En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
17/06
Saint-Berthevin
Sainte-Suzanne
180 km
Result
Standings
1
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
4u31'13"
2
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
op 2"
3
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
4
Freddy Bichot
z.t
5
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
6
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
op 5"
7
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
8
Michael Olsson
Team Cykelcity
op 6"
9
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
10
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
z.t
11
Daan Olivier
Rabobank CT
z.t
12
Pieter Ghyllebert
An Post-Sean Kelly
z.t
13
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
z.t
14
Arnaud Molmy
Big Mat - Auber 93
z.t
15
Zakkari Dempster
Rapha Condor - Sharp
z.t
16
Stefan Ganser
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
17
Sebastian Balck
Team Cykelcity
z.t
18
Sébastien Turgot
Team Europcar
z.t
19
Johan Lindgren
Team Cykelcity
z.t
20
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
z.t
21
Justin Jules
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
22
Julien Guay
Roubaix Lille Metropole
z.t
23
Samuel Plouhinec
z.t
24
Luc Hagenaars
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
25
Nicolas Baldo
Atlas Personal
z.t
26
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
z.t
27
Mathieu Desniou
z.t
28
Brian Nauleau
z.t
29
Robert Partridge
Endura Racing
z.t
30
Frederik Wilmann
Joker Merida
z.t
31
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
32
Peter Kusztor
Atlas Personal
z.t
33
Daniel Diaz
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
34
David van der Poel
BKCP-Powerplus
z.t
35
Eduardo Gonzalo Ramirez
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
36
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
z.t
37
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
z.t
38
Niels Albert
BKCP-Powerplus
z.t
39
Gediminas Bagdonas
An Post-Sean Kelly
z.t
40
Nicolas David
z.t
41
Wesley Kreder
Rabobank CT
z.t
42
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
43
Maarten de Jonge
Endura Racing
z.t
44
Jeremy Cornu
z.t
45
Evaldas Siskevicius
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
46
Florian Le Corre
Roubaix Lille Metropole
z.t
47
Camille Thominet
z.t
48
Mark McNally
An Post-Sean Kelly
z.t
49
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
50
Benjamin Verraes
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
51
Mathieu Drujon
Big Mat - Auber 93
z.t
52
Rohan Dennis
Rabobank CT
z.t
53
Kevin Cherruault
z.t
54
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
z.t
55
Ronan Racault
Big Mat - Auber 93
z.t
56
Guillaume Belgy
z.t
57
David Clarke
Endura Racing
z.t
58
Radomir Simunek
BKCP-Powerplus
z.t
59
Romain Delalot
z.t
60
Emmanuel van Ruitenbeek
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
61
Alexander Schmitt
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
62
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
63
Kristian House
Rapha Condor - Sharp
z.t
64
Matthias Fraisse
z.t
65
Jesper Asselman
Rabobank CT
z.t
66
Marius Bernatonis
Atlas Personal
z.t
67
Benjamin Giraud
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
68
Mathieu Simon
z.t
69
Alo Jakin
z.t
70
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
71
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
z.t
72
Grégory Barteau
z.t
73
Jonathan Tiernan-Locke
Rapha Condor - Sharp
z.t
74
Yann Moritz
z.t
75
Thomas Vaubourzeix
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
76
Florian Salzinger
Atlas Personal
z.t
77
Jonas Bjelkmark
Team Cykelcity
z.t
78
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
79
Andrew Tennant
Rapha Condor - Sharp
z.t
80
Guillaume Malle
z.t
81
Christer Rake
Joker Merida
z.t
82
Christophe Laborie
Saur - Sojasun
z.t
83
Morgan Lamoisson
z.t
84
Franck Charrier
z.t
85
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
86
Benoît Jarrier
z.t
87
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
z.t
88
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
89
Francesco Van Coppernolle
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
90
Martial Roman
Atlas Personal
z.t
91
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
z.t
92
Mathieu Claude
Team Europcar
z.t
93
Jonas Ahlstrand
Team Cykelcity
z.t
94
Kevin Verwaest
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
95
Wietse Bosmans
BKCP-Powerplus
op 31"
96
Julien Foisnet
z.t
97
Maxime Roger
z.t
98
Joel Pearson
op 33"
99
Kevin Van Dyck
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 35"
100
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
op 40"
101
Jacques Bouchevreau
z.t
102
Jack Anderson
Endura Racing
op 43"
103
Christian Patron
Team Eddy Merckx - Indeland
op 49"
104
Florian Monreal
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
105
Alexandre Blain
Endura Racing
op 58"
106
Johan Landstrom
Team Cykelcity
z.t
107
Kenny Terweduwe
An Post-Sean Kelly
z.t
108
Mickaël Renou
op 1'13"
109
Alexandre Gratiot
z.t
110
Franck Vermeulen
z.t
111
Darijus Dzervus
An Post-Sean Kelly
op 1'25"
112
Stian Remme
Joker Merida
op 1'31"
113
Felix Rinker
Atlas Personal
op 1'36"
114
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
op 2'05"
115
Casey Munro
Rapha Condor - Sharp
op 2'17"
116
Peter Smith
op 2'20"
117
Nicolas Garbet
op 8'39"
118
Anthony Saux
z.t
119
Denis Flahaut
Roubaix Lille Metropole
op 10'49"
120
Steven De Neef
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 15'58"
121
Garrit Broeders
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
122
Victor Fobert
op 31'40"
Niko Eeckhout
An Post-Sean Kelly
DNF
Damien Gaudin
Team Europcar
DNF
Tom Southam
Rapha Condor - Sharp
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares