En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Serbie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
17/06
Sremska Mitrovica
Beograd
77.8 km
Result
Final Classification
1
Ariel Maximiliano Richeze
Team Nippo
1u50'04"
2
Roberto Cesaro
Meridiana Kamen Team
z.t
3
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
z.t
4
Ivan Stevic
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
5
Svetislav Blagojevic
z.t
6
Jovan Zekavica
BMC - Hincapie Sportswear Development Team
z.t
7
Maurizio Biondo
Meridiana Kamen Team
z.t
8
Arnaud Jouffroy
Telenet - Fidea
z.t
9
Georgios Bouglas
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
10
Marko Stankovic
z.t
11
Matej Marin
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
12
Matej Jurco
Whirlpool - Author
z.t
13
Daniel Paulus
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
14
Kemal Kucukbay
z.t
15
Apostolos Bouglas
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
16
Stefan Rucker
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
17
Lukas Kalt
z.t
18
Dmitriy Mokrov
Itera-Katusha
z.t
19
Dragan Spasic
z.t
20
Marton Solymosi
z.t
21
Michael Rasmussen
Christina Watches - Onfone
z.t
22
Nebojsa Jovanovic
z.t
23
Goran Smelcerovic
z.t
24
Joshua Lucas Prete
Whirlpool - Author
z.t
25
Mert Mutlu
z.t
26
Frantisek Padour
Whirlpool - Author
z.t
27
Charalampos Kastrantas
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
28
Vincenzo Garofolo
Team Nippo
z.t
29
Alexandr Prishpetnyy
Itera-Katusha
z.t
30
Lukas Stoiber
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
31
Nicola Dal Santo
Miche - Guerciotti
z.t
32
Goran Smelcerovic
z.t
33
Alexander Foliforov
Itera-Katusha
z.t
34
Gergely Ivanics
z.t
35
Damian Walczak
BDC - Marcpol Team
z.t
36
Marko Danilovic
z.t
37
Thomas Frei
Christina Watches - Onfone
z.t
38
Andi Bajc
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
39
Alexander Kamp Egested
Christina Watches - Onfone
z.t
40
Gábor Fejes
z.t
41
Maarten de Jonge
Raiko Stölting
z.t
42
Joeri Adams
Telenet - Fidea
z.t
43
Fatih Harmanci
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
44
Guillaume Soula
z.t
45
Fortunato Baliani
Team Nippo
z.t
46
Jaume Rovira Pous
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
47
Aleksandar Milivojevic
z.t
48
Piotr Kirpsza
BDC - Marcpol Team
z.t
49
Dragisa Jovic
z.t
50
Marek Canecky
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
51
Gergely Kiss
z.t
52
Nebojsa Petrovic
z.t
53
Vladimir Kuvalja
z.t
54
Nazim Bakirci
z.t
55
Pavlin Balinsky
z.t
56
Nico Hesslich
LKT Team Brandenburg
z.t
57
Marko Bogdanovic
z.t
58
Esad Hasanovic
z.t
59
Stefan Petrovski
z.t
60
René Jørgensen
Christina Watches - Onfone
z.t
61
Stanimir Cholakov
z.t
62
Arnold Lukacs
Tusnad Cycling Team
z.t
63
Tamas Csicsaky
Tusnad Cycling Team
z.t
64
Djordje Stevanovic
z.t
65
Tom Meeusen
Telenet - Fidea
z.t
66
Nikola Kozomara
z.t
67
Bastian Menzel
LKT Team Brandenburg
z.t
68
Bostjan Rezman
Loborika Favorit Team
z.t
69
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
z.t
70
Vladimir Koev
z.t
71
Milo Stojanovic
z.t
72
Tobias Knaup
LKT Team Brandenburg
z.t
73
Antonio Testa
Team Nippo
z.t
74
Domagoj Breznik
Loborika Favorit Team
z.t
75
Bart Wellens
Telenet - Fidea
z.t
76
Rob Peeters
Telenet - Fidea
z.t
77
Lewis Fellas
op 1'01"
78
Frederik Wilmann
Christina Watches - Onfone
op 0"
79
Balint Bischof
op 1'13"
80
Mujo Kurtovic
z.t
81
Dejan Maric
op 0"
82
Dariusz Baranowski
BDC - Marcpol Team
op 1'13"
83
Luke Dunbar
z.t
84
Marcin Sapa
BDC - Marcpol Team
z.t
85
Luka Grubic
Meridiana Kamen Team
z.t
86
Simeon Green
z.t
87
Julien Schick
op 0"
88
Andreas Graf
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 1'13"
89
Plamen Dimov
op 0"
90
Simone Campagnaro
Team Nippo
op 1'13"
91
Zoltán Vigh
op 0"
92
Corné Van Kessel
Telenet - Fidea
z.t
93
Michael Jun. Hümbert
LKT Team Brandenburg
op 1'58"
94
Konstantinos Efstathiou
Gios Deyser - Leon Kastro
op 0"
95
Jiri Polnický
Whirlpool - Author
op 2'04"
96
Jakub Vecera
Whirlpool - Author
op 0"
97
Jiri Hudecek
Whirlpool - Author
z.t
98
Sébastien Jullien
z.t
99
Zbigniew Gucwa
z.t
100
Adam Wadecki
BDC - Marcpol Team
z.t
101
Marcel Ternovsek
Tusnad Cycling Team
z.t
102
Henry Frusto
Team Nippo
z.t
103
Alessandro Malaguti
Miche - Guerciotti
z.t
104
Manuel Fedele
z.t
105
Konrad Kott
BDC - Marcpol Team
op 3'09"
106
Stefan Schumacher
Christina Watches - Onfone
op 0"
107
Blaz Bonca
Meridiana Kamen Team
op 3'27"
108
Matija Kvasina
Loborika Favorit Team
op 0"
109
Miraç Kal
Konya Torku Seker Spor
z.t
110
Bruno Radotic
Meridiana Kamen Team
op 4'11"
111
Antti Sizko
op 0"
112
Henning Bommel
LKT Team Brandenburg
z.t
Enrico Rossi
Meridiana Kamen Team
DNF
Ali Riza Tanriverdi
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares