En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
16/06
Saint-Mars-sur-Colmont
Laval
171 km
Result
Final Classification
1
Marcel Meisen
BKCP-Powerplus
4u06'41"
2
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
3
Kevin Pauwels
Sunweb - Napoleon Games
z.t
4
Benoît Sinner
z.t
5
Gianni Vermeersch
Sunweb - Napoleon Games
z.t
6
Mathieu Chiocca
Atlas Personal - Jakroo
z.t
7
Unai Iparragirre
Euskadi
z.t
8
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
z.t
9
Maxim Averin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
10
Maxime Le Montagner
Roubaix Lille Metropole
z.t
11
Emiel Dolfsma
Rabobank Development Team
z.t
12
Aaron Gate
An Post - Chainreaction
z.t
13
Anthony Maldonado
z.t
14
Filippo Baggio
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
15
Aritz Bagües
Euskadi
z.t
16
Bryan Coquard
Team Europcar
z.t
17
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
z.t
18
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
z.t
19
Bert Van Lerberghe
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
20
Freddie Guilloux
z.t
21
Niels Wubben
Rabobank Development Team
z.t
22
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
z.t
23
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
op 4"
24
Daniel Klemme
Leopard - Trek Continental Team
z.t
25
Fabrice Seigneur
z.t
26
Romain Cardis
z.t
27
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
z.t
28
David Veilleux
Team Europcar
z.t
29
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
30
Cyrille Patoux
Roubaix Lille Metropole
z.t
31
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
32
Julien Gonnet
z.t
33
Ricardo Vilela
Efapel - Glassdrive
z.t
34
Tim Vanspeybroeck
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
35
Kevin Lebreton
z.t
36
Christian Patron
Wallonie Bruxelles
z.t
37
Jim Aernouts
Sunweb - Napoleon Games
z.t
38
Marc Fournier
z.t
39
Stian Remme
Joker Merida
z.t
40
Erwann Corbel
Bretagne - Séché Environnement
z.t
41
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
42
Sébastien Duret
Bretagne - Séché Environnement
z.t
43
Jacques Bouchevreau
z.t
44
Christer Jensen
Joker Merida
z.t
45
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
46
Jimmy Turgis
z.t
47
Kevin Ledanois
z.t
48
Mark McNally
An Post - Chainreaction
z.t
49
Jon Larrinaga
Euskadi
z.t
50
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
51
Lars van der Haar
Rabobank Development Team
z.t
52
Ludovic Poilvet
z.t
53
Mathieu Cloarec
z.t
54
Pierre-Henri Lecuisinier
z.t
55
Jasper Bovenhuis
Rabobank Development Team
z.t
56
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
57
Andrea Fedi
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
58
Shane Archbold
An Post - Chainreaction
z.t
59
Alexis Bodiot
z.t
60
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
z.t
61
Antonio Santoro
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
62
Lubomir Petrus
BKCP-Powerplus
z.t
63
Jeroem Lepla
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
64
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
65
Romain Guillemois
z.t
66
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles
z.t
67
Rui Miguel Sousa Barbosa
Efapel - Glassdrive
z.t
68
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
z.t
69
Flavien Maurelet
z.t
70
Laurent Vandenbak
An Post - Chainreaction
z.t
71
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
72
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
op 30"
73
Jonathan Thiré
z.t
74
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles
op 4"
75
Anthony Haspot
op 43"
76
Taruia Frantz Krainer
op 51"
77
Edouard Louyest
z.t
78
David Cherbonnet
z.t
79
Piero Baffi
Leopard - Trek Continental Team
z.t
80
Adrian Gjolberg
Joker Merida
z.t
81
Olivier Hofstetter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
82
Yann Guyot
op 1'41"
83
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
op 2'40"
84
Nuño Ribeiro
Efapel - Glassdrive
z.t
85
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
86
Morgan Lamoisson
Team Europcar
op 2'56"
87
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
88
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
89
Julien Petilleau
z.t
90
Sam Bennett
An Post - Chainreaction
op 3'01"
91
Jérémy Leveau
op 3'02"
92
Justin Mottier
z.t
93
Renaud Pioline
z.t
94
Benoît Poitevin
z.t
95
Anthony Saux
z.t
96
Anthony Perez
z.t
97
Jonathan Dewitte
Wallonie Bruxelles
z.t
98
Sean De Bie
Leopard - Trek Continental Team
z.t
99
Bertrand Goupil
z.t
100
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
101
Nicola Dal Santo
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 3'17"
102
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
op 4'28"
103
Marco Alexandre Ferreira Cunha
Efapel - Glassdrive
op 5'42"
104
Manuel Stocker
Atlas Personal - Jakroo
z.t
105
Florian Salzinger
Atlas Personal - Jakroo
z.t
106
Tristan Chaboche
op 6'09"
107
Vincent Louiche
z.t
Andrea Manfredi
Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF
Ivar Slik
Rabobank Development Team
DNF
Klaas Vantornout
Sunweb - Napoleon Games
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares