En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
11/06
Cavalese
Val di Fiemme
167.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
4u15'44"
2
Juan Ayuso Pesquera
Team Colpack Ballan
op 2"
3
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
4
Henri Vandenabeele
Development Team DSM
op 5"
5
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
op 8"
6
Thomas Gloag
Trinity Racing
op 10"
7
Edoardo Zambanini
Zalf Euromobil Fior
z.t
8
Omar El Gouzi
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
9
Davide Piganzoli
z.t
10
Lorenzo Milesi
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
11
Brayan Esteban Malaver Samaca
z.t
12
Asbjørn Hellemose
z.t
13
Alex Tolio
Zalf Euromobil Fior
z.t
14
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
op 21"
15
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
op 23"
16
Alessandro Verre
Team Colpack Ballan
op 36"
17
Gianmarco Garofoli
Development Team DSM
op 48"
18
Gabriele Porta
z.t
19
Unai Iribar Jauregi
op 50"
20
Gianluca Mignolli
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 1'25"
21
Harrison Wood
SEG Racing Academy
z.t
22
Simone Raccani
Zalf Euromobil Fior
op 1'38"
23
Henok Mulubrhan
Team Qhubeka
op 1'40"
24
Xabier Berasategi Garmendia
op 1'50"
25
Ben Healy
Trinity Racing
op 1'56"
26
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
op 1'57"
27
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
z.t
28
Julen Arriola-Bengoa Beitia
z.t
29
Nicolo' Parisini
Beltrami Tsa Tre Colli
op 2'11"
30
Marco Frigo
SEG Racing Academy
op 5'27"
31
Alessio Nieri
z.t
32
Magnus Kulset
Uno-X Dare Development Team
op 5'30"
33
Francesco Busatto
op 5'49"
34
Alessandro Motti
z.t
35
Marc Mehagnoul
z.t
36
Theo Gilbertson
z.t
37
Pasquale Abenante
z.t
38
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
39
Asier Etxeberria Zafra
z.t
40
Yesid Albeiro Pira Parada
z.t
41
Andrei Stepanov
op 6'09"
42
Xabier Isasa Larrañaga
op 6'49"
43
Richard Rolando Huera Montenegro
op 7'36"
44
Fernando Tercero Lopez
op 8'06"
45
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
op 8'59"
46
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 13'07"
47
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
z.t
48
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
49
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
z.t
50
Valter Ghigino
z.t
51
Emanuele Ansaloni
z.t
52
Jelte Krijnsen
z.t
53
Thibaut Ponsaerts
Lotto - Soudal U23
z.t
54
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
z.t
55
Matteo Carboni
z.t
56
Alessandro Santaromita Villa
z.t
57
Simone Carro'
op 15'09"
58
Ben Turner
Trinity Racing
op 17'41"
59
Marco Grendene
Beltrami Tsa Tre Colli
op 20'12"
60
Christian Bagatin
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
61
Samuele Carpene
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
62
Jacopo Menegotto
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
63
Filippo Baroncini
Team Colpack Ballan
z.t
64
Davide Baldaccini
z.t
65
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
z.t
66
Davide Bauce
z.t
67
Andrea Guerra
z.t
68
Connor Sens
z.t
69
Walter Calzoni
op 20'43"
70
Luke Lamperti
Trinity Racing
op 23'39"
71
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
72
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
z.t
73
Davide Dapporto
z.t
74
Immanuel D'Aniello
z.t
75
Marc Oliver Pritzen
Team Qhubeka
op 24'33"
76
Gabriele Benedetti
Zalf Euromobil Fior
z.t
77
Antonio Puppio
Team Qhubeka
z.t
78
Marco Lolli
z.t
79
Cristofer Pellegrini
z.t
80
Federico Molini
z.t
81
Filippo Magli
z.t
82
Guido Draghi
Mg.K Vis Vpm
z.t
83
Manuele Tarozzi
z.t
84
Mattia Gaffuri
z.t
85
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
z.t
86
Leon Heinschke
Development Team DSM
z.t
87
Riccardo Bobbo
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 31'20"
88
Kevin Bonaldo
Team Qhubeka
z.t
89
Lorenzo Peschi
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
90
Oliver Knudsen
z.t
91
Thomas Pesenti
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
92
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
z.t
93
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
z.t
94
Ivan Yatsenko
z.t
95
Nicolo' Di Bernardo
z.t
96
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
z.t
97
German Dario Gomez Becerra
z.t
98
Hannes Wilksch
Development Team DSM
z.t
99
Dzianis Marchuk
Minsk Cycling Club
z.t
100
Kyle Chromy
SEG Racing Academy
z.t
101
Didier Norberto Merchan Cardona
z.t
102
Marlos David Garzon Herrera
z.t
103
Francesco Galimberti
z.t
104
Agrotis Alexandros
z.t
105
Luca Coati
Team Qhubeka
z.t
106
Luca Cavallo
z.t
107
Andrea Cantoni
z.t
108
Andrea Cervellera
z.t
109
Brandon Alejandro Rojas Vega
z.t
110
Reto Müller
Swiss Racing Academy
z.t
111
Andrea Gallo
z.t
112
Stefano Rizza
z.t
113
Pablo Sanchez
z.t
114
Jesus David Pena Jimenez
z.t
115
Artur Kiryievich
Minsk Cycling Club
z.t
116
Javier Serrano Rodriguez
z.t
117
Nikita Martynov
z.t
118
Alexandre Vinokurov
z.t
119
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
z.t
120
Nicholas Spinelli
z.t
121
Daan Hoeks
z.t
122
Andoni Lopez De Abetxuko Jimenez
z.t
123
Nicholas Agostini
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
124
Pablo Garcia Frances
z.t
125
Ádám Kristóf Karl
z.t
126
Laurent Rigollet
z.t
127
Manuel Belloni
z.t
128
Samuele Zambelli
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
129
Leandro Masotto
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
130
Jarrad Drizners
Hagens Berman Axeon
z.t
131
Alex Martin Gutierrez
z.t
132
Pedro Andrade
Hagens Berman Axeon
z.t
133
Lorenzo Ginestra
z.t
134
Ibai Ruiz De Arcaute Cuesta
z.t
135
Riccardo Ciuccarelli
z.t
136
Joan Marti Bennassar Rossello
z.t
137
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
z.t
138
Michael Zecchin
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
139
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
140
Eric Paties Montagner
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
141
Edoardo Ferri
op 31'34"
142
Federico Guzzo
Zalf Euromobil Fior
z.t
143
Francesco Carollo
Mg.K Vis Vpm
op 32'27"
144
Alessio Bonelli
op 32'57"
145
Michael Belleri
z.t
Nicolo' Buratti
Cycling Team Friuli Asd
DNF
Yeisson Ferney Casallas Rincon
DNF
Matteo Fantoni
DNF
Tommaso Nencini
DNF
Alex Raimondi
Iseo - Rime - Carnovali
DNF
Nicolas Vinokurov
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares