Thomas Damuseau
Roubaix Lille Metropole
z.t
62
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
z.t
63
Théo Vimpere
Auber 93
z.t
64
Philipp Walsleben
BKCP-Corendon
op 24"
65
Yann Guyot
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
66
Merijn Korevaar
Rabobank Development Team
z.t
67
Eneko Lizarralde
Murias Taldea
op 25"
68
Maxime Renault
Auber 93
z.t
69
Adrián Gonzalez Velasco
Murias Taldea
op 26"
70
César Bihel
Auber 93
z.t
71
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
72
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
73
Xandro Meurisse
An Post Chainreaction
z.t
74
Daan Hoeyberghs
BKCP-Corendon
z.t
75
Felix Drumm
Team Kuota-Lotto
op 28"
76
Yoann Offredo
FDJ
op 29"
77
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
78
Julien Guay
Auber 93
z.t
79
Benjamin Giraud
Team Marseille 13 KTM
z.t
80
James Spragg
z.t
81
Jonas Ahlstrand
Cofidis
z.t
82
Milo Borisavljevic
Roth - Skoda
z.t
83
Andrea Pasqualon
Roth - Skoda
op 30"
84
Justin Jules
Veranclassic - Ekoi
z.t
85
Ivan Balykin
Rusvelo
op 31"
86
Nico Brüngger
Roth - Skoda
z.t
87
Clément Koretzky
Team Vorarlberg
z.t
88
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
z.t
89
Danilo Napolitano
Wanty - Groupe Gobert
op 32"
90
Hector Saez Benito
z.t
91
Amaury Capiot
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
92
Aidis Kruopis
An Post Chainreaction
op 33"
93
Alexandre Blain
Team Marseille 13 KTM
z.t
94
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
op 35"
95
Thomas Vaubourzeix
Veranclassic - Ekoi
op 36"
96
Guillaume Thevenot
Team Europcar
op 37"
97
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
98
Louis Verhelst
Cofidis
z.t
99
Yukiya Arashiro
Team Europcar
z.t
100
Sean Patrick Downey
An Post Chainreaction
op 38"
101
Joshoa Haggerty
CCT p/b Champion System
z.t
102
Ryan Wills
CCT p/b Champion System
z.t
103
Yoann Barbas
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
104
Daniel Paulus
Team Vorarlberg
z.t
105
Michael Kucher
Team Vorarlberg
op 39"
106
Martial Roman
Veranclassic - Ekoi
z.t
107
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
op 40"
108
Colin Chris Stüssi
Roth - Skoda
op 41"
109
Ander Barrenetxea
Murias Taldea
op 43"
110
André Benoit
Team Kuota-Lotto
z.t
111
Jens Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
112
Darijus Dzervus
CCT p/b Champion System
z.t
113
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
114
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
op 46"
115
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Ekoi
z.t
116
Igor Boev
Rusvelo
op 47"
117
Mathew Zenovich
CCT p/b Champion System
op 48"
118
Andreas Fliessgarten
Team Kuota-Lotto
op 49"
119
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
120
Jack Wilson
An Post Chainreaction
op 50"
121
Piotr Havik
Rabobank Development Team
op 51"
122
Robbe Casier
Veranclassic - Ekoi
op 52"
123
Frederique Robert
Wanty - Groupe Gobert
op 57"
124
Edwig Cammaerts
Veranclassic - Ekoi
op 1'02"
125
Tanzou Tokuda
CCT p/b Champion System
op 1'07"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares