En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
06/06
Sorbolo Mezzani
Guastalla
25.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Ben Turner
Trinity Racing
10u26'58"
2
Filippo Baroncini
Team Colpack Ballan
op 1"
3
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
op 15"
4
Juan Ayuso Pesquera
Team Colpack Ballan
op 16"
5
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
op 21"
6
Henok Mulubrhan
Team Qhubeka
op 23"
7
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
op 36"
8
Marco Frigo
SEG Racing Academy
op 39"
9
Alex Tolio
Zalf Euromobil Fior
z.t
10
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
op 43"
11
Alessandro Verre
Team Colpack Ballan
op 45"
12
Fernando Tercero Lopez
op 56"
13
Simone Raccani
Zalf Euromobil Fior
op 1'05"
14
Henri Vandenabeele
Development Team DSM
op 1'07"
15
Thomas Gloag
Trinity Racing
op 1'08"
16
Davide Baldaccini
op 1'09"
17
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
op 1'13"
18
Gabriele Benedetti
Zalf Euromobil Fior
op 1'21"
19
Edoardo Zambanini
Zalf Euromobil Fior
op 1'29"
20
German Dario Gomez Becerra
z.t
21
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
op 1'30"
22
Didier Norberto Merchan Cardona
z.t
23
Asbjørn Hellemose
op 1'32"
24
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
op 1'35"
25
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
op 1'37"
26
Gabriele Porta
op 1'41"
27
Alessandro Santaromita Villa
op 1'49"
28
Ben Healy
Trinity Racing
op 1'50"
29
Jesus David Pena Jimenez
op 2'02"
30
Yeisson Ferney Casallas Rincon
op 2'03"
31
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
op 2'08"
32
Davide Piganzoli
op 2'10"
33
Xabier Berasategi Garmendia
op 2'14"
34
Pasquale Abenante
op 2'25"
35
Alessio Bonelli
op 2'28"
36
Nicolo' Buratti
Cycling Team Friuli Asd
op 2'31"
37
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
op 2'33"
38
Omar El Gouzi
Iseo - Rime - Carnovali
op 2'34"
39
Gianmarco Garofoli
Development Team DSM
op 2'35"
40
Lorenzo Ginestra
op 2'45"
41
Javier Serrano Rodriguez
op 2'47"
42
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
op 2'48"
43
Pablo Garcia Frances
op 2'49"
44
Unai Iribar Jauregi
op 2'54"
45
Alex Martin Gutierrez
op 2'58"
46
Daan Hoeks
op 3'04"
47
Michael Belleri
op 3'20"
48
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
op 3'28"
49
Hannes Wilksch
Development Team DSM
op 3'33"
50
Alex Raimondi
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
51
Filippo Magli
op 3'43"
52
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
op 3'57"
53
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
op 4'05"
54
Brandon Alejandro Rojas Vega
op 4'11"
55
Andrea Cervellera
op 4'18"
56
Luca Cavallo
op 4'26"
57
Alessio Nieri
op 4'27"
58
Marlos David Garzon Herrera
op 4'30"
59
Nicolo' Parisini
Beltrami Tsa Tre Colli
op 4'37"
60
Matteo Carboni
z.t
61
Mattia Gaffuri
op 4'45"
62
Asier Etxeberria Zafra
op 4'49"
63
Walter Calzoni
op 4'53"
64
Nicholas Agostini
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 4'56"
65
Pedro Andrade
Hagens Berman Axeon
op 5'03"
66
Francesco Busatto
op 5'17"
67
Harrison Wood
SEG Racing Academy
op 5'18"
68
Julen Arriola-Bengoa Beitia
op 5'30"
69
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
op 5'58"
70
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
op 6'18"
71
Francesco Galimberti
op 6'21"
72
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
op 6'59"
73
Yesid Albeiro Pira Parada
op 7'11"
74
Cristofer Pellegrini
op 7'17"
75
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
op 7'39"
76
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
op 8'01"
77
Samuele Carpene
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 8'04"
78
Andrea Cantoni
op 8'29"
79
Laurent Rigollet
op 8'34"
80
Gianluca Mignolli
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 8'52"
81
Leon Heinschke
Development Team DSM
op 8'55"
82
Andrea Guerra
op 9'11"
83
Magnus Kulset
Uno-X Dare Development Team
op 9'12"
84
Jacopo Menegotto
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 9'28"
85
Emanuele Ansaloni
op 9'29"
86
Davide Bauce
op 9'38"
87
Leandro Masotto
Iseo - Rime - Carnovali
op 10'15"
88
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 10'23"
89
Jacopo Cortese
Mg.K Vis Vpm
op 10'25"
90
Oliver Knudsen
op 11'19"
91
Luca Colnaghi
op 11'53"
92
Xabier Isasa Larrañaga
op 12'14"
93
Samuele Zambelli
Iseo - Rime - Carnovali
op 12'29"
94
Manuele Tarozzi
op 12'54"
95
Thibaut Ponsaerts
Lotto - Soudal U23
op 13'06"
96
Agrotis Alexandros
op 13'17"
97
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
op 13'26"
98
Marc Oliver Pritzen
Team Qhubeka
op 13'43"
99
Alexandre Vinokurov
op 14'36"
100
Stefano Rizza
op 14'39"
101
Lorenzo Milesi
Beltrami Tsa Tre Colli
op 14'51"
102
Francesco Carollo
Mg.K Vis Vpm
op 15'51"
103
Davide Dapporto
z.t
104
Brayan Esteban Malaver Samaca
op 16'26"
105
Immanuel D'Aniello
op 16'53"
106
Nicholas Spinelli
op 16'55"
107
Theo Gilbertson
op 17'33"
108
Jarrad Drizners
Hagens Berman Axeon
op 18'04"
109
Reto Müller
Swiss Racing Academy
op 18'28"
110
Nicolas Vinokurov
op 18'33"
111
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
op 19'27"
112
Valter Ghigino
op 19'42"
113
Alessio Martinelli
Team Colpack Ballan
op 20'06"
114
Alessandro Motti
op 20'52"
115
Kyle Chromy
SEG Racing Academy
op 21'09"
116
Michael Garrison
Hagens Berman Axeon
op 21'30"
117
Michael Zecchin
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 21'35"
118
Ibai Ruiz De Arcaute Cuesta
op 22'33"
119
Andrea Pietrobon
Cycling Team Friuli Asd
op 22'44"
120
Federico Molini
op 22'45"
121
Guido Draghi
Mg.K Vis Vpm
op 23'37"
122
Francesco Parravano
op 23'49"
123
Ivan Yatsenko
op 24'18"
124
Andrea Gallo
op 24'57"
125
Samuele Rubino
op 25'04"
126
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 25'07"
127
Andrei Stepanov
op 25'11"
128
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
op 25'22"
129
Marco Lolli
op 25'46"
130
Kevin Bonaldo
Team Qhubeka
op 27'05"
131
Nikita Martynov
op 27'15"
132
Edoardo Ferri
op 27'18"
133
Luca Coati
Team Qhubeka
op 27'59"
134
Manuel Belloni
op 28'27"
135
Christian Bagatin
Iseo - Rime - Carnovali
op 28'38"
136
Joan Marti Bennassar Rossello
op 28'43"
137
Eric Paties Montagner
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 28'53"
138
Artsiom Harbach
Minsk Cycling Club
op 28'56"
139
Jelte Krijnsen
op 28'59"
140
Marco Grendene
Beltrami Tsa Tre Colli
op 29'23"
141
Nicolo' Di Bernardo
op 29'45"
142
Riccardo Bobbo
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 29'57"
143
Connor Sens
op 30'39"
144
Cristian Rocchetta
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
op 31'01"
145
Matteo Fantoni
op 31'12"
146
Marc Mehagnoul
op 31'29"
147
Ádám Kristóf Karl
op 31'43"
148
Federico Guzzo
Zalf Euromobil Fior
op 31'55"
149
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
op 31'56"
150
Thomas Pesenti
Beltrami Tsa Tre Colli
op 32'00"
151
Richard Rolando Huera Montenegro
op 35'08"
152
Andoni Lopez De Abetxuko Jimenez
op 35'49"
153
Riccardo Ciuccarelli
op 36'06"
154
Patrick Mentil
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 36'43"
155
Oliver Rees
Trinity Racing
op 37'46"
156
Tommaso Nencini
z.t
157
Christopher Consolaro
op 37'53"
158
Anton Popov
op 38'30"
159
Lorenzo Peschi
Beltrami Tsa Tre Colli
op 38'40"
160
Alessandro Venturini
op 39'20"
161
Pablo Sanchez
op 39'44"
162
Antonio Puppio
Team Qhubeka
op 39'59"
163
Davide Ongaro
op 40'15"
164
Dzianis Marchuk
Minsk Cycling Club
op 40'18"
165
Alberto Leoni
op 40'46"
166
Mark Grinkevich
Minsk Cycling Club
op 41'10"
167
Artur Kiryievich
Minsk Cycling Club
op 43'43"
168
Luca Marziale
op 45'16"
169
Luke Lamperti
Trinity Racing
op 47'59"
170
Daniel Cassol
op 50'14"
171
Simone Carro'
op 51'00"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares